Dziś mamy 19 kwietnia 2025, sobota, imieniny obchodzą:

12 marca 2025

"Kochał parafian, a oni jego". Ostatnie pożegnanie ks. Adama Kątnego

fot. Michał Słoma i Albert Kuszewski

fot. Michał Słoma i Albert Kuszewski

"Przed nami niebo – tam zmierzamy” – powiedział # bp Krzysztof Włodarczyk podczas uroczystości pogrzebowych ks. prałata Adama Kątnego w Więcborku, który zmarł 7 marca po długiej i ciężkiej chorobie.

„Dziękuję za świadectwo życia kapłańskiego, za miłość do Kościoła bydgoskiego i wiernych, za gorliwość, za dynamikę życia gotowego do służby i pomocy” – powiedział ordynariusz diecezji, który poznał księdza prałata, kiedy był mieszkańcem Domu Księży Emerytów św. Jana Pawła II.

„To nie będzie laudacja, bo jego cnoty i zalety dobrze znacie. Łączyły nas więzy przyjaźni – od seminarium do ostatnich jego dni. Ksiądz Adam miał zaledwie dwie wady, które dostrzegałem – słabość do kotów i zamiłowanie do jazdy samochodem” – mówił podczas kazania o. Janusz Jędryszek OFMConv.

Franciszkanin, pustelnik z Góry Polanowskiej wskazał m.in. na miłość do duszpasterstwa, która była pasją. – Kochał parafian, a oni jego – dodał, przypominając, że „Bóg jest Panem życia” i nie należy bać się śmierci, która jest tylko przejściem.

Ksiądz Adam Kątny urodził się 16 czerwca 1953 roku w Bydgoszczy. Po ukończeniu liceum w 1972 roku wstąpił do Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Święcenia diakonatu przyjął 25 czerwca 1977 roku z rąk biskupa Jana Michalskiego, a kapłańskie 15 kwietnia 1978 roku z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego – Prymasa Polski – w Gnieźnie.

Jako wikariusz posługiwał we wspólnotach: Świętej Trójcy w Łobżenicy (1978), św. Marcina Biskupa w Szubinie (1978-1980), Matki Boskiej Ostrobramskiej w Bydgoszczy (1980-1981), NMP z Góry Karmel w Bydgoszczy (1981-1986), Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Bydgoszczy (1986), Świętej Trójcy w Bydgoszczy (1986-1992) oraz św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Nakle nad Notecią (1992-1993).

Był proboszczem parafii św. Brata Alberta Chmielowskiego w Występie (1993-2005) oraz Wniebowzięcia NMP i Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Więcborku (2005-2017).

materiał: Biuro Prasowe Diecezji Bydgoskiej Marcin Jarzembowski

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 20 14

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Dzisiaj Wielka Sobota. Dzień ciszy i oczekiwania

Wielka Sobota jest dniem spoczynku Jezusa# w grobie i adoracji Najświętszego Sakramentu. Obchodzona jest jako dzień błogosławieństwa, gdyż święci się wtedy ogień, wodę i wielkanocne pożywienie.

(czytaj więcej)
0

Mozaika wielkanocnych tradycji. Rozmowa z Hanną Łopatyńską

Rozmowa z Hanną Łopatyńską, kierownikiem Działu Folkloru i Kultury Społecznej Muzeum Etnograficznego w Toruniu

(czytaj więcej)
0

Wielkanocne smaki z KGW. Tradycja na talerzu

W Święta Wielkanocne#, w wielu domach w regionie zaczyna pachnieć babką drożdżową, żurkiem z białą kiełbasą i świeżo pieczonym mazurkiem. A jeśli ktoś szuka prawdziwych smaków i inspiracji na świąteczny stół, wystarczy zajrzeć do Kół Gospodyń Wiejskich – takich jak to w Starym Jarużynie. Przewodnicząca Koła, pani Stanisława Rygielska, z dumą opowiada o przygotowaniach i tradycjach, które od pokoleń towarzyszą tym wyjątkowym świętom.

(czytaj więcej)
0

Pisanki. Na przestrzeni wieków pełniły wiele funkcji

Od najdawniejszych czasów ze Świętami # Wielkanocnymi kojarzone jest jajko, w tradycji chrześcijańskiej symbol nowego życia i zmartwychwstałego Chrystusa, w tradycji ludowej – symbol siły, płodności i miłości.

(czytaj więcej)