Dziś mamy 21 lipca 2024, niedziela, imieniny obchodzą:

19 lutego 2024

Jak negocjować awans w IT?

fot. powierzone

fot. powierzone

Awans zawodowy w branży IT nie jest niczym zaskakującym. Uzdolnieni programiści czy osoby o# kompetencjach managerskich szybko pną się po kolejnych stopniach zawodowej kariery. Chcesz walczyć o awans i nie wiesz, jak negocjować z pracodawcą warunki zatrudnienia? Oto kilka sprawdzonych strategii.

Dlaczego warto negocjować awans w IT?

Coraz więcej pracowników firm informatycznych i programistycznych wychodzi z własną inicjatywą i wspominają o potrzebie awansu. Warto negocjować awans z kilku powodów. Przede wszystkim to szansa na zawodowy rozwój i na uzyskanie wyższych zarobków. Awansując, udowadniasz zespołowi, że udało Ci się opanować pewien zasób kompetencji i przez ostatni czas udało Ci się rozwinąć. To także możliwość spełnienia zawodowe i sporej satysfakcji.

Należy też pamiętać, że w natłoku codziennych obowiązków Twój szef często nie ma czasu, by rozważyć możliwość udzielenia Ci awansu. Warto wówczas umówić się na spotkanie i przedstawić swoje oczekiwania. Dzięki temu zyskujesz większe szanse na to, że Twoja kariera wreszcie nabierze rozpędu.

Przedstaw pracodawcy mocne argumenty

Chcesz porozmawiać z managerem na temat swojego awansu? Dobrze przygotuj się do tej rozmowy! Dokonaj starannej analizy swoich największych osiągnięć ostatniego kwartału lub półrocza. Możesz nawet przygotować prezentację w formie statystyk, opinii klientów czy ilości zrealizowanych pomyślnie zadań. W walce o awans liczą się fakty i dowody, dotyczące Twojego wkładu w rozwój firmy.

Odwiedź The:Protocol i znajdź pracę marzeń w IT!

Jakie inne argumenty mogą przydać się podczas rozmowy o awansie? Koniecznie wspomnij o niedawno ukończonych szkoleniach, warsztatach, kursach. Zaprezentuj przełożonemu zdobyte certyfikaty i wskaż, w jaki sposób udało Ci się zastosować zdobytą wiedzę w codziennej pracy. Być może udało Ci się poznać nowe narzędzia programistyczne lub metody zarządzania zespołem? Przedstaw wszystkie, możliwe argumenty i cierpliwie czekaj na odpowiedź.

Droga po awans, czyli szczera rozmowa z szefem

Wykonujesz swoje zawodowe obowiązki na najwyższym poziomie? Współpracownicy i klienci obsypują Cię pochwałami, a mimo to czujesz, że praca nie przynosi już takiej satysfakcji? Nie ignoruj tych sygnałów. To pierwsze oznaki stagnacji i wypalenia zawodowego. Nasilające się uczucie beznadziei i nudy może wynikać z braku nowych wyzwań i służbowej rutyny. Spotkaj się z przełożonym i przedstaw mu swój punkt widzenia. Wspomnij o potrzebie rozwoju i chęci sprawdzenia swoich kompetencji na wyższym stanowisku.

Awans i dobrze płatna praca w IT czekają na Ciebie – sprawdź sam!

Szczera rozmowa z szefem może być momentem przełomowym w Twojej karierze. Pamiętaj jednak o tym, by podczas spotkania kontrolować emocje i unikać postawy roszczeniowej. Żaden pracodawca nie lubi, gdy pracownik narzuca mu swoje warunki. Nie wytykaj też błędów pozostałych członków personelu (dotyczy to zwłaszcza błędów, popełnianych przez pracowników wyższego szczebla!). Jeśli zależy Ci na kontynuacji pracy w firmie, musisz wykazać się dyplomacją i wyczuciem. Wyraźnie zasygnalizuj, że zależy Ci na współpracy i nie zamierzasz szukać etatu u konkurencji.

Podsumowanie

Istnieją różne techniki, jak negocjować awans w branży IT. Punktem wyjścia do rozmowy z szefem powinna być rzeczowa argumentacja. Starając się o wyższe stanowisko, podkreśl swój wkład w rozwój przedsiębiorstwa. Zawsze operuj twardymi danymi. Stwórz krótkie podsumowanie swoich najważniejszych osiągnięć, by przekonać przełożonego, że zasługujesz na zaufanie. Wybierz też odpowiedni moment na rozmowę o Twoim zawodowym awansie: warunki zatrudnienia negocjuj osobiście.

Chcesz obliczyć wysokość wynagrodzenia dziennego, tygodniowego, miesięcznego, a nawet rocznego? Skorzystaj z kalkulatora godzinowego.

Materiał Partnera - Artykuł Sponsorowany


Oceń artykuł: 4 3

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Kontrola importowanego materiału siewnego. Co jest sprawdzane?

Materiał siewny roślin pochodzący z państw trzecich #może być sprowadzony i dopuszczony do obrotu na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli został wyprodukowany i oceniony zgodnie z systemem inspekcji polowych Unii Europejskiej oraz spełnia wymagania zdrowia roślin. Równoważność systemu produkcji i oceny jest analizowana przez Komisję Europejską i stwierdzana we właściwym wspólnotowym akcie prawnym.

(czytaj więcej)
0

Ogórki kiszone na zdrowie. Jakie znaczenie mają dla naszego organizmu?

Sezon ogórkowy w pełni. To najlepszy czas na przygotowanie# kiszonek na zimę. Ogórki kiszone to nie tylko pyszny dodatek do posiłków, ale także prawdziwy superfoods - probiotyki dla jelit, witaminy i #minerały, niska kaloryczność i antyoksydanty.

(czytaj więcej)
0

Zamykanie kąpielisk z powodu sinic. Dlaczego są dla nas niebezpieczne?

Przyczyny występowania i zagrożenia wynikające z obecności #potencjalnie toksycznych cyjanobakterii (sinic) w wodzie.

(czytaj więcej)
0

Kontrola jakości mięsa, wędlin i serów. Zakwestionowano blisko 50 % towarów

Przeprowadzone przez IJHARS kontrole mięsa, wędlin i serów #sprzedawanych bez opakowania wykazały, że błędy najczęściej dotyczą oznakowania, zakwestionowano aż 46,6% towarów.

(czytaj więcej)