Debata o polskim mleczarstwie. Szereg wyzwań dla branży

fot. MRiRW
– Wiem, że rośnie produkcja, że wzrasta wydajność. To są wspaniałe osiągnięcia # producentów – podkreślił minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski podczas debaty o polskim mleczarstwie, która odbyła się w poniedziałek, 17 marca w siedzibie ministerstwa.
Zagrożenia ze strony sieci handlowych
Minister zwrócił uwagę na potrzebę dalszej koncentracji i konsolidacji produkcji, aby wzrosła siła sektora mleczarskiego w stosunku do sieci handlowych. – Wielkie sieci mają wspólną platformę zakupową, wobec której spółdzielnie mleczarskie są po prostu „małe” – stwierdził szef resortu rolnictwa.
Dlatego też minister apelował do przedstawicieli mleczarni o to, aby nie konkurowały między sobą i nie pogłębiały w ten sposób zagrożeń ze strony dużych graczy rynkowych.
Umowy z państwami trzecimi
Kolejnym problemem, na jaki wskazał szef resortu rolnictwa jest kwestia umów z państwami trzecimi, które zawarła Unia Europejska. – Unia zawarła około 45 umów z krajami trzecimi, dlatego zagrożeniem jest nie tylko sama kwestia umowy z Mercosur. Dopiero łączna ocena wpływu wszystkich tych umów da nam odpowiedź na skalę zagrożenia dla unijnego rynku – podkreślił minister Czesław Siekierski.
Koszty energii
Szef resortu rolnictwa zwrócił również uwagę na kwestię wysokich cen energii, które obniżają pozycję konkurencyjną przetwórstwa. -Musimy pamiętać o tym, aby zbyt ambitne cele nie powodowały osłabienia konkurencyjności europejskiego rolnictwa. W tym kontekście minister dodatkowo zwrócił uwagę na to, że przetwórstwo jest i tak bardziej wrażliwe od handlu przez co wszelkie zmiany wzrostu kosztów są bardziej odczuwalne i pogłębiają obniżkę opłacalności produkcji.
Sektor mleczarski w Polsce
Od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej skup mleka wzrósł o ok. 60% - towarzyszy mu koncentracja zarówno branży przetwórczej, jak i bazy surowcowej, rekompensowana przez stały stabilny trend wzrostowy w wydajności mlecznej krów. Według szacunków IERiGŻ w 2023 r. osiągnęła ona poziom 7 tys. litrów. Sukcesywnie też rośnie skup mleka przez przemysł mleczarski. W 2023 r. wyniósł on 12,7 mln ton, a szacunki na 2024 r. wskazują, że ukształtuje się na poziomie 13,2 mln ton.
Polska należy do czołówki eksporterów artykułów mleczarskich w UE. Każdego roku około 35-40% produkcji w ekwiwalencie mleka jest eksportowane.
Sytuacja na rynku mleka w Polsce kształtowana jest pod wpływem trendów na światowym rynku mleczarskim, ponieważ krajowa branża mleczarska jest dużym eksportem netto. Roczny poziom polskiego eksportu to ok. 4,7 mln ton przy produkcji ok. 15 mln ton.
Znaczącą rolę odgrywają polskie spółdzielnie mleczarskie, które przy wykorzystaniu swoich nowoczesnych zakładów przetwórczych oferują wysokiej jakości wyroby mleczarskie. W przypadku polskiego eksportu tych produktów aż 67% sprzedaży trafia na rynek unijny (ok. 2 mld euro wpływów). Głównymi odbiorcami produktów mlecznych są Niemcy, Czechy oraz Włochy. Z kolei udział krajów pozaunijnych w polskim eksporcie produktów mlecznych stanowi ok. 33% (ok. 1 mld euro wpływów).
materiał: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Galeria









Czytaj również
Dodaj komentarz
Dzisiaj Wielka Sobota. Dzień ciszy i oczekiwania

Wielka Sobota jest dniem spoczynku Jezusa# w grobie i adoracji Najświętszego Sakramentu. Obchodzona jest jako dzień błogosławieństwa, gdyż święci się wtedy ogień, wodę i wielkanocne pożywienie.
(czytaj więcej)Wielki Czwartek. Rozpoczęło się Triduum Paschalne

Wielki Czwartek to jeden z # najważniejszych dni w kalendarzu liturgicznym, obchodzony w Wielkim Tygodniu, który prowadzi do Świąt Wielkanocnych.
(czytaj więcej)Wielkanocne smaki z KGW. Tradycja na talerzu

W Święta Wielkanocne#, w wielu domach w regionie zaczyna pachnieć babką drożdżową, żurkiem z białą kiełbasą i świeżo pieczonym mazurkiem. A jeśli ktoś szuka prawdziwych smaków i inspiracji na świąteczny stół, wystarczy zajrzeć do Kół Gospodyń Wiejskich – takich jak to w Starym Jarużynie. Przewodnicząca Koła, pani Stanisława Rygielska, z dumą opowiada o przygotowaniach i tradycjach, które od pokoleń towarzyszą tym wyjątkowym świętom.
(czytaj więcej)Pisanki. Na przestrzeni wieków pełniły wiele funkcji

Od najdawniejszych czasów ze Świętami # Wielkanocnymi kojarzone jest jajko, w tradycji chrześcijańskiej symbol nowego życia i zmartwychwstałego Chrystusa, w tradycji ludowej – symbol siły, płodności i miłości.
(czytaj więcej)
Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad
Rolnik, w dniu 18-03-2025 14:59:34 napisał:
odpowiedz
mleczarz, w dniu 18-03-2025 17:51:05 napisał:
odpowiedz
szmalcownik z szaberka, w dniu 18-03-2025 21:06:53 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!