10. edycji dyktanda za nami. Poznaliśmy mistrzów ortografii

fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl
Wojciech Nowakowski z Młodzieżowego Sejmiku Województwa #Kujawsko-Pomorskiego najlepiej poradził sobie z dyktandem, które z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego pisali 21 lutego pracownicy Urzędu Marszałkowskiego, jednostek organizacyjnych samorządu województwa oraz innych urzędów z naszego województwa.
Z pełnym pułapek językowych sprawdzianem po mistrzowsku rozprawiły się również Marianna Mucha z Kujawsko-Pomorskiego Funduszu Pożyczkowego oraz Monika Barwik z Departamentu Wdrażania Funduszy Europejskich. Spotkanie otworzyła przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska.
Tekst tegorocznej 10. edycji dyktanda przygotowała prof. Małgorzata Gębka- Wolak z Instytutu Językoznawstwa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Tradycyjne sprawdzianowi towarzyszyły wykłady językoznawcze. W pierwszej części prof. Małgorzata Gębka-Wolak omówiła zmiany w polskiej ortografii, które zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2026 roku. W drugiej części dr Sebastian Żurowski przybliżył temat komunikacji włączającej, podkreślając jej znaczenie w instytucjach publicznych.
Tekst dyktanda poniżej.
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom!
Materiał: Beata Krzemińska / rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
Galeria

























Czytaj również
Dodaj komentarz
Dzisiaj Wielka Sobota. Dzień ciszy i oczekiwania

Wielka Sobota jest dniem spoczynku Jezusa# w grobie i adoracji Najświętszego Sakramentu. Obchodzona jest jako dzień błogosławieństwa, gdyż święci się wtedy ogień, wodę i wielkanocne pożywienie.
(czytaj więcej)Mozaika wielkanocnych tradycji. Rozmowa z Hanną Łopatyńską

Rozmowa z Hanną Łopatyńską, kierownikiem Działu Folkloru i Kultury Społecznej Muzeum Etnograficznego w Toruniu
(czytaj więcej)Wielkanocne smaki z KGW. Tradycja na talerzu

W Święta Wielkanocne#, w wielu domach w regionie zaczyna pachnieć babką drożdżową, żurkiem z białą kiełbasą i świeżo pieczonym mazurkiem. A jeśli ktoś szuka prawdziwych smaków i inspiracji na świąteczny stół, wystarczy zajrzeć do Kół Gospodyń Wiejskich – takich jak to w Starym Jarużynie. Przewodnicząca Koła, pani Stanisława Rygielska, z dumą opowiada o przygotowaniach i tradycjach, które od pokoleń towarzyszą tym wyjątkowym świętom.
(czytaj więcej)Pisanki. Na przestrzeni wieków pełniły wiele funkcji

Od najdawniejszych czasów ze Świętami # Wielkanocnymi kojarzone jest jajko, w tradycji chrześcijańskiej symbol nowego życia i zmartwychwstałego Chrystusa, w tradycji ludowej – symbol siły, płodności i miłości.
(czytaj więcej)
Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad
ALa, w dniu 22-02-2025 19:52:49 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!