Wieczornica patriotyczna w muzeum. Wolność – kocham i rozumiem
fot. LZ
Tradycją jest, że w dniach poprzedzających Dzień Niepodległości, mieszkańcy #gminy Szubin spotykają się w murach Muzeum Ziemi Szubińskiej na wieczornicy patriotycznej. W tym roku refleksja na temat wolności odbyła się w piątek, 8 listopada.
Na zaproszenie przewodniczącej Rady Miejskiej Anny Kijowskiej i burmistrza Szubina Mariusza Piotrkowskiego odpowiedzieli liczni mieszkańcy miasta i gminy. Zebranych powitała dr Kamila Czechowska.
Na scenie Domu Polskiego wystąpili uczniowie klas IV Szkoły Podstawowej nr 1 w Szubinie wraz z zespołem muzycznym Ingenium pod kierunkiem Jolanty Muzalewskiej. Część artystyczną przygotowały nauczycielki: Aleksandra Socha-Krakowska, Grażyna Stawarz, Violetta Tabor i Agnieszka Szczygieł. Za wystrój sali odpowiedzialne były: Anita Pietrzak, Justyna Jabłońska i Krystyna Niedźwiecka.
Tradycyjnie szkoła przygotowała przypinki w biało-czerwonych barwach. Na zakończenie młodzieży i nauczycielom podziękował burmistrz Szubina wraz z dyrektorką wydziału oświaty Aliną Zdanowską. W imieniu społeczności szubińskiej „jedynki” podziękowania odebrała dyrektorka Marlena Posadzy.
Wieczornice w szubińskim muzeum odbywają się już od wielu lat. W organizację zaangażowane są wszystkie placówki szkolne, każdego roku inna.
Galeria
Czytaj również
- "Musimy pamiętać o tradycji i dobrych wzorach". Uroczyście w Sadkach
- Święto Gęsi na Krajnie. Ostatnie w tym roku targi w Minikowie
- To już tradycja. Liczne delegacje złożyły kwiaty u stóp pomnika
- Uroczystości na nakielskim Rynku. Okolicznościowe przemówienie
- Patriotyczny przemarsz na Rynek. 106 lat temu Polska odzyskała niepodległość!
Dodaj komentarz
Warto czytać etykiety. Dowiesz się wiele na temat składu
Czy zawsze czytasz etykiety, gdy kupujesz# produkty spożywcze? Warto to robić!
(czytaj więcej)Dzisiaj 11 listopada. Narodowe Święto Niepodległości
106 lat temu urzeczywistniły się marzenia narodu polskiego o długo wyczekiwanej #wolności po tym, gdy wskutek rozbiorów pod koniec XVIII w. Rzeczpospolita zniknęła z mapy Europy. Odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 r. po 123 latach zaborów było wynikiem nie tylko sprzyjających okoliczności dziejowych, ale także ofiary krwi, poświęcenia i pracy wielu pokoleń Polaków. O Niepodległą walczyli w wojnach napoleońskich, zrywach narodowowyzwoleńczych i I wojnie światowej, jak również podejmowali codzienny trud zachowania polskiej tożsamości na terenach pod panowaniem zaborców i na emigracji.
(czytaj więcej)Młodość współtwórcy niepodległości. W rodzinie nazywany Ziukiem
Józef Piłsudski wywodził się z rodu szlacheckiego#, osiadłego na Wileńszczyźnie co najmniej od XVII wieku. Urodził się 5 grudnia 1867 r. w majątku Zułów. Był czwartym dzieckiem Józefa i Marii z domu Billewicz. Miał jedenaścioro rodzeństwa. Najbardziej znani byli Bronisław – etnograf, odkrywca Ajnów – autochtonicznego ludu Japonii, i Jan, prawnik, w okresie międzywojennym poseł na Sejm, minister skarbu i wiceprezes Banku Polskiego.
(czytaj więcej)Pogoda sprzyjała wędrówce. Poczęstunek w Polichnie
Dzisiejszą wędrówkę zaczęliśmy w świetlicy wiejskiej #w Polichnie już o godz. 5:00. Zgłosiło się 16 uczestników.
(czytaj więcej)
Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad
Rodzic, w dniu 10-11-2024 17:41:12 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!