"Sytuacja jest w normie". Wilki były, są i będą
fot. pixabay
Niedawno Urząd Gminy Sadki opublikował komunikat #dotyczący obecności wilków na jej terenie. Czy mieszkańcy mają się czego obawiać?
Uwaga, wilki! - to tytuł komunikatu, który w ubiegłym tygodniu pojawił się na stronie internetowej gminy Sadki. W jego treści informowano o sygnałach dotyczących obecności wilków na terenie gminy oraz o tym, w jaki sposób zachowywać się wobec tych zwierząt i jakie środki ostrożności zachować. Czy rzeczywiście jest się czego bać? Zapytaliśmy o to nadleśniczego Nadleśnictwa Szubin Grzegorza Gusta. Jego zdaniem, sytuacja jest w normie. – Na naszym terenie wilki były i są już od 2016-2017 roku. Ich populacja jest praktycznie stała od wielu lat. Był czas, że na naszym terenie pojawiły się hybrydy, szczególnie w okolicach Kcyni. Hybrydy się wycofały i z powrotem pojawił się wilk. Populacja wilka tak naprawdę jest stała, a to że każdy z nas prędzej czy później może w lesie czy na polu wilka spotkać stało się czymś naturalnym na naszym terenie. Od lat żadne zdarzenie z udziałem człowieka i wilka nie miało miejsca. Wilki są i to się nie zmieni. Kwestia właściwego zachowania się i tych sytuacji konfliktowych można uniknąć. Podstawą biologiczną zwierząt jest szukanie pożywienia lub zwalczanie konkurencji w zdobywaniu pożywienia. Stąd bardzo często wilki podchodzą pod osady, bo widzą gdzieś blisko jakieś "mięsko", które mogą zjeść - na przykład zwierzęta domowe – przypomina nadleśniczy Gust.
„Dobrodziejstwo naszej natury”
Zauważona obecność wilków w gminie Sadki nie jest niczym niezwykłym zdaniem nadleśniczego. – Na terenie gminy Sadki były i ta populacja jest. Nie dostaliśmy zgłoszenia o dziwnie zachowującym się wilku. Trzeba traktować wilki jako dobrodziejstwo naszej natury. Wilk unika człowieka i kontaktu z nim. Trzeba mu dać do zrozumienia, że ma kontakt i do czynienia z człowiekiem. Najlepiej stanąć, podnieść ręce, zacząć głośno mówić. Wilk ma bardzo dobry węch, za to nieco gorszy wzrok. Musi zrozumieć, że to człowiek i wtedy nie będzie zainteresowany, pójdzie dalej, bo to nie jest dla niego potencjalny pokarm – dodał nadleśniczy Gust.
Warto pamiętać o kilku innych zasadach ostrożności w kontakcie z wilkiem. Zaleca się, aby nie dokarmiać wilków, nawet jeśli zwierzęta wyglądają na wychudzone i wymagające pomocy. Na terenie posesji oraz podczas pobytu w lesie nie należy pozostawiać niezabezpieczonej żywności lub jej resztek, należy zabezpieczać pojemniki na odpady. W okresie między zmierzchem a świtem zalecane jest zabezpieczanie zwierząt domowych. Psy powinny być w pomieszczeniu lub w kojcu a nie na uwięzi, ponieważ taki pies staje się wyjątkowo łatwą ofiarą. W lesie koniecznie należy prowadzić psa na smyczy! Apeluje się także o to, aby nigdy nie zabierać ze sobą, ani nie dotykać napotkanego w lesie szczenięcia wilka. – Jeżeli wiesz o sytuacji, że ktoś przetrzymuje szczenię wilka, natychmiast zawiadom Policję – takie zwierzęta jako dorosłe mogą być niebezpieczne dla ludzi, w tym również dla przetrzymującego – poinformował dodatkowo Urząd Gminy w Sadkach.
Źródło:
Czytaj również
- "Musimy pamiętać o tradycji i dobrych wzorach". Uroczyście w Sadkach
- Święto Gęsi na Krajnie. Ostatnie w tym roku targi w Minikowie
- To już tradycja. Liczne delegacje złożyły kwiaty u stóp pomnika
- Uroczystości na nakielskim Rynku. Okolicznościowe przemówienie
- Patriotyczny przemarsz na Rynek. 106 lat temu Polska odzyskała niepodległość!
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Warto czytać etykiety. Dowiesz się wiele na temat składu
Czy zawsze czytasz etykiety, gdy kupujesz# produkty spożywcze? Warto to robić!
(czytaj więcej)Dzisiaj 11 listopada. Narodowe Święto Niepodległości
106 lat temu urzeczywistniły się marzenia narodu polskiego o długo wyczekiwanej #wolności po tym, gdy wskutek rozbiorów pod koniec XVIII w. Rzeczpospolita zniknęła z mapy Europy. Odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 r. po 123 latach zaborów było wynikiem nie tylko sprzyjających okoliczności dziejowych, ale także ofiary krwi, poświęcenia i pracy wielu pokoleń Polaków. O Niepodległą walczyli w wojnach napoleońskich, zrywach narodowowyzwoleńczych i I wojnie światowej, jak również podejmowali codzienny trud zachowania polskiej tożsamości na terenach pod panowaniem zaborców i na emigracji.
(czytaj więcej)Młodość współtwórcy niepodległości. W rodzinie nazywany Ziukiem
Józef Piłsudski wywodził się z rodu szlacheckiego#, osiadłego na Wileńszczyźnie co najmniej od XVII wieku. Urodził się 5 grudnia 1867 r. w majątku Zułów. Był czwartym dzieckiem Józefa i Marii z domu Billewicz. Miał jedenaścioro rodzeństwa. Najbardziej znani byli Bronisław – etnograf, odkrywca Ajnów – autochtonicznego ludu Japonii, i Jan, prawnik, w okresie międzywojennym poseł na Sejm, minister skarbu i wiceprezes Banku Polskiego.
(czytaj więcej)Pogoda sprzyjała wędrówce. Poczęstunek w Polichnie
Dzisiejszą wędrówkę zaczęliśmy w świetlicy wiejskiej #w Polichnie już o godz. 5:00. Zgłosiło się 16 uczestników.
(czytaj więcej)
Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad
Logik, w dniu 05-11-2024 15:50:12 napisał:
odpowiedz
Zzz, w dniu 06-11-2024 09:48:13 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!