Europejski Dzień Języków w Staszicu. Wyniki poszczególnych konkursów
fot. powierzone
„Kto nie zna języków obcych, nie wie nic o własnym” #(Johann Wolfgang von Goethe). Tym cytatem Dyrektor ZS im. S. Staszica, Dariusz Jan Betscher, rozpoczął rozstrzygnięcie czterech konkursów, które zwieńczyły obchody Europejskiego Dnia Języków 2024. Wydarzenia z 31. października 2024 w Staszicu to już piękna przeszłość... Ale powspominajmy.
Od samego rana w głównym holu szkoły żyły stanowiska, na których prezentowane były dania i przekąski z niemal wszelkich zakątków Europy. W trakcie przerw natomiast usłyszeć można było muzykę charakterystyczną dla różnych kręgów kulturowych kontynentu europejskiego.
Uczniowie każdej klasy dekorowali drzwi sal lekcyjnych, zgodnie z przydzielonymi im krajami. Szkoła tętniła życiem i kolorami. Dodatkowo chętni reprezentanci społeczności Staszica ubrani byli w stroje narodowe lub charakterystyczne dla kultury danego kraju.
Nie zabrakło również akcentu dydaktycznego. W auli poszczególne grupy klasowe mogły wziąć udział w stacjach językowych w języku angielskim. W sali nr 34 zaś inni uczniowie mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę w niemieckim escape roomie.
Punktem kulminacyjnym EDJ w Staszicu było wyłonienie zwycięzców konkursów. W skład komisji wchodzili zarówno reprezentanci grona pedagogicznego, jak i społeczności uczniowskiej. Wszyscy uczestnicy konkurencji zasłużyli na ogromne brawa a ich zaangażowanie w poszczególne zadania wzbudziło podziw całej komisji oraz innych obserwujących.
Oto wyniki poszczególnych zmagań językowych i kulturowych:
Konkurs na plakat promujący naukę języków obcych:
1 miejsce: Maja Suty (2a)
2 miejsce: Julia Budnik (5c)
3 miejsce: Martyna Rzyska ( 5c)
Konkurs na najpiękniejsze wykonanie piosenki w języku obcym:
1 miejsce: Karina Katafiasz (2b)
2 miejsce: Maria Niedbała (2d)
3 miejsce: Alicja Wieczorkiewicz
Konkurs na najciekawszy strój narodowy:
1. Zuzanna Okpisz (2c)
2. Aleksander Magda (2g)
3. Amelia Baran (3a)
Konkurs na najpiękniej udekorowane drzwi i najsmaczniejszą potrawę narodową:
1 miejsce: 2c
2 miejsce: 2g
3 miejsce: 3a
Nauka języków obcych otwiera człowieka na świat, ułatwia podróżowanie, rozwija horyzonty myślowe i jest wręcz niezbędna w życiu zawodowym. Władanie kilkoma językami daje satysfakcję i umożliwia nawiązywanie nowych kontaktów międzynarodowych. Moją relację zakończę cytatem jednej z legendarnych postaci, która w dziejach świata odegrała niewątpliwie znaczącą rolę, dążąc do równouprawnienia osób czarnoskórych:
„Kiedy mówisz do kogoś w języku, który on rozumie, trafiasz do jego umysłu. Kiedy mówisz do niego w jego ojczystym języku, trafiasz do jego serca.” (Nelson Mandela)
Materiał: Monika Pilarska / Zespół Szkół im. Stanisława Staszica w Nakle
Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Galeria
Czytaj również
Warto czytać etykiety. Dowiesz się wiele na temat składu
Czy zawsze czytasz etykiety, gdy kupujesz# produkty spożywcze? Warto to robić!
(czytaj więcej)Dzisiaj 11 listopada. Narodowe Święto Niepodległości
106 lat temu urzeczywistniły się marzenia narodu polskiego o długo wyczekiwanej #wolności po tym, gdy wskutek rozbiorów pod koniec XVIII w. Rzeczpospolita zniknęła z mapy Europy. Odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 r. po 123 latach zaborów było wynikiem nie tylko sprzyjających okoliczności dziejowych, ale także ofiary krwi, poświęcenia i pracy wielu pokoleń Polaków. O Niepodległą walczyli w wojnach napoleońskich, zrywach narodowowyzwoleńczych i I wojnie światowej, jak również podejmowali codzienny trud zachowania polskiej tożsamości na terenach pod panowaniem zaborców i na emigracji.
(czytaj więcej)Młodość współtwórcy niepodległości. W rodzinie nazywany Ziukiem
Józef Piłsudski wywodził się z rodu szlacheckiego#, osiadłego na Wileńszczyźnie co najmniej od XVII wieku. Urodził się 5 grudnia 1867 r. w majątku Zułów. Był czwartym dzieckiem Józefa i Marii z domu Billewicz. Miał jedenaścioro rodzeństwa. Najbardziej znani byli Bronisław – etnograf, odkrywca Ajnów – autochtonicznego ludu Japonii, i Jan, prawnik, w okresie międzywojennym poseł na Sejm, minister skarbu i wiceprezes Banku Polskiego.
(czytaj więcej)Pogoda sprzyjała wędrówce. Poczęstunek w Polichnie
Dzisiejszą wędrówkę zaczęliśmy w świetlicy wiejskiej #w Polichnie już o godz. 5:00. Zgłosiło się 16 uczestników.
(czytaj więcej)