Wycieczka do Osieka. Uczniowie wzięli udział w festynie wielkanocnym

fot. pow.
W pierwszych tygodniach wiosny, a dokładniej# 11 kwietnia uczniowie klas drugich ze szkoły podstawowej nr 2 w Nakle nad Notecią wybrali się wraz z wychowawczyniami na wyjątkową wycieczkę do Osieka, by wziąć udział w festynie wielkanocnym.
Podróż rozpoczęła się niezwykle-dzieci pojechały na miejsce pociągiem, co dla wielu z nich było dodatkową atrakcją i doskonałą okazją do wykazania się kulturalnym zachowaniem w środkach transportu publicznego. Po dotarciu na miejsce na uczestników czekało wiele ciekawych aktywności związanych z tradycjami wielkanocnymi, między innymi przejażdżka bryczką. Dzieci miały także okazję własnoręcznie ozdabiać pisanki oraz obserwować jak z barwnych kawałków bibuły powstają wspaniałe kwiaty- ozdoby, które kiedyś zdobiły domy podczas świąt, oraz całego okresu wiosennego. Nie zabrakło również kulinarnych inspiracji uczniowie dowiedzieli się jak powstają tradycyjne wielkanocne baby i jakie znaczenie miały one dawniej polskiej kulturze świątecznej. Odwiedzić mogli także młyn, gdzie dowiedzieli się, jak powstaje mąka.
Poznali przepisy na świąteczne wielkanocne przysmaki. Festyn był okazją do rozmowy o tradycjach Wielkiego Postu. Dzieci poznały znaczenie tego okresu w kalendarzu chrześcijańskim i dowiedziały się, jak dawniej wyglądały przygotowania do Wielkiej Nocy na wsiach. To była niezapomniana lekcja historii, tradycji, smaku, pełna barw i radości. Uczniowie mimo chłodnej pogody z wycieczki wrócili z uśmiechami na twarzach i głowami pełnymi nowych doświadczeń. Podekscytowani opowiadali sobie wzajemnie, jak to dawniej inaczej bywało. Takie wspomnienia zostaną z uczniami na bardzo długo.
Materiał: Anna Lindner
Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Galeria








Czytaj również
- Rekonstrukcja w murach szkoły. Historyczne spotkanie dla uczniów
- O zbrodni i kłamstwie katyńskim. Ważne lekcje muzealne
- Czas pracowity, ale owoce ogromne. Akcje wolontariuszy
- Ekonomiczny sukces uczennicy. Joanna finalistką konkursu
- III Licealny Konkurs Wiedzy o Atmosferze. Jagoda Jóźwicka zwyciężczynią
Po Wielkanocy zostało jedzenie? Nie wyrzucaj - podziel się!

Po Wielkanocy zostaje # sporo jedzenia. Warto się nim podzielić.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Tradycje wielkanocne. Dominuje symbolika zwycięstwa życia nad śmiercią

Wielki Tydzień i Wielkanoc to czas obrzędów# religijnych związanych ze śmiercią i zmartwychwstaniem Chrystusa. Cykl świąteczny rozpoczyna Niedziela Palmowa, a kończy śmigus dyngus w Wielkanocny Poniedziałek.
(czytaj więcej)