Dziś mamy 24 kwietnia 2025, czwartek, imieniny obchodzą:

21 kwietnia 2025

Mieszkańcy pytają. „Dlaczego nie można wystawiać opon?”

fot. freepik

fot. freepik

Od 7 do 11 kwietnia na terenie miasta i gminy Nakło prowadzona #była bezpłatna zbiórka odpadów wielkogabarytowych, w której udział wziąć może każdy mieszkaniec – po wcześniejszym zgłoszeniu tego faktu gminie bądź nakielskiej Straży Miejskiej. Zbiórka obejmuje wszelkie odpady wielkogabarytowe, w tym również te w postaci zużytego sprzętu elektronicznego (AGD, RTV, sprzęt informatyczny). Jak się jednak okazuje, zbiórka nie obejmuje m.in. odpadów wytworzonych przez mieszkańców w związku z prowadzoną przez nich działalnością gospodarczą i rolniczą, a także... opon.

– Z ogromnym rozczarowaniem przyjąłem wiadomość o decyzji gminy Nakło, która wyklucza odbiór opon w ramach zbiórki odpadów wielkogabarytowych. Jako mieszkaniec nie mogę zrozumieć, jak można podjąć taką decyzję, która nie tylko utrudnia życie mieszkańcom, ale także stwarza poważne zagrożenie dla środowiska. Opony, które zalegają na naszych posesjach, nie są zwykłymi odpadami, które można łatwo usunąć do tradycyjnych pojemników na śmieci. Zdaję sobie sprawę, że odpady te mogą stanowić wyzwanie logistyczne, ale z drugiej strony to właśnie w takich zbiórkach mieszkańcy oczekują wsparcia i pomocy ze strony gminy. Opony nie są odpadem, który łatwo podda się recyklingowi w domowych warunkach – a ich nieprawidłowe składowanie może prowadzić do zanieczyszczenia środowiska. Decyzja o wykluczeniu odbioru opon w ramach zbiórki odpadów wielkogabarytowych budzi moje głębokie wątpliwości. Zamiast motywować mieszkańców do odpowiedzialnego pozbywania się odpadów, gmina tym samym tworzy sytuację, w której problem z oponami pozostaje nierozwiązany. Jeśli gmina rzeczywiście chce dbać o czystość i estetykę wchodzących w jej skład miejscowości, powinna znaleźć sposób na to, by zapewnić mieszkańcom możliwość legalnego i ekologicznego pozbycia się takich odpadów w ramach takiej zbiórki. Już nie mówię tutaj o dowolnej ilości, ale chociażby dać limit – 4 opony na jedno domostwo. Z resztą taki limit istnieje na wysypisku w Rozwarzynie, każda rodzina może tam w ciągu jednego roku zawozić maksymalnie 4 opony. Dlaczego przy zbiórce odpadów wielkogabarytowych również tego nie zastosować? To nie tylko kwestia wygody, ale przede wszystkim odpowiedzialności wobec przyszłych pokoleń. Mam nadzieję, że władze gminy ponownie przemyślą tę decyzję i może w przyszłym roku uwzględnią potrzeby mieszkańców, którzy nie chcą borykać się z problemem, na który nie mają wpływu. Co niektórzy przez te ograniczenia wyrzucają opony czy to do lasu, czy do krzaków przy drogach. Ja osobiście tego nie popieram, bo to jest okropne, ale niestety takie są przykre realia tych ograniczeń. Dodatkowo płacimy coraz więcej za śmieci, a w zamian dostajemy coraz więcej ograniczeń i restrykcji w zakresie ich zagospodarowania. W sąsiednich Łochowicach zrobiono zbiórkę, postawiono przyczepy na terenie każdego sołectwa i każdy mógł te opony tam wyrzucić. Dlaczego więc jedni mogą takie coś zrobić, a my u nas nie? – takiego komentarza udzielił nam jeden z mieszkańców Gorzenia, odnosząc się do trwającej obecnie zbiórki odpadów wielkogabarytowych na terenie miasta i gminy.

Podobne głosy pojawiały się także podczas niektórych sprawozdawczych zebrań sołeckich, tak więc sprawa ta wydaje się być dość istotna dla lokalnej społeczności. Dlaczego więc gmina tak bardzo ogranicza mieszkańcom bezpłatne wyrzucanie opon w sposób legalny?

Problem jest, lecz gmina stawia sprawę jasno
Problem dotyczący szeroko pojętego gospodarowania odpadami komunalnymi przez poszczególne gminy z roku na rok jest coraz większy – w szczególności w zakresie idących za tym kosztów. Obecne realia są takie, że gminy często niechętnie odbierają opony od mieszkańców z przyczyn związanych zarówno z kwestiami logistycznymi, jak i finansowymi.

Opony są materiałem trudnym do przetworzenia. Wymagają specjalistycznego sprzętu i procesów recyklingowych, co generuje wyższe koszty niż odbiór innych odpadów. Koszty związane z transportem, przechowywaniem i późniejszym przetwarzaniem opon mogą być dla gmin zbyt wysokie w porównaniu do innych rodzajów odpadów, co sprawia, że gminy decydują się na ich wykluczenie z ogólnych zbiórek. W Polsce, choć istnieje system recyklingu opon, w wielu miejscach brakuje odpowiedniej infrastruktury do ich odbioru i przetwarzania. Niewielu odbiorców tego odpadu (firm zajmujących się recyklingiem opon) dysponuje odpowiednimi warunkami, by przyjmować opony na dużą skalę. Gminy mogą więc napotkać trudności w organizacji takiej zbiórki. Jak powszechnie wiadomo, opony są dość dużymi i ciężkimi odpadami, co sprawia, że ich odbiór w ramach tradycyjnych zbiórek odpadów wielkogabarytowych staje się logistycznie trudny. Dlatego też władze gmin, czego przykładem jest także Nakło – często starają się zmotywować mieszkańców do oddawania opon do wyspecjalizowanych punktów zbiórki, które zajmują się ich recyklingiem. Zamiast organizować dodatkowe zbiórki, gminy liczą na to, że mieszkańcy będą bardziej odpowiedzialni i sami przekażą opony do odpowiednich firm zajmujących się ich przetwarzaniem.

Dodatkowo gmina Nakło udostępnia także możliwość dostarczenia opon na teren wysypiska w Rozwarzynie – we własnym zakresie. To jednak nie spełnia oczekiwań mieszkańców i budzi wśród nich frustrację spowodowaną tym, że sami muszą ponosić koszty pozbycia się opon, co nie zawsze jest przecież dostępne, a już na pewno nie jest wygodne. – Kiedy jeszcze mieliśmy możliwość wystawiania opon przy zbiórkach wielkogabarytowych, to niestety pojawiała się ich przeogromna ilość. Były to ilości dla nas wręcz niezrozumiałe. Nie dociekam już skąd, ale takie były fakty. Wiązało to się z potężnymi kosztami utylizacji, za które płacili wszyscy, bo przez to uciekały przecież pieniądze z gminnego budżetu. Aby uporać się z zaistniałą sytuacją, podjęliśmy decyzję o tym, aby wprowadzić zakaz wystawiania opon na zbiórki wielkogabarytowe i dać mieszkańcom możliwość wyłącznego przywożenia tych opon na PSZOK w Rozwarzynie. Kiedyś były to 2 sztuki od każdego gospodarstwa domowego, a obecnie są to 4. To nam się doskonale sprawdza i obecnie nie widzimy potrzeby, by cokolwiek w tym zakresie zmieniać – podkreślił zastępca burmistrza Nakła Piotr Kalamon.

Tym samym, jeśli ktoś posiada do zutylizowania większą liczbę opon niż 4 – musi skorzystać przykładowo z usług wybranego zakładu wulkanizacyjnego, który przyjmie stare opony i odda je do utylizacji – oczywiście odpłatnie. Cena za oddanie jednej opony zależy m.in. od jej rodzaju i cennika poszczególnych zakładów wulkanizacyjnych i waha się ona w przedziale od 5 zł do nawet 20 zł za sztukę. Oczywiście oddanie opon na wysypisko w Rozwarzynie jest darmowe (no chyba, że doliczy się do tego koszty transportu), lecz jak już wspomnieliśmy, z rocznym limitem do 4 sztuk od gospodarstwa domowego – i w tym zakresie w najbliższych latach najpewniej nic się nie zmieni.

Źródło: 

Oceń artykuł: 3 2

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (9) Zgłoś naruszenie zasad

    • 1 (3)

    Frank, w dniu 21-04-2025 14:03:00 napisał:

    No tak. Tylko czy nie odbieranie opon powoduje że w rzeczywistości jest ich mniej w gospodarstwach? Nie sądzę. Na plus że jest opcja oddania gdzieś tych opon.

    odpowiedz

    • 4 (4)

    Obserwator, w dniu 21-04-2025 15:49:10 napisał:

    Z tego co się orientuję nie gospodarstwa domowego a z budynku jeśli w budynku mieszkają trzy rodziny to możemy oddać z budynku tylko cztery a nie 12 szt. Ostatnio sąsiad właśnie chciał oddać swoje cztery a jego córka która z nim mieszka i tworzy oddzielne gospodarstwo domowe nie mogło już oddać bo adres jest ten sam czyli oddawanie jest z budynku a nie w gospodarstwa domowego

    odpowiedz

    • 2 (6)

    ..., w dniu 21-04-2025 16:33:19 napisał:

    Polecam drogę ślesin gorzeń chciaz szybko posprzątają

    odpowiedz

    • 2 (2)

    Tomek, w dniu 21-04-2025 16:41:50 napisał:

    No nie wierzę. Co za argumentacja. Brak słów. Każą płacić i wprost wskazują, że jednocześnie zniechęcają by nie mieć problemu. Pomysł na odbieranie 4 opon na gospodarstwo niczym się nie różni od wycieczki do Rozważyna z 4 oponami na rok. Płacę już kilka lat do Gminy za śmieci. Opony oddałem tylko raz. Jaki mam z tego bonus? Może wykorzystam to inaczej?

    odpowiedz

    • 1 (3)

    8341, w dniu 21-04-2025 17:23:00 napisał:

    bzdura. w Rozważynie można oddać 8 szt . opon na jedno gospodarstwo.

    odpowiedz

    • 4 (6)

    Jaroslav, w dniu 21-04-2025 19:41:45 napisał:

    Podatki za śmieci,dzierżawę wodę kanalizację umieją podnossic a opon nie zabieraja

    odpowiedz

    • 2 (2)

    Desu, w dniu 22-04-2025 05:53:02 napisał:

    To pan kalamon nie wie że 8 można oddać?

    odpowiedz

    • 1 (1)

    przyjaciel psów, w dniu 22-04-2025 10:39:53 napisał:

    bo lepiej karać, wystaw oficjalnie oponę więcej i, i zobaczysz po co jest nam potrzebna straż miejska /elitarna jednostka / w lesie już pogubią się spec grupy straży miejskiej

    odpowiedz

    • 2 (2)

    Demaskuj łgarstwo, w dniu 22-04-2025 11:34:46 napisał:

    Chciało by się rzecz "ekonomia głupcze,ekonomia" Czy w ogólnym bilansie finansowym dla gminy korzystniej jest stworzyć taki system aby umożliwić jednak mieszkańcom odbiór opon,czy sprzątać z odpadów dzikie wysypiska,lasy,jeziora-?. Idziemy cały czas"pod prąd" a nie z prądem.Troska o finanse jaka płynie z ust włodarzy brzmi jak żart patrząc na to jak bezsensownie wydają kasę podatnika na bizantyjskie inwestycje.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
189PLN
Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
79PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Budowa magazynów
Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
Ramki ślubne
39,90 zł PLN
Fotoobraz na płótnie 50x70
121,00 zł PLN
Ewidencja odpadów BDO (pakiet mini)
2400 zł / rokPLN
0

Po Wielkanocy zostało jedzenie? Nie wyrzucaj - podziel się!

Po Wielkanocy zostaje # sporo jedzenia. Warto się nim podzielić.

(czytaj więcej)
0

Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.

(czytaj więcej)
0

Tradycje wielkanocne. Dominuje symbolika zwycięstwa życia nad śmiercią

Wielki Tydzień i Wielkanoc to czas obrzędów# religijnych związanych ze śmiercią i zmartwychwstaniem Chrystusa. Cykl świąteczny rozpoczyna Niedziela Palmowa, a kończy śmigus dyngus w Wielkanocny Poniedziałek.

(czytaj więcej)