Dziś mamy 30 kwietnia 2025, środa, imieniny obchodzą:

20 kwietnia 2025

Niska frekwencja na zebraniu. Tematów do dyskusji nie brakowało.

fot. MM

fot. MM

15 kwietnia w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 4 #w Nakle odbyło się sprawozdawcze zebranie Samorządu Mieszkańców nr 10, do którego przynależą mieszkańcy ulic: Armii Krajowej, Goździkowej, Narcyzowej, Polnej oraz osiedla Władysława Łokietka. Mimo niskiej frekwencji, tematów do dyskusji nie brakowało.

Zebranie rozpoczęła przewodnicząca SM nr 10 w Nakle Józefa Jankowiak, witając przybyłych mieszkańców oraz reprezentującego tego dnia nakielski UMiG – zastępcę burmistrza Piotra Kalamona. Po wygłoszeniu sprawozdania ze swojej działalności, przewodnicząca zachęcała mieszkańców do zadawania pytań przedstawicielowi nakielskich władz – a tych było całkiem sporo, bowiem mieszkańcy pytali chociażby o obecnie realizowane przez gminę inwestycje, takie jak przebudowa amfiteatru w Nakle. Zwrócono także uwagę na zbyt małą ilość miejsc parkingowych w obrębie Osiedla Łokietka i Parku Sobieskiego. Problem zauważalny jest w szczególności wtedy, kiedy organizowane są różnego rodzaju wydarzenia kulturalne czy też zawody sportowe. Mieszkańcy pytali także o możliwości utworzenia komunikacji miejskiej w Nakle, a także zwrócili uwagę na zanieczyszczenia w Parku Sobieskiego, za które odpowiedzialne są ptaki.

Problem, który przewijał się w tym roku bardzo często na różnych zebraniach sprawozdawczych organizowanych na terenie gminy to zachowanie czystości, któremu pomóc miałyby uliczne kosze na śmieci. Tych zdaniem mieszkańców jest po prostu za mało. – Potem nie ma co się dziwić, że śmieci lądują na trawnikach i ulicach, jak po prostu plastikowej butelki czy papierka co niektórzy nie mają gdzie wyrzucić. Wiadomo, że kultura wymaga, żeby śmieci w taki sposób nie wyrzucać gdzie popadnie, ale jednak realia są takie, że tak się po prostu dzieje i cierpi na tym wizerunkowo całą gmina. Ostatnio Nakło stało się bardzo brudnym miasteczkiem. Koszów po prostu nie ma. To jest coś strasznego – powiedziała nam jedna z mieszkanek Osiedla Łokietka w Nakle.

Jak do całej sprawy odnoszą się nakielscy włodarze? Czy potrzeba zwiększenia ilości ulicznych koszy na śmieci jest przez nich zauważalna? – To, że nie ma na terenie gminy koszy na śmieci, jest nieprawdą. Obecnie posiadamy ok. 400 koszy i jest to bardzo duża liczba koszy, bo dla porównania – ok. 5 lat temu było ich o 100 mniej. Nie sztuką jest rozstawianie kolejnych koszy, bo te same w sobie kosztują. I o ile jest to zakup jednorazowy, który można przeboleć, to później dochodzi kwestia ich opróżniania, za co musimy już po prostu regularnie płacić. Im więcej koszy, tym większe koszty. Kosze opróżniamy z ustaloną częstotliwością, np. dwa razy w tygodniu. Zaśmiecanie miasta nie wynika jednak tylko z braku koszy na śmieci, bo jest to bardziej złożony temat. W centrum miasta, ale i nie tylko – uliczne kosze na śmieci, które w swoim założeniu powinny służyć do wyrzucania pojedynczych papierków czy butelek – wypełniane są przez mieszkańców odpadami komunalnymi, które powinno trafić do naszych punktów miniPSZOK albo do specjalnych altan śmietnikowych, jeśli takowe w danym miejscu istnieją. Nie mniej jednak, na koniec tego roku będziemy ten problem ponownie analizować, bo tegoroczne zebrania dobiegają końca i tematem z pewnością się zajmiemy. Musimy to przeanalizować, bo mieszkańcy zgłaszali już nam konkretne lokalizacje, gdzie takie kosze miałyby się pojawić. W tym roku jednak nic w tym temacie się nie zadzieje, bo obowiązują nas już konkretne umowy, które są przez nasze KPWiK realizowane – podkreślił zastępca burmistrza Nakła Piotr Kalamon.

Oceń artykuł: 4 5

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad

    • 1 (5)

    mieszkaniec , w dniu 20-04-2025 17:58:23 napisał:

    Dom rodzinny odpowiada za wychowanie i poszanowanie prawa,pytania absurdalne,ja za mało miejsc parkingowych to sprzedać auta, jedziemy do innych miast i podobne problemy,a co z chodnikiem wzdłuż działek do PKS-u ?

    odpowiedz

    • 0 (0)

    Jurek, w dniu 21-04-2025 15:00:16 napisał:

    Może koszy wystarcza ale z pewnością trzeba je we właściwy sposób rozmieszczać. Włodarze jak zwykle zadowoleni z siebie. Czekają na oklaski gratulacje, a nie na uwagi.

    odpowiedz

    • -1 (1)

    iwa, w dniu 21-04-2025 17:50:55 napisał:

    To i tak dużo ,bo na zebraniu samorządu na Chrobrego to było jeden czy dwa

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Szkolenie okresowe pracowników
89PLN
Fotoobraz na płótnie 50x70
121,00 zł PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Praca na wysokości
60PLN
Ewidencja odpadów BDO (pakiet mini)
2400 zł / rokPLN
Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
Szkolenie bhp dla studentów
79PLN
0

Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.

(czytaj więcej)
0

Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.

(czytaj więcej)
0

Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)