Inwestycje w roku 2025. Opera, filharmonia, Nawra

fot. Paweł Wietrzykowski/ON
W rozbudowywanym kompleksie Opery Nova finiszują# roboty konstrukcyjne na budowie tzw. czwartego kręgu, jednocześnie placówka ogłasza przetargi na specjalistyczne wyposażenie i zapowiada uruchomienie parkingu podziemnego jeszcze przed nowym sezonem artystycznym. W tym roku startują też dwie inne duże inwestycje kulturalne w naszym regionie – rozbudowa Filharmonii Pomorskiej i wielkie przedsięwzięcie w Nawrze, gdzie w zrujnowanym kompleksie pałacowym powstanie muzeum ziemiaństwa.
- By móc uczestniczyć w wydarzeniach artystycznych na najwyższym poziomie, musimy mieć spełniające standardy obiekty instytucji kultury. Kultura i jej twórcy zawsze potrzebowali hojnych mecenasów, tak było niegdyś, tak jest i teraz. Nasze opera i filharmonia są znakomite, więc warte każdych środków. Zaś nowe i nowatorskie muzeum ziemiaństwa jest de facto inwestycją prorozwojową, bo poszerzy naszą regionalną ofertę turystyczną – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.
Operowa sala kameralna i kino
Jeśli wszystko pójdzie po myśli inwestorów i wykonawców, wiecha nad nowymi przestrzeniami Opery Nova – przypomnijmy: na czterech kondygnacjach będą się tu mieścić sala kameralna z widownią na 500 osób, przestrzeń wystawiennicza i sala kinowa dla 200 widzów, od strony Brdy zaplanowany jest taras widokowy – zawiśnie wiosną tego roku. Ekipy wykonawcze przygotowują się już do prac instalacyjnych wewnątrz obiektu, jednocześnie ogłaszane są przetargi na urządzenia mechaniki sceny oraz wyposażenie elektroakustyczne, technologię oświetlenia sceny oraz dostawę i montaż trybun i foteli.
Tegoroczne koszty to 90 mln złotych, całość 170 mln złotych.
Nawra jak za najlepszych czasów
Remont konserwatorski i działania rewitalizacyjno-odtworzeniowe w zespole pałacowo-parkowym w podtoruńskiej Nawrze, w którym powstanie Muzeum Ziemiaństwa im. Rodziny Sczanieckich, należy uznać za rozpoczęte. Wykonawca, firma Dolmar, przejął plac budowy i obecnie prowadzi prace przygotowawcze, które powinny się zakończyć za 24 miesiące. Kontrakt Dolmaru opiewa na 39 mln złotych
Klasycystyczny pałac w Nawrze, nasza lokalna perła architektury klasycystycznej, został zbudowany w latach 1798–1805 dla Konstantego Kruszyńskiego, a następnie przebudowany na potrzeby rodziny Sczanieckich, która gospodarował w nim do II wojny światowej. Misję odrestaurowania parku i pałacu, które latem 2022 zostały przez rodzinę Sczanieckich oficjalnie przekazane samorządowi województwa, marszałek Piotr Całbecki powierzył Kujawsko-Pomorskiemu Centrum Dziedzictwa, które jest instytucją marszałkowską.
Filharmonia z rozmachem
Długo wyczekiwana, założona z rozmachem rozbudowa Filharmonii Pomorskiej to obecnie najważniejszy projekt inwestycyjny w dziedzinie kultury w naszym regionie. Mimo wielu starań rząd nie dał na nią dał pieniędzy, ambitny projekt realizujemy więc za własne, choć to dla samorządu województwa bardzo duży wysiłek finansowy. W tym roku uruchamiamy na ten cel 14 mln złotych, a ostateczne 300 mln złotych. FP to instytucja takiego formatu, że zasługuje na każde zainwestowane w nią środki!
Założenia rozbudowy Filharmonii Pomorskiej zarząd województwa przyjął w 2017 roku. Powstaną m.in. z mała sala koncertowa z widownią na co najmniej 350 miejsc i system podziemnych parkingów.
Materiał: Beata Krzemińska / rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
Czytaj również
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Po Wielkanocy zostało jedzenie? Nie wyrzucaj - podziel się!

Po Wielkanocy zostaje # sporo jedzenia. Warto się nim podzielić.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie. Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)
Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad
gorzoła, w dniu 23-01-2025 09:43:30 napisał:
odpowiedz
Zarobas z kcyni, w dniu 23-01-2025 10:30:10 napisał:
odpowiedz
Może nie starczyć , w dniu 23-01-2025 11:03:12 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!