Dziś mamy 24 kwietnia 2025, czwartek, imieniny obchodzą:

17 lutego 2025

Dzień Kota. Jak rozpoznać, czy jest szczęśliwy?

fot. powierzone

fot. powierzone

Przypadający na 17 lutego Światowy Dzień Kota to # doskonała okazja do celebracji więzi między ludźmi i kocimi przyjaciółmi, a także na poszerzanie naszej wiedzy na temat tych czworonożnych towarzyszy. Jako opiekunowie zawsze chcemy mieć pewność, że nasze koty są szczęśliwe. Jak poznać, czy nasz pupil jest zadowolony z życia? Podpowiadamy – oto 7 oznak, że nasz kot jest szczęśliwy.


Chociaż każdy kot ma swoją własną, wyjątkową osobowość i wyraża radość na swój własny sposób, istnieją pewne zachowania i sygnały, które mogą pomóc dowiedzieć się, jak czuje się nasz pupil. Koty komunikują się przede wszystkim za pomocą mowy ciała, więc uważajmy na te oznaki nastroju. Zwróćmy też uwagę na to, w jaki sposób nasz czworonożny przyjaciel wchodzi w interakcję z nami i otoczeniem. Koty potrafią swoim zachowaniem dać wyraz uczuciom, jakimi obdarzają opiekunów. Dlatego też nauczenie się i zrozumienie mowy ciała czworonoga jest tak ważne w budowaniu bliskiej relacji.

7 oznak, że mamy szczęśliwego kota:

Język dźwięków

Szczęśliwe koty często są głośne i lubią komunikować się ze swoimi opiekunami. Mruczenie to jedna z tych najłatwiejszych do rozpoznania oznak kocich emocji. Jeżeli kot mruczy, gdy jest z nami, to możemy śmiało założyć, że czuje się nie tylko szczęśliwy i zrelaksowany, ale też bezpieczny. Chociaż mruczenie bardzo często interpretuje się jako miłość lub zadowolenie, należy pamiętać, że koty wydają tego rodzaju dźwięki również w obliczu stresu bądź bólu (np. samicom zdarza się mruczeć podczas porodu). Dlatego dokładna obserwacja jest kluczem do właściwej interpretacji. Jeśli Twój kot wygląda na zrelaksowanego, ma na wpół przymknięte oczy, a ogon trzyma przeważnie nieruchomo, to można przyjąć, że mruczenie wynika z jego dobrego nastroju. Jeśli łączy mruczenie z miauczeniem, to często sygnał, że jest głodny i domaga się jedzenia. Kocięta mruczą, żeby dać znać mamom, gdzie są i że wszystko w porządku, a kotki wykorzystują mruczenie jako kołysankę. Natomiast zdarzają się też przypadki kotów mruczących, gdy są ranne lub cierpią – mruczenie jest sposobem na samouspokojenie, a także, jak uważają eksperci, może pomóc w szybszym powrocie do zdrowia, gdyż mruczenie o niskiej częstotliwości powoduje wibracje wewnątrz ciała, które mogą leczyć kości i rany, wspierać budowanie i naprawę ścięgien, ułatwiać oddychanie oraz zmniejszać ból i obrzęk.

Zrelaksowana mowa ciała i ogon w górze

Postawa kota wiele mówi o jego stanie umysłu. Gdy jest zrelaksowany to często leży z podwiniętymi pod ciało łapami, co wskazuje, że czuje się bezpiecznie. Jeśli kot wyprostuje nogi i unosi sierść na grzbiecie, prawdopodobnie jest rozdrażniony lub przestraszony. Szczęśliwy kot skurczy się, aby wyglądać na małego i niegroźnego, a witając ludzi i inne zwierzęta, które uważa za przyjaciół, ogon będzie miał prosty, ułożony do góry z lekko zakrzywionym czubkiem. Gdy kot podnosi swój ogon do góry, tworząc nim kształt pytajnika, jest to zwykle znak, że czworonóg czuje się komfortowo i nic mu nie dolega; można to również potraktować jako zaproszenie do interakcji, np. wspólnej zabawy.

Zdrowe i lśniące futro

Zdrowa, zadbana sierść to oznaka szczęśliwego i zdrowego kota. Koty, które czują się dobrze i bezpiecznie, spędzają odpowiednio dużo czasu na dbaniu o siebie, czyli wylizywaniu sierści. Nadmierne lizanie, które jest objawem stresu, daje widoczne efekty – przerzedzoną sierść i kota, który po pielęgnacji jest nadal zestresowany. Ponadto, jeśli nasz kot liże inne koty, a nawet swojego opiekuna, okazuje w ten sposób zaufanie i uczucie.

Wyraz oczu i uszu

Oczy i uszy kota są oknami do jego duszy. Rozszerzone źrenice mogą być oznaką niezwykłej radości lub podekscytowania. Uszy skierowane do przodu lub lekko odchylone do tyłu wskazują, że nasz kot czuje się komfortowo i jest ciekawy.

Dobry apetyt

Zdrowy apetyt jest ważnym znakiem szczęśliwego i zdrowego kota. Szczęśliwe koty będą entuzjastycznie podchodzić do miski z jedzeniem, a nawet mogą ocierać się o nogi opiekuna lub miauczeć, aby zwrócić naszą uwagę .

– Żywienie kota ma znaczenie nie tylko dla jego zdrowia fizycznego. To także najprostszy sposób na zawiązanie przyjaźni z naszym domowym mruczkiem. Pamiętajmy, że koty mają odmienne od ludzkich potrzeby żywieniowe, dlatego tak ważne jest dostarczeniu im odpowiednio zbilansowanego pokarmu, który zaspokoi jego potrzeby i preferencje. Bardzo istotne jest, aby mieć świadomość, że niektóre produkty z diety ludzi mogą być szkodliwe, a nawet toksyczne dla naszych czworonożnych pupili. Dlatego wybierajmy kompletne i zbilansowane gotowe jedzenie dla kotów dobrane do ich wieku, poziomu aktywności oraz indywidualnych wymagań. Dla kotów bardzo ważne jest podawanie częstych, małych posiłków o urozmaiconych smakach i teksturach, które są zgodne z naturalnymi wymaganiami mruczków. Pamiętajmy także, aby zapewnić zwierzęciu stały dostęp do świeżej i czystej wody do picia. Odpowiednia pielęgnacja i dieta sprawi, że nasz przyjaciel będzie szczęśliwy i zadowolony każdego dnia – mówi Marzena Ignaczak, dyrektorka ds. kontaktów zewnętrznych w Mars Polska.

Mruczki są inteligentne i same uczą swoich opiekunów, aby na żądanie zapewniali im ulubione przysmaki dla kota - takie zachowanie pokazuje, że koci przyjaciel darzy nas zaufaniem.

Nawyki związane ze snem

Miejsce, w którym śpi nasz kot, również może wiele powiedzieć o jego szczęściu. Miejsca wybierane przez nie do snu są bowiem ich szczęśliwym azylem. Koty, które śpią razem z innymi kotami lub leżą blisko swoich opiekunów, czują się bezpiecznie i pewnie. To zachowanie wskazuje na silną, pozytywną więź i poczucie satysfakcji.

Zabawa i figle

Zabawa jest wyraźnym wskaźnikiem szczęśliwego kota. Niezależnie od tego, czy są to dzikie gry w pogoń, zabawne walki zapaśnicze, czy po prostu delikatne stuknięcie zabawki, te czynności pokazują, że nasz kot czuje się dobrze. Zabawa jest nie tylko oznaką szczęścia, ale jest także niezbędna dla zdrowia psychicznego i fizycznego naszego kota.

– Wspólne zabawy to bardzo ważny czynnik wzmacniający pozytywną relację człowieka z czworonogiem. Przeprowadzone w umiejętny sposób mogą też odgrywać rolę wychowawczą, a także pomagać w rozwoju intelektualnym pupila. Koty, choć są znane jako zwierzęta niezależne, cenią sobie też czas spędzony z opiekunami. Głaskanie, zabawa czy nawet zwykłe leżenie razem na kanapie – wszystko to pomaga w budowaniu silnej więzi między zwierzęciem a człowiekiem. Wspólne aktywności dają czworonogowi poczucie bezpieczeństwa i miłości, co jest kluczowe dla jego emocjonalnego dobrostanu – dodaje Marzena Ignaczak.

Każdy pragnie szczęśliwego kota mruczącego i zwiniętego na kolanach. Wiele zachowań, a także sama mowa ciała kota może świadczyć o odczuwaniu miłości względem opiekuna, np. mruczenie, ocieranie się o nogi czy chętne przebywanie w tym samym miejscu. Warto zwracać uwagę na te subtelne gesty, ponieważ są dowodem na to, że pupil czuje się bezpiecznie i komfortowo, a wspólne spędzanie czasu jest dla niego przyjemnością. Zabawa z kocim przyjacielem to jedna z największych radości bycia jego opiekunem. Pamiętajmy też, że aktywny kot to szczęśliwy kot. Dlatego najlepszym prezentem, jaki możemy sprawić swojemu pupilowi z okazji przypadającego 17 lutego Dnia Kota, to spędzić z nim czas na takiej zabawie, która zapewni odpowiednią dawkę stymulacji i ruchu tak potrzebnych do kociego szczęścia.

Aby kot był szczęśliwy, bardzo ważne jest, aby zapewnić mu odpowiednią opiekę każdego dnia, zaspokajając jego potrzeby behawioralne m.in. poczucie bezpieczeństwa, pozytywną relację z opiekunem, dostęp do właściwego pokarmu i wody, możliwość drapania i realizacji instynktu łowieckiego, aktywność fizyczną oraz odpowiednią przestrzeń do życia. Odpowiedzialną opieką odwdzięczamy się zwierzętom za radość, którą wnoszą do naszego życia.

materiał: Justyna Kamińska

 

Oceń artykuł: 15 6

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad

    • 2 (10)

    On, w dniu 17-02-2025 15:05:06 napisał:

    Jak się uśmiecha to jest szczęśliwy ha ha ha

    odpowiedz

    • 5 (15)

    Kicuś Mruczek , w dniu 17-02-2025 17:41:16 napisał:

    Jest taki stary obleśny dziad z Zoliborza i ma kota. Szkoda kota. Naprawdę

    odpowiedz

    • 1 (11)

    szatan z siódmej klasy, w dniu 17-02-2025 20:46:57 napisał:

    Ala ma kota,mama ma kota =większość ma dzisiaj kota.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Szkolenie z zakresu ochrony danych osobowych
79PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Sprawozdanie o wytwarzanych odpadach
500PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
189PLN
Zdjęcia do dokumentów
35,00 złPLN
KOBIZE
500PLN
0

Po Wielkanocy zostało jedzenie? Nie wyrzucaj - podziel się!

Po Wielkanocy zostaje # sporo jedzenia. Warto się nim podzielić.

(czytaj więcej)
0

Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.

(czytaj więcej)
0

Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie. Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)