Dziś mamy 26 kwietnia 2025, sobota, imieniny obchodzą:

26 kwietnia 2025

Udało się! Poprawa bezpieczeństwa na horyzoncie

fot. pow.

fot. pow.

Mieszkańcy Kcyni, a szczególnie ci, którzy codziennie# przemieszczają się ulicą Poznańską, mogą wkrótce poczuć się bezpieczniej. Jest to bardzo ważne, szczególnie w kontekście nadchodzącego otwarcia nowego stadionu miejskiego.

Na wspomnianym odcinku Poznańskiej, od stacji paliw aż po stadion, znajduje się jedyne przejście dla pieszych. Choć jest ono oświetlone, wciąż pozostaje niewidoczne, zwłaszcza gdy słońce zachodzi. Roślinność wzdłuż drogi, w tym stare drzewa stanowiące aleję będącą pomnikiem przyrody, zasłania pieszych, co sprawia, że przejście staje się jeszcze mniej widoczne dla kierowców. Ponadto, nie wszyscy kierowcy zatrzymują się przed przejściem, gdy pieszy stoi na poboczu, co stanowi duże zagrożenie dla pieszych.

Temat poprawy bezpieczeństwa na tym przejściu podjął niedawno radny Paweł Malagowski. Burmistrz Mateusz Stachowiak obiecał podjąć dalsze kroki w tej sprawie, w tym rozmowy z przedstawicielami Zarządu Dróg Wojewódzkich, gdyż ulica Poznańska jest drogą wojewódzką. Jak mówił radny Malagowski na jednej z ostatnich sesji, istnieje możliwość skorzystania z inicjatywy Urzędu Marszałkowskiego, która umożliwia finansowanie modernizacji przejść dla pieszych, w tym ich doświetlenia, wzdłuż dróg wojewódzkich. Dzięki temu, gmina Kcynia mogłaby poprawić bezpieczeństwo na tym przejściu, wprowadzając sygnalizację świetlną, co pozwoliłoby na bezpieczniejsze przekraczanie jezdni, zwłaszcza przez dzieci i młodzież korzystającą z nowo otwartego stadionu.

Sprawą zajął się zastępca burmistrza Kcyni Adam Kontowicz, który zapewnił, że mimo wcześniejszego stanowiska ZDW, w którym wskazano, że modernizacja przejścia jest bezzasadna, gmina nadal zamierza walczyć o poprawę bezpieczeństwa. Choć ZDW ocenił, że projekt nie jest uzasadniony z powodu łuku poziomego drogi i niskiego ruchu pieszych, zastępca burmistrza zapowiedział na początku marca, że samorząd jeszcze raz złoży zapytanie w tej sprawie do Urzędu Marszałkowskiego.

Odpowiedź z ZDW przyszła bardzo szybko – 24 marca br. ZDW poinformowało, że przejście w Kcyni zostało uwzględnione w projekcie poprawy bezpieczeństwa na przejściu dla pieszych na drogach wojewódzkich. Planowane zmiany obejmują między innymi doświetlenie przejścia, zamontowanie słupków fluorescencyjnych, wymianę oznakowania, a także wycinkę jednego drzewa, które zasłania przejście (zgodę na wycinkę musi wydać Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Bydgoszczy). Dodatkowo, planowana jest instalacja wysięgnika nad jezdnią z podświetlonym znakiem i lampą ostrzegawczą LED.

To ważny krok w kierunku poprawy bezpieczeństwa, ponieważ w ramach programu, na drogach wojewódzkich zrealizowanych zostanie 249 takich modernizacji obejmujących przejścia dla pieszych i 27 modernizacji peronów przystankowych. Zadowolony z wyników projektu jest Paweł Malagowski, który zaznacza, że choć Kcynia jest tylko jednym z wielu punktów na mapie, to zrealizowanie inwestycji w tym miejscu, zwłaszcza w kontekście nadchodzącej budowy stadionu, jest kluczowe.

- Nasza modernizacja przejścia to jeden z elementów szerszego projektu poprawy bezpieczeństwa na drogach wojewódzkich. Działania mają na celu ochronę pieszych na wielu przejściach, a Kcynia jest jednym z tych miejsc, które skorzysta z tego projektu – komentuje Kontowicz. - Zadanie będzie realizowane w formule „Zaprojektuj i wybuduj”. Obecnie wykonawca przedkłada projekty na poszczególne lokalizacje przejść dla pieszych na DW nr 241. Zadanie ma poprawić bezpieczeństwo ruchu drogowego na 40 przejściach dla pieszych, począwszy od Tucholi, a skończywszy właśnie w Kcyni. Co warto podkreślić, w ramach tego samego zadania, w Głogowińcu zostaną wybudowane dwa nowe perony przystankowe – dodaje zastępca burmistrza Kcyni.

Wkrótce mieszkańcy Kcyni oraz wszyscy, którzy będą korzystać z przejścia przy ul. Poznańskiej, mogą liczyć na poprawę bezpieczeństwa, co z pewnością przyniesie korzyści nie tylko kierowcom, ale przede wszystkim pieszym – szczególnie tym młodszym, którzy zyskają bezpieczniejszy dostęp do nowego stadionu.

Źródło: 

Oceń artykuł: 1 1

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad

    • 0 (0)

    Marzena, w dniu 26-04-2025 11:39:06 napisał:

    Brawo Panie Adamie, to przejście bylo potrzebne.

    odpowiedz

    • 1 (1)

    Adam przestań się wygłupiać z tym komentarzem Marzenki każdy wie jak to naprawdę było i nie przypisuj sobie nie swoich sukcesów, w dniu 26-04-2025 11:50:08 napisał:

    Największa zasługa Pawła Malagowskiego w sprawie poprawy bezpieczeństwa na przejściu dla pieszych przy ul. Poznańskiej w Kcyni polega na tym, że to on jako pierwszy publicznie i konsekwentnie podjął temat tej inwestycji, nagłaśniał problem na sesjach rady miejskiej oraz wskazał konkretne możliwości rozwiązania, w tym skorzystanie z programu Urzędu Marszałkowskiego umożliwiającego finansowanie modernizacji przejść dla pieszych na drogach wojewódzkich136. Malagowski nie tylko interweniował u burmistrza i mobilizował samorząd do działania, ale również argumentował, dlaczego inwestycja jest pilna – wskazując na wzrost ruchu pieszych po otwarciu nowego stadionu oraz realne zagrożenia wynikające z niewidoczności przejścia i braku odpowiedniej infrastruktury. Dzięki jego determinacji temat nie został zamknięty mimo początkowej odmowy ze strony Zarządu Dróg Wojewódzkich36. To właśnie jego inicjatywa i konsekwencja doprowadziły do tego, że sprawa została ponownie rozpatrzona, a przejście w Kcyni ostatecznie znalazło się w projekcie poprawy bezpieczeństwa na drogach wojewódzkich, co przełoży się na realne korzyści dla mieszkańców

    odpowiedz

    • 0 (0)

    Paweł, w dniu 26-04-2025 12:36:57 napisał:

    Kocham siebie

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Konstrukcje stalowe
Aparat dla dzieci
99,00 złPLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Fotoobraz na płótnie 50x70
121,00 zł PLN
Szkolenie z HACCP
80PLN
Korzystanie ze środowiska
500PLN
Rejestracja BDO
500PLN
0

Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.

(czytaj więcej)
0

Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.

(czytaj więcej)
0

Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)