Akcja Żonkile. Uczniowie upamiętnili powstanie w getcie warszawskim

fot. pow.
W dniu 24. kwietnia br. odbyły się lekcje# w klasach VII i VIII Szkoły Podstawowej w Kcyni, w czasie których młodzież dyskutowała o odwadze. Lekcje były elementem akcji Żonkile, upamiętniającej powstanie w getcie warszawskim, w której Szkoła Podstawowa im. Jana Czochralskiego w Kcyni uczestniczy już kolejny raz. Wprowadzenia w problematykę akcji dokonała wicedyrektor szkoły, Natalia Żychlińska-Nowakowska.
Lekcje przeprowadziła Justyna Makarewicz z Dźwiękowego Archiwum Kcyni. Młodzież poznała biografie mieszkańców getta, których życiorysy naznaczone były aktami odwagi: Marka Edelmana, Marysi Ajzensztadt, Nachuma Grzywacza, Mary Berg. Rozmawialiśmy o tym, jakie są inne cechy osób odważnych, czy łatwo jest być odważnym w obecnych czasach. Wspólnie zastanawialiśmy się, czy można się nauczyć odwagi?
Na podstawie materiałów udostępnionych przez Muzeum Żydów Polskich POLIN wspólnie wypełnialiśmy karty pracy. Młodzież dzieliła się swoimi spostrzeżeniami, które zapisywaliśmy na tablicy. Ważne stwierdzenia dotyczyły małych aktów odwagi, w czasie których możemy przekonać się, czy coś, co sprawiało nam trudność, czego się baliśmy, dzięki odważnej decyzji może przemienić się w coś ważnego. Spostrzeżenia młodych ludzi były bardzo odkrywcze, twórcze. W trakcie lekcji nie zabrakło akcentów lokalnych - rozmawialiśmy o tym, jakie nacje zamieszkiwały Kcynię przed II wojną światową i czy w przestrzeni miasta można odnaleźć jeszcze ślady ich obecności. Dziękuję Dyrekcji Szkoły Podstawowej w Kcyni – pani dyrektor Aleksandrze Doiczman, pani wicedyrektor Natalii Żychlińskiej-Nowakowskiej za kilkuletnią współpracę przy organizacji lekcji w ramach akcji Żonkile.
Materiał: Justyna Makarewicz / Urząd Miejski w Kcyni
Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Galeria


Czytaj również
- Pożegnanie maturzystów. Uczniom wręczono nagrody i upominki
- Przed młodzieżą nowy rozdział. Uroczyste pożegnanie maturzystów
- Zakończenie roku maturzystów. „To symboliczny moment zamknięcia pewnego rozdziału”
- Uroczyste nadanie sztandaru. Historyczny dzień dla szkoły w Występie
- Niebieskie igrzyska. Każdy może być sportowcem
Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)