Dziś mamy 23 sierpnia 2024, piątek, imieniny obchodzą:

21 sierpnia 2024

Świadczenie pieniężne dla sołtysów. Nowe zasady od 16 września

fot. archiwum

fot. archiwum

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje#, że od 16 września 2024 r. wchodzą w życie przepisy ustawy o zmianie ustawy o świadczeniu pieniężnym z tytułu pełnienia funkcji sołtysa oraz ustawy o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji.

W wyniku nowelizacji przepisów przede wszystkim rozszerzony został krąg osób, które mogą uzyskać prawo do świadczenia z tytułu pełnienia funkcji sołtysa.

Nowe rozwiązania skracają okres pełnienia funkcji sołtysa uprawniający do uzyskania świadczenia z 8 do 7 lat oraz znoszą wymóg pełnienia funkcji sołtysa przez co najmniej dwie kadencje i wymóg pełnienia tej funkcji na podstawie ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.

Nowelizacja wprowadziła także zmiany ułatwiające przeprowadzenie postępowania dowodowego w sytuacji, gdy wnioskodawca nie dysponuje danymi potwierdzającymi okres pełnienia funkcji sołtysa. Konieczność uzyskania oświadczeń potwierdzających tą okoliczność od osób zamieszkujących w sołectwie w czasie, w którym wnioskodawca pełnił funkcję sołtysa, zmniejszono z 5 do 3 osób.

Od 16 września 2024 r. świadczenie z tytułu pełnienia funkcji sołtysa może uzyskać osoba, która spełnia łącznie nw. warunki:

  • osiągnęła wiek emerytalny (60 lat kobieta, 65 lat mężczyzna),
  • pełniła funkcję sołtysa przez okres co najmniej 7 lat (bez względu na to czy funkcja była pełniona przed czy po 1990 r.),
  • nie była karana za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w związku z pełnieniem tej funkcji.

W celu otrzymania świadczenia pieniężnego z tytułu pełnienia funkcji sołtysa należy złożyć, do dowolnej jednostki organizacyjnej KRUS, wniosek o ustalenie prawa do tego świadczenia.

Na podstawie złożonego wniosku KRUS rozpatrzy prawo do świadczenia i wyda stosowną decyzję w sprawie.

Wniosek o świadczenie powinny złożyć również te osoby, które już wcześniej składały w KRUS wniosek, ale otrzymały decyzję odmawiającą – zgodnie z obowiązującymi wówczas przepisami – np. z uwagi na pełnienie funkcji sołtysa przez okres krótszy niż wymagane dotychczas 8 lat czy też pełnienie tej funkcji wyłącznie przed wejściem w życie ustawy o samorządzie gminnym.

Świadczenie wg znowelizowanych przepisów przyznawane będzie od daty spełnienia wszystkich warunków, ale nie wcześniej niż od wejścia w życie zmiany do ustawy i nie wcześniej niż od miesiąca złożenia wniosku o to świadczenie (zasady te dotyczą również osób, które otrzymały decyzję odmawiającą i ponownie wystąpią z wnioskiem).

Druk wniosku o świadczenie dostępny jest na stronie Kasy: https://www.gov.pl/web/krus/formularze-i-wnioski---swiadczenia.

Źródło: Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego

Oceń artykuł: 0 6

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (11) Zgłoś naruszenie zasad

    • 5 (15)

    Były sołtys, w dniu 21-08-2024 18:32:31 napisał:

    To jest absurd ta funkcja powinna być całkowicie społeczna

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 2 (16)

    z, w dniu 21-08-2024 20:20:51 napisał:

    Zarówno funkcja radnego i sołtysa, jak również strażaka OSP powinny być funkcją społeczną!

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 0 (10)

    Sołtys , w dniu 21-08-2024 20:51:13 napisał:

    Tylko, że coraz mniej chętnych na Sołtysa i Strażakom.

    odpowiedz

    • 10 (14)

    gościu, w dniu 21-08-2024 21:14:39 napisał:

    Kiedyś bycie sołtysem było zaszczytem. Teraz to tylko wysłuchiwanie "problemów" i żali mieszkańców które nie mających żadnego związku z pełnioną funkcją

    odpowiedz

    • 2 (6)

    mieszkaniec , w dniu 22-08-2024 06:35:58 napisał:

    Kpina, większość sołtysów nic nie robi dla swoich sołectw. Świadczenie powinno być wypłacane adekwatnie do zaangażowania w życie danego sołectwa. Są Sołtysi, którzy bardzo angażują się w życie, rozwój sołectw i dla nich chapeau bas! Oni powinni otrzymać świadczenie!!!

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (2)
    • -4 (12)

    Sołectwo, w dniu 22-08-2024 08:19:02 napisał:

    Do mieszkaniec. Zostań SOŁTYSEM to zobaczysz dopiero jak jest fajnie. Zobaczymy wtedy jak będziesz mądrować się.

    odpowiedz

    • 2 (4)

    Jarząbek, w dniu 22-08-2024 11:01:59 napisał:

    Większość sołtysów, to osoby, które coś robią dla swoich społeczności. Aczkolwiek zdarzają się i tacy, którzy po prostu "tylko są" :( Najgorsze jest jednak to, iż są "nieusuwalni" - zawsze rodzina i znajomi przyjdą na wybory i na nich zagłosują :/ Nadchodzi czas wyborów sołtysów i może warto zmobilizować się, by tych nieudaczników zmienić?

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
KOBIZE
500PLN
Zadaj pytanie
40PLN
Audyt środowiskowy
3000PLN
Budowa hal
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Ramki ślubne
39,90 zł PLN
0

"Tracimy szansę rozwojową". "Nie można dopuścić do utraty niepodległości"

Rozmowa z Jerzym Gawędą – lokalnym samorządowcem na temat #aktualnej polityki krajowej i międzynarodowej.

(czytaj więcej)
0

Znakowanie napojów alkoholowych. Nowe wytyczne

20 sierpnia 2024 roku wchodzi w życie #rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 14 lutego 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie znakowania poszczególnych rodzajów środków spożywczych (Dz. U. 2024 poz. 217), które wprowadza zmiany w zasadach informowania konsumentów na temat napojów alkoholowych.

(czytaj więcej)
0

Parki etnograficzne w regionie. Co warto zwiedzić?

Dawne wiejskie zagrody, dziewiętnastowieczny młyn, zabudowa #szeregowa osadników z Holandii, drewniane barki rzeczne – to tylko część z bogatych zbiorów jakie znajdują się na terenie czterech skansenów prowadzonych przez marszałkowskie Muzeum Etnograficzne w Toruniu oraz Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. Bogactwo i różnorodność regionów województwa kujawsko-pomorskiego zobaczymy w Kłóbce, Toruniu, Kaszczorku i Wielkiej Nieszawce.

(czytaj więcej)
0

Tysiące przedmiotów zgubionych w pociągach. Jak je odzyskać?

Kurtki, dokumenty, telefony komórkowe,# a nawet dywan i saksofon – to tylko niektóre przedmioty postawione przez podróżnych w pociągach POLREGIO.

(czytaj więcej)