Dziś mamy 26 października 2024, sobota, imieniny obchodzą:

24 października 2024

O historii szubińskiego sportu. Spotkanie w ramach cyklu Cafe Muzeum

fot. LZ

fot. LZ

O historii szubińskiego sportu, a raczej o jej fragmentach#, co sam podkreślał dr Piotr Szybowicz, dyskutowano w środę, 23 października, w Muzeum Ziemi Szubińskiej.

Piotr Szybowicz to przede wszystkim dr nauk humanistycznych na kierunku historia Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Ma za sobą także licencjat z biologii, studia z pedagogiki specjalnej. Jest nauczycielem dyplomowanym, który obecnie pracuje w I Liceum Ogólnokształcącym w Szubinie. Jest instruktorem koła szachowego. Warcaby stupolowe i klasyczne również nie są dla niego tajemnicą. W minioną środę, 23 października, w murach Muzeum Ziemi Szubińskiej, poprowadził wykład pt. „Od Sokoła do Szubinianki – sport w mieście i gminie Szubin”. Spotkanie zorganizowano w ramach cyklu Cafe Muzeum.

- Na temat szubińskiego sportu możemy dzisiaj powiedzieć może 1/1000. Ostrzegam, że większość osób może być zawiedzona. W ciągu godziny czy półtora, nie możemy powiedzieć wszystkiego – zaznaczył Piotr Szybowicz, pokazując opasłe tomy dotyczące tylko wycinków traktujących o sporcie w gminie Szubin. - Tak potężną bazę tworzy szubiński sport. To jest 120 lat – dodał.

Dlatego Piotr Szybowicz w swoim wykładzie skupił się na ośmiu wątkach dotyczących sportu na terenie Szubin. Była mowa m.in. o „Sokole”, oczywiście o Szubiniance i historycznym meczu z Górnikiem Zabrze, Jurandzie Lubawym, ale też o czasach nam bliższych, m.in. o klubie UKS Wyspiański Szubin.

Sala muzeum była wypełniona po brzegi. Na spotkanie przyszli sportowi działacze, radni, licealiści. Nie brakowało pytań i dyskusji.

Oceń artykuł: 19 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • -2 (2)

    oj oj - elity posłuchajcie co w trawie piszczy, w dniu 24-10-2024 21:42:27 napisał:

    chłop 90%życia się uczył więc na dziewuchy nie miał czasu, chociaż słyszy się, że z uczennicami.....),a zwłaszcza z jedną.....(. a niż demograficzny coraz większy!!!

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Balustrady Bramy Ogrodzenia
Rejestracja BDO
500PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
KOBIZE
500PLN
Budowa magazynów
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Sprawozdanie o wytwarzanych odpadach
500PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
0

Żołnierze złożyli uroczyste przyrzeczenie. Nowi Terytorialsi w regionie

26 października br. szeregi 8. Kujawsko- Pomorskiej Brygady# Obrony Terytorialnej (8.K-PBOT) zasilili kolejni żołnierze. 36 przysięga w historii Brygady miała miejsce na placu przy ul. Zielony Rynek we Włocławku. Była to szczególnie uroczysta chwila dla najmłodszego, włocławskiego batalionu, któremu został wręczony proporzec rozpoznawczy.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Walki z Otyłością. Wystarczy zmiana nawyków

Ponad połowa Polaków powyżej #15 r.ż. ma nadwagę. Prawie co czwarty jest otyły. Każdy z nich ryzykuje rozwój nadciśnienia, cukrzycy typu 2 i wielu innych schorzeń. Otyłość przyczynia się też do pogorszenia jakości i skrócenia długości życia.

(czytaj więcej)
0

Pośpimy dłużej. Zmiana czasu z letniego na zimowy

Dzisiejszej nocy z 26 na 27 października nastąpi zmiana czasu# z letniego na zimowy.

(czytaj więcej)
0

Cmentarze w naszym województwie. Większość zlokalizowana jest na wsiach

Według stanu na 31 grudnia 2023 r. w województwie kujawsko-pomorskim# znajdowało się 1179 cmentarzy o łącznej powierzchni 965,9 ha. W miastach zlokalizowanych było 175 cmentarzy o powierzchni 468,0 ha, natomiast na wsiach znajdowały się 1004 cmentarze o powierzchni 497,9 ha.

(czytaj więcej)