Dziś mamy 28 października 2024, poniedziałek, imieniny obchodzą:

26 października 2024

Marek Nikodem opowiadał o fascynującym zjawisku. "Cud natury"

fot. powierzone

fot. powierzone

Aby poznać czym jest pełne zaćmienie słońca trzeba było być# w piątek 25 października w szubińskiej książnicy. O zjawisku nie do opisania i o wrażeniach z pięciotygodniowej podróży ze swymi przyjaciółmi do USA opowiadał nam Marek Nikodem znany fotografik zjawisk astronomicznych i wieczornego nieba, zapalonego amatora astronomii i prezesa pałucko -pomorskiego stowarzyszenia astronomiczno - ekologicznego, grupy lokalnej w Niedźwiadach koło Szubina.

Ścigając słońce przez terytorium USA, 8 kwietnia tego roku, dotarł z kolegami do  stanu Maine najmniej zaludnionego, lecz tego wiosennego dnia przyciągnął  z całego świata obserwatorów pełnego zaćmienia słońca. Obserwacja cudu natury jakim jest pełne zaćmienie słońca było ukoronowaniem jego pięciotygodniowej podróży po stanach od Nowego Jorku po Las Vegas . – Tego momentu nie da się opisać ani pokazać na zdjęciach. To zjawisko u większości z nas zawsze powoduje wzruszenie, przejęcie, fascynację, a nawet płacz z nagromadzonych emocji – relacjonował Marek Nikodem widowni wypełniającej po brzegi czytelnię biblioteki. Liczne zdjęcia przybliżały nam niesamowitość wydarzenia, o którym mówił. Równie ciekawą częścią spotkania były opisy kanionu Kolorado i licznych parków narodowych, w tym największego w USA krateru Barringera powstałego po upadku meteorytu o średnicy 1200 metrów i głębokości 170 m. O szacowanej masie 300 tysięcy ton! Nasz gość  zdradził, ze najbliższe pełne zaćmienie słońca będzie miało miejsce już za dwa lata nad Hiszpanią. Wielokrotnie podkreślał piękno i niepowtarzalność USA. Dla nas z pewnością to spotkanie było niepowtarzalne. Dziękujemy Marku!

Materiał: Mirosław Rzeszowski

Oceń artykuł: 14 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Szkolenie z HACCP
80PLN
Budowa magazynów
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Szkolenie z zakresu ochrony danych osobowych
79PLN
Sprawozdanie o wytwarzanych odpadach
500PLN
Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
Korzystanie ze środowiska
500PLN
Praca na wysokości
60PLN
0

Żołnierze złożyli uroczyste przyrzeczenie. Nowi Terytorialsi w regionie

26 października br. szeregi 8. Kujawsko- Pomorskiej Brygady# Obrony Terytorialnej (8.K-PBOT) zasilili kolejni żołnierze. 36 przysięga w historii Brygady miała miejsce na placu przy ul. Zielony Rynek we Włocławku. Była to szczególnie uroczysta chwila dla najmłodszego, włocławskiego batalionu, któremu został wręczony proporzec rozpoznawczy.

(czytaj więcej)
0

Zauważyłeś odpady w lesie? Zgłoś naruszenie środowiskowe

Sezon na grzybobranie w Polsce trwa, a spacerując po lesie, można# natknąć się nie tylko na borowiki czy podgrzybki, ale niestety również na porzucone śmieci. Jeśli podczas zbierania grzybów zauważymy odpady lub inne zanieczyszczenia środowiska, można je od razu zgłosić w aplikacji mObywatel. A zgłoszenie może być anonimowe.

(czytaj więcej)
0

Pośpimy dłużej. Zmiana czasu z letniego na zimowy

Dzisiejszej nocy z 26 na 27 października nastąpi zmiana czasu# z letniego na zimowy.

(czytaj więcej)
0

Cmentarze w naszym województwie. Większość zlokalizowana jest na wsiach

Według stanu na 31 grudnia 2023 r. w województwie kujawsko-pomorskim# znajdowało się 1179 cmentarzy o łącznej powierzchni 965,9 ha. W miastach zlokalizowanych było 175 cmentarzy o powierzchni 468,0 ha, natomiast na wsiach znajdowały się 1004 cmentarze o powierzchni 497,9 ha.

(czytaj więcej)