Dziś mamy 21 lipca 2024, niedziela, imieniny obchodzą:

21 lipca 2024

"Pierwszy dzienny opiekun w gminie". Finansowanie w dwóch filarach

fot. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

fot. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Gminy, w których nie ma w tej chwili żadnej instytucji opieki #nad dziećmi do lat trzech mogą starać się o dofinansowanie z nowego programu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej "Pierwszy dzienny opiekun w gminie". Celem Ministerstwa jest wsparcie rodziców małych dzieci.

W chwili obecnej 42 proc. gmin w Polsce nie ma żadnej formy opieki instytucjonalnej dla dzieci do trzech lat. To aż 1046 gmin, w których rodzice nie mogą skorzystać z pomocy żłobka lub innej instytucji, żeby łatwiej łączyć życie zawodowe i rodzinne. Nowy program MRPiPS ma na celu szybkie rozwiązanie problemu braku dostępności do opieki szczególnie w mniejszych gminach, gdzie jest on największy.

Kim jest dzienny opiekun? To osoba o odpowiednim wykształceniu, np. pedagogicznym, która podejmuje się samodzielnej opieki nad małymi dziećmi. Taka osoba może mieć pod opieką od pięciorga do ośmiorga dzieci. Taka forma jest najbardziej zbliżona do rodzinnej, domowej opieki nad dziećmi. Zwłaszcza w małych miejscowościach i we wsiach, gdzie małych dzieci nie rodzi się tak wiele, taka forma może sprawdzić się lepiej niż droższy w budowie żłobek.

W ramach programu „Pierwszy dzienny opiekun w gminie” dostępne jest finansowanie w dwóch filarach. Pierwszy filar pozwala na uzyskanie 300 tys. zł jednorazowej dotacji na dostosowanie obiektu lub obiektów, w których będzie sprawowana opieka nad dziećmi. To może być np. mieszkanie, ale musi ono zostać dostosowane do potrzeb małych dzieci tak, by stworzyć przestrzeń dla dziennego opiekuna.

Drugi filar programu to dofinansowanie opieki dziennego opiekuna wynoszące do 8 tysięcy złotych brutto na funkcjonowanie jednego opiekuna miesięcznie.  Dzięki tym dwóm filarom programu gmina będzie mogła najpierw stworzyć, a potem zapewnić funkcjonowanie nowego miejsca opieki nad dziećmi.

Łączny budżet programu to 60 milionów złotych w 2024 roku, a nabór wniosków trwa do 30 sierpnia.

Priorytetem Ministerstwa Rodziny jest umożliwienie rodzicom małych dzieci łączenia życia rodzinnego i aktywności zawodowej. Obecnie rodzice, najczęściej matki, po urodzeniu dziecka muszą dokonywać trudnych wyborów. Dlatego właśnie Ministerstwo Rodziny proponuje pakiet rozwiązań dla rodzin: programy Aktywny Rodzic, Aktywny Maluch i „Pierwszy dzienny opiekun w gminie”. Te programy uzupełniają się nawzajem i stanowią kompleksową odpowiedź na współczesne wyzwania związane z demografią, rynkiem pracy i usługami opiekuńczymi. Te programy pomogą setkom tysięcy polskich matek i ojców, którzy chcą łączyć aktywność zawodową z zapewnieniem opieki dzieciom.

Więcej informacji dla zainteresowanych samorządów: https://www.gov.pl/web/rodzina/aktywny-maluch

Źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Oceń artykuł: 0 2

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Rejestracja BDO
500PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
Szkolenie okresowe pracowników
89PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Fotoobraz na płótnie 50x70
121,00 zł PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
0

Kontrola importowanego materiału siewnego. Co jest sprawdzane?

Materiał siewny roślin pochodzący z państw trzecich #może być sprowadzony i dopuszczony do obrotu na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli został wyprodukowany i oceniony zgodnie z systemem inspekcji polowych Unii Europejskiej oraz spełnia wymagania zdrowia roślin. Równoważność systemu produkcji i oceny jest analizowana przez Komisję Europejską i stwierdzana we właściwym wspólnotowym akcie prawnym.

(czytaj więcej)
0

Ogórki kiszone na zdrowie. Jakie znaczenie mają dla naszego organizmu?

Sezon ogórkowy w pełni. To najlepszy czas na przygotowanie# kiszonek na zimę. Ogórki kiszone to nie tylko pyszny dodatek do posiłków, ale także prawdziwy superfoods - probiotyki dla jelit, witaminy i #minerały, niska kaloryczność i antyoksydanty.

(czytaj więcej)
0

Zamykanie kąpielisk z powodu sinic. Dlaczego są dla nas niebezpieczne?

Przyczyny występowania i zagrożenia wynikające z obecności #potencjalnie toksycznych cyjanobakterii (sinic) w wodzie.

(czytaj więcej)
0

Kontrola jakości mięsa, wędlin i serów. Zakwestionowano blisko 50 % towarów

Przeprowadzone przez IJHARS kontrole mięsa, wędlin i serów #sprzedawanych bez opakowania wykazały, że błędy najczęściej dotyczą oznakowania, zakwestionowano aż 46,6% towarów.

(czytaj więcej)