Dziś mamy 26 czerwca 2024, środa, imieniny obchodzą:

16 czerwca 2024

Gruz zamienić na kruszywo? Pojawił się pomysł

fot. archiwum

fot. archiwum

Do równania gminnych dróg i łatania dziur potrzebne jest #kruszywo. Pojawił się pomysł, aby wykorzystywać do tego celu gruz, który trafia na szubiński PSZOK. Czy jest to możliwe?

Mieszkańcy gminy Szubin, zgodnie z regulaminem utrzymania czystości i porządku, mają prawo oddawać gruz i odpady budowlane oraz rozbiórkowe do punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK-u), który jest zlokalizowany przy u. Jana Pawła II 21 w Szubinie. Na PSZOK trafia wiele ton gruzu i odpadów po remontowych. W ostatnim czasie, zaczęły padać propozycje, aby ten gruz został pokruszony i jako kruszywo służył do utwardzania i łatania gminnych dróg. Byłaby to ekologiczna i ekonomiczna forma zagospodarowania odpadów. Gmina nie musiałaby ponosić kosztów zakupu setek ton kruszywa, a jednocześnie udałoby się pozbyć odpadów w formie gruzu. O to, czy byłoby to możliwe zapytał burmistrza Szubina radny Rady Miejskiej w Szubinie Sławomir Berka. Takie propozycje pojawiały się w przestrzeni publicznej już wcześniej. Niestety okazuje się, że nie ma takiej możliwości.

„Nie istnieje techniczna możliwość”

Sprawę z gruzem i tego, dlaczego nie można go zagospodarować wyjaśnił burmistrz Szubina. Otóż, odpady jakie trafiają na PSZOK to między innymi zmieszane odpady z betonu, gruzu ceglanego, odpadowych materiałów ceramicznych i elementów wyposażenia. Jak wiadomo, mieszkańcy którzy uiszczają opłatę za śmieci mają prawo oddawać na PSZOK gruz, ale także odpady rozbiórkowe i poremontowe. – Wszystkie tego rodzaju odpady na chwilę obecną trafiają do jednego kontenera i co oczywiste, pod względem składu, nie nadają się do skruszenia i dalszego wykorzystania, np. jako kruszywo – wyjaśnił burmistrz Szubina Mariusz Piotrkowski. Pomysł mieszkańców jest dobry i byłby wart wdrożenia w życie, ale na razie nie ma o tym mowy. – Nie istnieje techniczna możliwość, by dodatkowo oddzielać poszczególne rodzaje odpadów, na te nadające się do dalszego wykorzystania i pozostałe. Wiązałoby się to oczywiście z każdorazową kontrolą przywożonych odpadów - co zapewne wygeneruje dodatkowe koszty oraz z koniecznością dodatkowej segregacji na miejscu przez mieszkańców chcących oddać odpady w PSZOK – podkreślił burmistrz Piotrkowski. Oddawany przez mieszkańców gruz nie trafi więc na gminne drogi.

Źródło:  

Oceń artykuł: 2 3

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 1 (1)

    LewPawełek, w dniu 19-06-2024 10:01:28 napisał:

    Pomysł bardzo dobry, ale widząc co ludzie tam wrzucają uważam, że gruz wymieszany ze szkłem i gwoździami nie byłby idealnym materiałem na drogi oraz wymagałoby zakupu drogiej kruszarki, której koszty nie wiadomo czy by się zwróciły. Ewentualnie ktoś musiałby stać przy śmietniku i patrzeć na każdego kto co wrzuca.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Audyt środowiskowy
3000PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Korzystanie ze środowiska
500PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Ramki ślubne
39,90 zł PLN
Szkolenie bhp dla studentów
79PLN
Konstrukcje stalowe
0

Zakażenia pokarmowe w sezonie wakacyjnym. Jak się chronić?

W miesiącach letnich wzrasta liczba zakażeń #i zatruć pokarmowych. Wiąże się to z łatwiejszym psuciem żywności w gorące dni, jak też funkcjonowaniem sezonowych punktów „małej gastronomii”. Nadzór nad nimi to jedno z podstawowych zadań Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

(czytaj więcej)
0

Program Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej. Inwestycje w regionie

Kończymy doświetlanie przejść dla pieszych i realizujemy nowe #ciągi dla pieszych i rowerzystów. Program Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej na lata 2021-2024 (PBID) koncentruje się na najmniej chronionych uczestnikach ruchu. Sprawdzamy stan realizacji w woj. kujawsko-pomorskim.

(czytaj więcej)
0

Korzystaj ze słońca rozsądnie. O czym trzeba pamiętać?

Przyszło lato, więc chcemy jak najwięcej czasu spędzać# na świeżym powietrzu. Trzeba jednak pamiętać, że nadmiar promieniowania słonecznego może być dla nas szkodliwy. Pamiętaj o regularnym stosowaniu kremów z filtrem i unikaj przebywania na bezpośrednim słońcu.

(czytaj więcej)
0

"Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą". Ósma edycja ogólnopolskiej akcji

Czas wakacji to okres beztroskiego wypoczynku połączonego #z rekreacją w wodzie i nad wodą. Niestety jest to również okres, kiedy dochodzi do większej liczby utonięć. Aby zapobiegać tego typu zdarzeniom policjanci rozpoczęli działania w ramach ósmej edycji ogólnopolskiej akcji informacyjno-edukacyjnej pod nazwą „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”.

(czytaj więcej)