Dziś mamy 21 lipca 2024, niedziela, imieniny obchodzą:

12 lipca 2024

Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Patriotyczna postawa rolników

fot. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

fot. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

12 lipca obchodzimy święto państwowe – Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej#. Obchody tego dnia to oddanie hołdu mieszkańcom polskiej wsi za ich patriotyczną postawę w czasie II wojny światowej – bohaterską walkę, zapewnianie żywności oraz pomoc udzielaną uciekinierom i osobom ukrywającym się przed prześladowaniami.

Zasługi polskich rolników podczas wojny

Sejm RP ustanowił datę 12 lipca Dniem Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej w 2017 r. Jak głosi uzasadnienie, w trakcie II wojny światowej mieszkańcy polskiej wsi wykazywali się patriotyczną postawą. Narażając własne życie, wchodzili w skład wielu ugrupowań konspiracyjnych, zapewniali pożywienie mieszkańcom miast i żołnierzom z oddziałów partyzanckich, a także udzielali schronienia Polakom wysiedlonym ze swoich siedzib przez okupanta i ukrywającym się Żydom.

Upamiętnienie wydarzeń w Michniowie

Data 12 lipca jest upamiętnieniem tragicznych wydarzeń z 1943 r., do których doszło we wsi Michniów w województwie świętokrzyskim. Niemieccy okupanci przeprowadzili pacyfikację tej miejscowości za pomoc niesioną polskim partyzantom. Mieszkańcy Michniowa zostali w okrutny sposób wymordowani, a miejscowość została spalona.

W Michniowie dziś znajduje się pomnik upamiętniający ofiary pacyfikacji oraz ich zbiorowa mogiła. W miejscowości tej powstało także interaktywne Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich.

To właśnie Michniów jest także miejscem, gdzie odbywają się uroczyste obchody Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej z udziałem przedstawicieli władz.

Źródło: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Oceń artykuł: 5 3

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
189PLN
Praca na wysokości
60PLN
Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
Szkolenie okresowe pracowników
89PLN
Szkolenie z HACCP
80PLN
Konstrukcje stalowe
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Ewidencja odpadów BDO (pakiet mini)
2400 zł / rokPLN
0

Kontrola importowanego materiału siewnego. Co jest sprawdzane?

Materiał siewny roślin pochodzący z państw trzecich #może być sprowadzony i dopuszczony do obrotu na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli został wyprodukowany i oceniony zgodnie z systemem inspekcji polowych Unii Europejskiej oraz spełnia wymagania zdrowia roślin. Równoważność systemu produkcji i oceny jest analizowana przez Komisję Europejską i stwierdzana we właściwym wspólnotowym akcie prawnym.

(czytaj więcej)
0

Ogórki kiszone na zdrowie. Jakie znaczenie mają dla naszego organizmu?

Sezon ogórkowy w pełni. To najlepszy czas na przygotowanie# kiszonek na zimę. Ogórki kiszone to nie tylko pyszny dodatek do posiłków, ale także prawdziwy superfoods - probiotyki dla jelit, witaminy i #minerały, niska kaloryczność i antyoksydanty.

(czytaj więcej)
0

Zamykanie kąpielisk z powodu sinic. Dlaczego są dla nas niebezpieczne?

Przyczyny występowania i zagrożenia wynikające z obecności #potencjalnie toksycznych cyjanobakterii (sinic) w wodzie.

(czytaj więcej)
0

Kontrola jakości mięsa, wędlin i serów. Zakwestionowano blisko 50 % towarów

Przeprowadzone przez IJHARS kontrole mięsa, wędlin i serów #sprzedawanych bez opakowania wykazały, że błędy najczęściej dotyczą oznakowania, zakwestionowano aż 46,6% towarów.

(czytaj więcej)