Dziś mamy 21 lipca 2024, niedziela, imieniny obchodzą:

14 sierpnia 2023

Dodatkowe 12 miesięcy małego ZUS plus. Potrzebne deklaracje?

fot. freepik

fot. freepik

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą na mniejszą #skalę i na tej podstawie są zgłoszeni do ubezpieczeń w 2023 roku, mogą skorzystać z dodatkowych 12 miesięcy małego ZUS plus.

Mały ZUS plus to ulga w składkach na ubezpieczenia społeczne dla  mniejszych firm. Chcąc skorzystać z dodatkowych miesięcy, nie w każdej sytuacji należy ponownie składać dokumenty.

Aby skorzystać z przedłużenia małego ZUS plus o 12 miesięcy, nie trzeba ponownie zgłaszać się do ubezpieczeń w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą, którym:

• w sierpniu tego roku nie skończyło się 36 miesięcy małego ZUS plus;

• w lipcu  skończyło się 36 miesięcy małego ZUS plus.

Dodatkowe 12 miesięcy ulgi ZUS doliczy tym osobom automatycznie.

- Jeśli na przykład  przedsiębiorca przystąpił do małego ZUS plus od 1 sierpnia 2020 roku, to do 31 lipca 2023 roku wykorzystał 36 miesięcy ulgi. Od 1 sierpnia do 31 grudnia 2023 roku, tj. przez kolejnych 5 miesięcy nadal może opłaca składki na dotychczasowych zasadach obowiązujących w 2023 roku. Nie musi dokonywać dodatkowego zgłoszenia z kodem 0590. Pozostałe 7 miesięcy będzie mógł wykorzystać od 1 stycznia 2024 r., o ile spełni pozostałe warunki ustawowe – wyjaśnia Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Z kolei  osoby prowadzące działalność, którym w pierwszej połowie 2023 roku skończył się mały ZUS plus, a następnie zgłosiły się do ubezpieczeń z kodem 05 10 lub 05 12 mogą również przedłużyć ulgę. W ich sytuacji powinny ponownie zgłosić się do ubezpieczeń z kodem 05 90 albo 05 92. -Wówczas ulga zacznie obowiązywać od 1 dnia następnego miesiąca. Jeśli ktoś złoży wymagane deklaracje w sierpniu 2023 roku, mały ZUS plus będzie ważny od 1 września. W takim przypadku w wyrejestrowaniu z ubezpieczeń oraz w zgłoszeniu do ubezpieczeń należy wskazać datę od 1 września 2023 r. Jednocześnie składki za sierpień 2023 r. płatnik musi opłacić w dotychczasowej wysokości – informuje rzeczniczka.

Aby skorzystać z ulgi, trzeba przekazać te dokumenty do ZUS-u najpóźniej do 31 grudnia 2023 roku.

Osoby, którym w pierwszej połowie 2023 roku skończył się mały ZUS plus i przestały prowadzić działalność, również mogą skorzystać z przedłużenia ulgi. Trzeba wtedy ponownie zgłosić się do ubezpieczeń społecznych lub ubezpieczenia zdrowotnego. Tych osób nie obowiązuje termin 31 grudnia 2023 roku na dokonanie tego zgłoszenia – mogą to zrobić również później.

Materiał: Katarzyna Krupicka / regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego w zastępstwie Krystyny Michałek regionalnego rzecznika prasowego ZUS województwa kujawsko-pomorskiego

Oceń artykuł: 17 16

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Zadaj pytanie
40PLN
Praca na wysokości
60PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
KOBIZE
500PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
0

Kontrola importowanego materiału siewnego. Co jest sprawdzane?

Materiał siewny roślin pochodzący z państw trzecich #może być sprowadzony i dopuszczony do obrotu na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli został wyprodukowany i oceniony zgodnie z systemem inspekcji polowych Unii Europejskiej oraz spełnia wymagania zdrowia roślin. Równoważność systemu produkcji i oceny jest analizowana przez Komisję Europejską i stwierdzana we właściwym wspólnotowym akcie prawnym.

(czytaj więcej)
0

Ogórki kiszone na zdrowie. Jakie znaczenie mają dla naszego organizmu?

Sezon ogórkowy w pełni. To najlepszy czas na przygotowanie# kiszonek na zimę. Ogórki kiszone to nie tylko pyszny dodatek do posiłków, ale także prawdziwy superfoods - probiotyki dla jelit, witaminy i #minerały, niska kaloryczność i antyoksydanty.

(czytaj więcej)
0

Zamykanie kąpielisk z powodu sinic. Dlaczego są dla nas niebezpieczne?

Przyczyny występowania i zagrożenia wynikające z obecności #potencjalnie toksycznych cyjanobakterii (sinic) w wodzie.

(czytaj więcej)
0

Kontrola jakości mięsa, wędlin i serów. Zakwestionowano blisko 50 % towarów

Przeprowadzone przez IJHARS kontrole mięsa, wędlin i serów #sprzedawanych bez opakowania wykazały, że błędy najczęściej dotyczą oznakowania, zakwestionowano aż 46,6% towarów.

(czytaj więcej)