Dziś mamy 6 maja 2025, wtorek, imieniny obchodzą:

06 maja 2025

Radni apelują. Wrócą pracownicy interwencyjni?

fot pow.

fot pow.

Coraz głośniej wśród radnych i sołtysów gminy Kcynia# słychać głosy o potrzebie powrotu do zatrudniania pracowników interwencyjnych, którzy mieliby dbać o porządek w przestrzeni publicznej, szczególnie na terenach wiejskich. Choć takie osoby pracują obecnie w niemal każdej gminie powiatu nakielskiego, Kcynia pozostaje pod tym względem wyjątkiem.

Do tematu wrócił podczas marcowej sesji Rady Miejskiej radny i jednocześnie sołtys Turzyna Tomasz Bagnerowski, dopytując o możliwość zatrudnienia pracowników sezonowych. – Było to już poruszane, ale nie jest załatwione. W gminie Szubin tacy pracownicy są cały czas i pracują na terenie całej gminy. Taki pracownik może wykonać gros pracy, ograniczając wydatki z funduszu sołeckiego – mówił Bagnerowski.

Już w ubiegłym roku w tej sprawie interweniował radny i sołtys Grocholina Łukasz Szczepański. – W miastach i wsiach powiatu są pracownicy interwencyjni. Czy moglibyśmy wrócić do pracowników interwencyjnych w gminie Kcynia? Jest ich dużo, zarabiają sobie, czyszczą wsie – podkreślał Szczepański. Jak wspomniał, tacy pracownicy funkcjonowali kiedyś także w Kcyni, konkretnie w pierwszej kadencji śp. burmistrza Marka Szarugi. – Sprzątali chodniki, kosili tereny gminne. Ogólnie rzecz biorąc: zajmowali się utrzymywaniem porządku – przypominał radny jeszcze w zeszłym roku.

Tylko ZGKiM

Obecnie zadania związane z utrzymaniem zieleni i czystości w mieście realizuje Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Kcyni (ZGKiM), o czym burmistrz Kcyni Mateusz Stachowiak powiedział krótko na sesji.

Odpowiedź ta nie satysfakcjonuje Łukasza Szczepańskiego, który zaznaczył w grudniu, że pracownicy ZGKiM obsługują jedynie tereny miejskie, a nie wiejskie: – Żeby utrzymać wieś w czystości, sołectwo przekazuje fundusz sołecki na umowę-zlecenie. Naprawdę brakuje tych ludzi. Nie jesteśmy w stanie zapłacić komunalce za sprzątanie w ramach funduszu sołeckiego. My, w Grocholinie, sprzątamy wieś w czynie społecznym – relacjonował jakiś czas temu.

Czy powrót pracowników interwencyjnych jest możliwy?
Choć burmistrz nie wyklucza powrotu do tego rozwiązania, na ten moment nie ma konkretnych planów jego wdrożenia. – W Szubinie nie ma spółki komunalnej, więc odbywa się to inaczej. U nas wygląda to tak, że kwestie czystości terenu miejskiego realizuje ZGKiM w Kcyni. Na ten moment nie przewidujemy pracowników interwencyjnych, aczkolwiek pochylimy się nad tym tematem, sprawdzając, jakie są możliwości – zapowiedział burmistrz Stachowiak. – Wiem, że potrzeb jest dużo, nie tylko w mieście, ale również na wsiach. Obowiązków jest sporo, więc będziemy temat analizować – dodał.

Jest na to fundusz sołecki
Fundusz sołecki to wyodrębniona w budżecie gminy pula środków przeznaczona do dyspozycji mieszkańców sołectw. To mieszkańcy – najczęściej podczas zebrań wiejskich – decydują, na co zostaną przeznaczone te pieniądze. Pomysłodawcą może być sołtys, rada sołecka, ale również grupa mieszkańców. Gmina Kcynia, jak wiele innych w Polsce, zdecydowała się na utworzenie funduszu sołeckiego, co daje społecznościom lokalnym realny wpływ na kształtowanie przestrzeni i działań w ich najbliższym otoczeniu.

Warto jednak podkreślić ważny aspekt: fundusz sołecki, mimo że znajduje się w gestii sołectwa, pochodzi z budżetu gminy i zgodnie z ustawą może być wydatkowany jedynie na realizację tzw. zadań własnych gminy. Należą do nich m.in. utrzymanie porządku i czystości, zarządzanie drogami gminnymi czy pielęgnacja zieleni – a więc właśnie takie działania jak koszenie trawników, sprzątanie rowów, czy wycinanie zarośli.

W praktyce oznacza to, że obecnie wiele sołectw przeznacza swoje środki na zadania, które z założenia powinny być realizowane przez samą gminę. Mieszkańcy, zamiast inwestować fundusz w rozwój lokalnej infrastruktury, wydarzenia integrujące społeczność czy inicjatywy edukacyjne, często muszą wybierać pomiędzy czystym poboczem a nowym placem zabaw. Nie jest tajemnicą, że budżety gmin – szczególnie tych mniejszych – są coraz bardziej napięte. Zlecanie sołectwom części obowiązków może być próbą odciążenia gminnego budżetu. Jednak dla mieszkańców może to być frustrujące – zamiast realizować lokalne marzenia i potrzeby, są zmuszeni „łatać dziury" w podstawowych usługach komunalnych. Czy to rzeczywiście rola funduszu sołeckiego? Czy nie lepiej byłoby, gdyby koszty utrzymania porządku w gminie były ponoszone z ogólnego budżetu, a środki sołeckie przeznaczać na projekty bardziej rozwojowe i społeczne?

Nie chodzi o to, by zanegować potrzebę dbania o czystość i estetykę wsi – to ważne elementy codziennego życia. Jednak być może nadszedł czas, by w gminie Kcynia przeprowadzić szerszą debatę o tym, jak mógłby być wykorzystywany fundusz sołecki i jakie zadania rzeczywiście powinny spoczywać na barkach sołectw.

Źródło: 

Oceń artykuł: 3 2

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (16) Zgłoś naruszenie zasad

    • 4 (4)

    ktos, w dniu 06-05-2025 11:34:31 napisał:

    W Kcyni jest bardzo brudno, zgkim nie dba o porządek tak jakby mieszkańcy tego chcieli. Pracownicy interwencyjni są tu też potrzebni...

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 2 (2)

    Wkurzony kcynianin, w dniu 06-05-2025 11:59:15 napisał:

    Brudno jest szczególnie na wsiach ?????Smieszne!Przejdzcie się po kcyńskim parku ,w który było wpakowane kupe kasy na zagospodarowanie terenu roślinami !I jak one wyglądają ?! Wstyd dla włodarzy,że nie ogarniają zwykłego sprzątania ulic i dbania o parki,boiska,pobocza !!!!Kcynia jest zaśmiecona jak mało jakie miasteczko tej wielkości . Piasek z zimy nadal do domu wnosimy

    odpowiedz

    • -2 (4)

    Michał , w dniu 06-05-2025 12:22:04 napisał:

    Jak dbacie tak macie. Sami syf robią mieszkańcy.

    odpowiedz

    • 2 (2)

    Kcyniak, w dniu 06-05-2025 12:24:49 napisał:

    Kiedyś był kierownik w urzędzie i pracownicy interwencyjni byli zatrudnieni było bardzo czysto w Kcyni I na wsiach

    odpowiedz

    • 3 (3)

    Do Michała, w dniu 06-05-2025 13:30:37 napisał:

    Zarośnięte parki ,pobocza,krzewy (w zeszłym roku park odnawiany koło skate parku ,mnóstwo nasadzeń ),pobocza z piaskiem ….to my dbamy ,mieszkańcy ??!!!Cos ci się Michale myli …Zgadzam się z zaśmiecaniem boiska przez młodzież ,powinni być złapani na gorącym uczynku i sprzątać .Dlatego kamery by sprawę rozwiązały .Ale w Kcyni nigdy na nic nie ma pieniędzy

    odpowiedz

    • 0 (0)

    Michał , w dniu 06-05-2025 14:19:41 napisał:

    Miasto jest również odpowiedzialne za utrzymanie zieleni i porządku na drogach osiedlowych w obrębie miasta a nie robi tego. Dlaczego mieszkańcy Kcyni mieliby dokładać się do sprzątania wsi jak sołectwo ma swój budżet niech z własnego budżetu sobie sprzątanie organizuje. Kcynia tam nie bałagani. A co do młodzieży śmiecącej, to chyba się z domu wynosi i uważam że w czynie społecznym powinni posprzątać jak zostaną złapani. Dlaczego ktokolwiek ma sprzątać po kimś syf i jeszcze za to płacić. Złapać i kazać sprzątać. Jeszcze sam niech sobie kupi rękawiczki i worki na śmieci i zapłaci za utylizację. Może wtedy się nauczy. Jak się nauczy że ktoś po nim będzie sprzątać to uzna że to co robi jest społecznie akceptowane i stanie się normą. Z resztą w dzisiejszych czasach nikogo też to pewnie nie zaskoczy.

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 0 (0)

    No to tak, w dniu 06-05-2025 16:23:58 napisał:

    Jestem zavtym żeby wrócili pracownicy interwencyjni. Mieszkańcy chętni do pomocy się wykruszają, a tak ktoś by sobie zrobił i do tego robota by była zrobiona

    odpowiedz

    • 0 (0)

    Kcynianka, w dniu 06-05-2025 16:31:28 napisał:

    Park należy do goku gdzie są pracownicy,jest dwóch panów których my utrzymujemy to co robią przejdą się z małym wiaderkiem i dmuchawą raz dziennie przez osiem godzin ciekawe co robią przez resztę godzin pracy......

    odpowiedz

    • 0 (0)

    Mati, w dniu 06-05-2025 17:30:59 napisał:

    Gol to jest twierdza do nie ruszenia

    odpowiedz

    • 0 (0)

    Pieniążki zbieramy na nagrody majowe, w dniu 06-05-2025 17:36:30 napisał:

    Zamiast wziąć odpowiedzialność i zapewnić podstawowe usługi komunalne – co jest ustawowym obowiązkiem gminy – burmistrz przerzuca problem na sołectwa. Efekt? Musimy z własnych, ograniczonych środków funduszu sołeckiego opłacać sprzątanie lub… robić to społecznie, bo na wsiach nie ma kto nawet skosić trawy czy posprzątać chodników. To nie jest zarządzanie, to jest unikanie odpowiedzialności i spychanie kosztów na tych, którzy i tak mają najmniej.

    odpowiedz

    • 0 (0)

    Lidia, w dniu 06-05-2025 17:45:20 napisał:

    Gdyby burmistrz miał dobrą wolę i rzeczywiście chciał rozwiązać problem, już dawno wprowadziłby pracowników interwencyjnych – jak robią to inni. Zamiast tego wybiera najwygodniejsze dla siebie rozwiązanie: udaje, że analizuje temat, a mieszkańcom zostawia do wyboru – czyste pobocze albo nowy plac zabaw, bo na wszystko nie starczy. To nie jest troska o dobro wspólne, tylko klasyczne „ściemnianie” i granie na czas

    odpowiedz

    • 0 (0)

    :D, w dniu 06-05-2025 18:07:18 napisał:

    Weźcie do pracy zaciągnijcie tych co pobierają daniny w MOPS-ie. Nie będą chcieli odrobić to z automaty ich dyskwalifikować do pobierania świadczeń. Powinni to robić za darmo tak samo jak za darmo biorą oni pieniądze. Wtedy albo byłoby czysto, albo po prostu gmina miała dzięki temu więcej pieniędzy. Już czuje te łapki w dół od tych wszystkich lewusów i kombinatorów ;)

    odpowiedz

    • 0 (0)

    Fakt, w dniu 06-05-2025 18:11:20 napisał:

    Jeśli nie potrafi zadbać o porządek na własnym podwórku, to nic dziwnego, że w całej gminie panuje bałagan. Przykład idzie z góry – skoro gospodarzowi nie zależy na czystości i podstawowym porządku, trudno oczekiwać, że mieszkańcy będą mogli liczyć na wsparcie i realne działania ze strony władz. W Kcyni zamiast dbałości o wspólne dobro mamy pokazową bylejakość – i niestety, widać to na każdym kroku.

    odpowiedz

    • 0 (0)

    Kcynianin, w dniu 06-05-2025 18:51:50 napisał:

    Jak był Pan Niemczyk to z komunalki tak zapie....lali że się miotły paliły zimą to nawet śnieg którego nie było w pęczki wiązali a teraz mają wy.....e bo się nikogo nie boja

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Rejestracja BDO
500PLN
Budowa magazynów
Konstrukcje stalowe
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Audyt środowiskowy
3000PLN
Aparat dla dzieci
99,00 złPLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Praca na wysokości
60PLN
0

Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.

(czytaj więcej)
0

Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.

(czytaj więcej)
0

Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)