Fakty
234. Rocznica Konstytucji 3 Maja. Obchody w Mroczy

3 maja to jedno z najważniejszych # świąt państwowych w Polsce, upamiętniające uchwalenie w 1791 roku Konstytucji 3 Maja – pierwszej w Europie i drugiej na świecie nowoczesnej ustawy zasadniczej. W tym roku obchodzimy 234. Rocznicę Uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
(czytaj więcej)Główne uroczystości na Rynku. Patriotyzm na pierwszym miejscu

Główne uroczystości związane z # obchodami kolejnej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja odbyły się na nakielskim Rynku. Po wciągnięciu na maszt biało-czerwonej flagi, uczestnicy wydarzenia odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego.
(czytaj więcej)Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Przemarsz na Rynek

Po mszy świętej wszystkie # zgromadzone delegacje oraz mieszkańcy wzięli udział w tradycyjnym, majowym przemarszu na nakielski Rynek.
(czytaj więcej)Obchody w Nakle. Msza święta za Ojczyznę

Uroczyste obchody Święta # Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się w Nakle mszą świętą w intencji Ojczyzny odprawioną w parafii pw. Św. Wawrzyńca.
(czytaj więcej)Od rana patriotycznie. Obchody Święta Konstytucji 3 Maja

W sobotę 3 maja, gmina Kcynia # tradycyjnie uczciła kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja – jednego z najważniejszych wydarzeń w historii Polski. Obchody rozpoczęły się rano zbiórką na placu Ochotniczej Straży Pożarnej w Kcyni, skąd uczestnicy w uroczystym przemarszu przeszli ulicami miasta do kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
(czytaj więcej)W cieniu Krzyża Świętego. Uroczystości odpustowe

Trzeci dzień maja to w # Kcyni wyjątkowy czas – duchowy, historyczny i społeczny. W Sanktuarium Krzyża Świętego tradycyjnie obchodzony jest odpust ku czci Znalezienia Krzyża Pańskiego. W tym roku uroczystą sumę odpustową o godzinie 12:00 odprawił ks. Zbigniew Grzegorzewski, proboszcz parafii farnej.
(czytaj więcej)W intencji Ojczyzny. Uroczysta msza święta

W sobotę, 3 maja obchodzimy # święto - rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
(czytaj więcej)"Ta lokalizacja jest fatalna". Budowy mieszkań nie będzie?

W ostatnich latach niektóre # gminy powiatu nakielskiego postanowiły zaangażować się w rozwój budownictwa mieszkalnego na swoich terenach. Już w poprzedniej kadencji Rady Gminy Sadki ówczesny wójt Dariusz Gryniewicz ogłosił, że gmina przystąpi do działań mających na celu wybudowanie dwóch bloków mieszkalnych w miejscowości Mrozowo. Decyzja ta spotyka się jednak z mieszanymi odczuciami ze strony lokalnej społeczności. Są bowiem osoby, którym takie rozwiązanie się podoba, ale są również tacy, którzy krytykują to przedsięwzięcie.
(czytaj więcej)Burmistrz zdecydował. Zastępca wybrany

1,5 roku – tyle czasu burmistrz # Mroczy Jarosław Okonek pełnił swoją funkcję bez powołania swojego zastępcy. Obecnie, przebywającego na zwolnieniu lekarskim włodarza Mroczy, zastępuje sekretarz gminy Renata Jesionowska-Zawieja, która jak się okazuje – jednocześnie otrzymała niedawno powołanie na stanowisko zastępcy burmistrza Mroczy!
(czytaj więcej)Mieszkańcy chcą świetlicy. "Trzeba być dobrej myśli"

Mieszkańcy Gorzenia kolejny raz planują # budowę świetlicy wiejskiej. Czy będzie taka możliwość?
(czytaj więcej)Sprawa biometanowni. "Mieszkańcy oczekują odpowiedzi"

Lista pytań mieszkańców # Miastowic dotyczących planowanej budowy biometanowni przez firmę Verbio została tuż po sesji Rady Miejskiej przekazana przedstawicielowi firmy– Piotrowi Spychale. Pytania zostały złożone na ręce burmistrza Mateusza Stachowiaka przez Dorotę Czerwińską, z prośbą o ich formalne przekazanie inwestorowi.
(czytaj więcej)Wiata w coraz gorszym stanie. Czy będzie remont?

Mieszkańcy Wymysłowa zwracają uwagę na # zły stan techniczny wiaty przystankowej znajdującej się w ich miejscowości. Radna Rady Miejskiej w Szubinie Kamila Szczepaniak zaapelowała do władz gminy o jej remont oraz odmalowanie.
(czytaj więcej)Biało-czerwona duma w ruinach zamku. Szubin świętował Dzień Flagi

Polacy od pokoleń są dumni ze # swoich symboli narodowych — godła, hymnu i przede wszystkim z flagi. 2 maja, obchodzony od 2004 roku jako Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, stał się okazją do wyrażenia tej dumy w sposób szczególny. W Szubinie biało-czerwona była widoczna z daleka – i to dosłownie.
(czytaj więcej)Droga jak tor przeszkód. Kiedy oczekiwany remont?

Mieszkańcy Ślesina niedawno narzekali na # zły stan lokalnych dróg. O ile większość z nich nie może liczyć w najbliższym czasie na jakikolwiek poważniejszy remont, to wszystko wskazuje na to, że sprawa ma się nieco inaczej w temacie drogi powiatowej łączącej Ślesin z Kazinem.
(czytaj więcej)"Biega sobie naprawdę wiele psów". Problem mieszkańców

W ostatnich latach z dość nietypowym # kłopotem mierzą się mieszkańcy wsi Jadwiżyn. Chodzi o wolno biegające psy, które jak wynika z relacji mieszkańców – bywają również agresywne wobec ludzi.
(czytaj więcej)Kosztowna administracja. Ile wydano na utrzymanie ratusza?

Prawie 19 milionów złotych # – tyle w 2024 roku kosztowało utrzymanie administracji publicznej w gminie Szubin. To ogromna kwota, która obejmuje wydatki na funkcjonowanie Urzędu Miejskiego, Rady Miejskiej, promocję samorządu oraz inne elementy związane z administracją publiczną. Statystyki pokazują, że koszty te z roku na rok rosną.
(czytaj więcej)Walka o drogę trwa od lat. Sołtys nie odpuszcza

W czasie sesji rady powiatu # nakielskiego poruszona została sprawa drogi w Ostrowie.
(czytaj więcej)Parafianie na pielgrzymce. Maszerowali do Górki Klasztornej

W czwartek, 1 maja parafianie z # parafii pw. św. Michała Archanioła w Kcyni wzięli udział w pieszej pielgrzymce do Górki Klasztornej.
(czytaj więcej)Co dalej z budynkiem szkoły? Są dwie propozycje

Wizja lokalna budynku odbyła się # we wtorek, 1 kwietnia, o godzinie 15.30. Udział w niej wzięli burmistrz Kcyni Mateusz Stachowiak, urzędnicy: Katarzyna Niedbalska, Aleksandra Dzięciołowska, Aleksandra Jurek i Łukasz Jachim oraz przewodniczący Rady Miejskiej w Kcyni Zbigniew Witczak, będący jedynym radnym, który odpowiedział na zaproszenie burmistrza.
(czytaj więcej)Odbiór inwestycji. Ul. Postępu przebudowana

w dniu 23 kwietnia miał # miejsce odbiór końcowy inwestycji przebudowy ul. Postępu w Mroczy.
(czytaj więcej)Nowy PSZOK w gminie? Prędzej czy później musi powstać

Gmina Szubin planuje budowę # nowego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Choć na razie nie rozpisano przetargu na dokumentację projektową, to burmistrz Mariusz Piotrkowski podkreśla, że jest to zadanie, które w przyszłości musi zostać zrealizowane.
(czytaj więcej)Decyzja o zakupie nieruchomości. Jest zgoda rady

Gmina Nakło wzbogaci się o # kolejną nieruchomość. Zaplanowano zakup dużego budynku przy ul. Młyńskiej w Nakle. Od razu nasuwają się dwa podstawowe pytania: Po co? i Za ile?
(czytaj więcej)Forum usług społecznych. Spotkanie w Pałacu Prezydenckim

W dniu 30.04.2025r. Pani Dyrektor # Gabriela Trzeciakowska jako przedstawiciel Centrum Usług Społecznych w Mroczy na zaproszenie Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, bierze udział w spotkaniu organizowanym w Pałacu Prezydenckim w Warszawie w ramach „Forum Deinstytucjonalizacji; uspołecznianie, upodmiotowienie, personalizacja” poświęcone centrum usług społecznych jako koordynatorom lokalnych systemów usług społecznych.
(czytaj więcej)Będzie podwyżka diet? Są takie plany

W gminie Kcynia coraz głośniej mówi się o # możliwych podwyżkach diet dla sołtysów, przewodniczących rad osiedli oraz radnych Rady Miejskiej. Choć oficjalna decyzja jeszcze nie zapadła, wstępne rozmowy na ten temat już się pojawiły.
(czytaj więcej)Przebudowa drogi. Umowa z wykonawcą podpisana

30 kwietnia br. Burmistrz # Szubina w obecności Dyrektor Wydziału Inwestycji Pani Anny Bromki zawarł umowę na realizację zadania pn. „Przebudowa drogi w Szubinie (od km 0+000,00 do km 0+238,00)”.
(czytaj więcej)Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)