Radni apelują. Wrócą pracownicy interwencyjni?

fot pow.
Coraz głośniej wśród radnych i sołtysów gminy Kcynia# słychać głosy o potrzebie powrotu do zatrudniania pracowników interwencyjnych, którzy mieliby dbać o porządek w przestrzeni publicznej, szczególnie na terenach wiejskich. Choć takie osoby pracują obecnie w niemal każdej gminie powiatu nakielskiego, Kcynia pozostaje pod tym względem wyjątkiem.
Do tematu wrócił podczas marcowej sesji Rady Miejskiej radny i jednocześnie sołtys Turzyna Tomasz Bagnerowski, dopytując o możliwość zatrudnienia pracowników sezonowych. – Było to już poruszane, ale nie jest załatwione. W gminie Szubin tacy pracownicy są cały czas i pracują na terenie całej gminy. Taki pracownik może wykonać gros pracy, ograniczając wydatki z funduszu sołeckiego – mówił Bagnerowski.
Już w ubiegłym roku w tej sprawie interweniował radny i sołtys Grocholina Łukasz Szczepański. – W miastach i wsiach powiatu są pracownicy interwencyjni. Czy moglibyśmy wrócić do pracowników interwencyjnych w gminie Kcynia? Jest ich dużo, zarabiają sobie, czyszczą wsie – podkreślał Szczepański. Jak wspomniał, tacy pracownicy funkcjonowali kiedyś także w Kcyni, konkretnie w pierwszej kadencji śp. burmistrza Marka Szarugi. – Sprzątali chodniki, kosili tereny gminne. Ogólnie rzecz biorąc: zajmowali się utrzymywaniem porządku – przypominał radny jeszcze w zeszłym roku.
Tylko ZGKiM
Obecnie zadania związane z utrzymaniem zieleni i czystości w mieście realizuje Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Kcyni (ZGKiM), o czym burmistrz Kcyni Mateusz Stachowiak powiedział krótko na sesji.
Odpowiedź ta nie satysfakcjonuje Łukasza Szczepańskiego, który zaznaczył w grudniu, że pracownicy ZGKiM obsługują jedynie tereny miejskie, a nie wiejskie: – Żeby utrzymać wieś w czystości, sołectwo przekazuje fundusz sołecki na umowę-zlecenie. Naprawdę brakuje tych ludzi. Nie jesteśmy w stanie zapłacić komunalce za sprzątanie w ramach funduszu sołeckiego. My, w Grocholinie, sprzątamy wieś w czynie społecznym – relacjonował jakiś czas temu.
Czy powrót pracowników interwencyjnych jest możliwy?
Choć burmistrz nie wyklucza powrotu do tego rozwiązania, na ten moment nie ma konkretnych planów jego wdrożenia. – W Szubinie nie ma spółki komunalnej, więc odbywa się to inaczej. U nas wygląda to tak, że kwestie czystości terenu miejskiego realizuje ZGKiM w Kcyni. Na ten moment nie przewidujemy pracowników interwencyjnych, aczkolwiek pochylimy się nad tym tematem, sprawdzając, jakie są możliwości – zapowiedział burmistrz Stachowiak. – Wiem, że potrzeb jest dużo, nie tylko w mieście, ale również na wsiach. Obowiązków jest sporo, więc będziemy temat analizować – dodał.
Jest na to fundusz sołecki
Fundusz sołecki to wyodrębniona w budżecie gminy pula środków przeznaczona do dyspozycji mieszkańców sołectw. To mieszkańcy – najczęściej podczas zebrań wiejskich – decydują, na co zostaną przeznaczone te pieniądze. Pomysłodawcą może być sołtys, rada sołecka, ale również grupa mieszkańców. Gmina Kcynia, jak wiele innych w Polsce, zdecydowała się na utworzenie funduszu sołeckiego, co daje społecznościom lokalnym realny wpływ na kształtowanie przestrzeni i działań w ich najbliższym otoczeniu.
Warto jednak podkreślić ważny aspekt: fundusz sołecki, mimo że znajduje się w gestii sołectwa, pochodzi z budżetu gminy i zgodnie z ustawą może być wydatkowany jedynie na realizację tzw. zadań własnych gminy. Należą do nich m.in. utrzymanie porządku i czystości, zarządzanie drogami gminnymi czy pielęgnacja zieleni – a więc właśnie takie działania jak koszenie trawników, sprzątanie rowów, czy wycinanie zarośli.
W praktyce oznacza to, że obecnie wiele sołectw przeznacza swoje środki na zadania, które z założenia powinny być realizowane przez samą gminę. Mieszkańcy, zamiast inwestować fundusz w rozwój lokalnej infrastruktury, wydarzenia integrujące społeczność czy inicjatywy edukacyjne, często muszą wybierać pomiędzy czystym poboczem a nowym placem zabaw. Nie jest tajemnicą, że budżety gmin – szczególnie tych mniejszych – są coraz bardziej napięte. Zlecanie sołectwom części obowiązków może być próbą odciążenia gminnego budżetu. Jednak dla mieszkańców może to być frustrujące – zamiast realizować lokalne marzenia i potrzeby, są zmuszeni „łatać dziury" w podstawowych usługach komunalnych. Czy to rzeczywiście rola funduszu sołeckiego? Czy nie lepiej byłoby, gdyby koszty utrzymania porządku w gminie były ponoszone z ogólnego budżetu, a środki sołeckie przeznaczać na projekty bardziej rozwojowe i społeczne?
Nie chodzi o to, by zanegować potrzebę dbania o czystość i estetykę wsi – to ważne elementy codziennego życia. Jednak być może nadszedł czas, by w gminie Kcynia przeprowadzić szerszą debatę o tym, jak mógłby być wykorzystywany fundusz sołecki i jakie zadania rzeczywiście powinny spoczywać na barkach sołectw.
Źródło:
Czytaj również
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)
Komentarze (16) Zgłoś naruszenie zasad
ktos, w dniu 06-05-2025 11:34:31 napisał:
odpowiedz
Wkurzony kcynianin, w dniu 06-05-2025 11:59:15 napisał:
odpowiedz
Michał , w dniu 06-05-2025 12:22:04 napisał:
odpowiedz
Kcyniak, w dniu 06-05-2025 12:24:49 napisał:
odpowiedz
Do Michała, w dniu 06-05-2025 13:30:37 napisał:
odpowiedz
Michał , w dniu 06-05-2025 14:19:41 napisał:
odpowiedz
No to tak, w dniu 06-05-2025 16:23:58 napisał:
odpowiedz
Kcynianka, w dniu 06-05-2025 16:31:28 napisał:
odpowiedz
Mati, w dniu 06-05-2025 17:30:59 napisał:
odpowiedz
Pieniążki zbieramy na nagrody majowe, w dniu 06-05-2025 17:36:30 napisał:
odpowiedz
Lidia, w dniu 06-05-2025 17:45:20 napisał:
odpowiedz
:D, w dniu 06-05-2025 18:07:18 napisał:
odpowiedz
Fakt, w dniu 06-05-2025 18:11:20 napisał:
odpowiedz
Kcynianin, w dniu 06-05-2025 18:51:50 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!