Fakty
„Sezon Motocyklowy” rozpoczęty.Tradycyjna parada przejechała przez Nakło

W sobotę, 26 kwietnia od mszy św. w kościele pw. św.# Stanisława w Nakle oficjalnie rozpoczął się „Sezonu Motocyklowy” w Nakle. Tym samym motocykliści oddali hołd zmarłemu papieżowi Franciszkowi, przyjacielowi motosportów.
(czytaj więcej)Mieszkańcy pytają o żłobek. A gmina rozkłada ręce

W ostatnich miesiącach społeczność gminy Sadki coraz #częściej zwraca uwagę na potrzebę utworzenia żłobka, który odpowiadałby na rosnące zapotrzebowanie na tego typu placówkę w regionie. Mieszkańcy wielokrotnie podkreślali, jak istotne jest zapewnienie maluchom odpowiedniej opieki w pierwszych latach życia, umożliwiającej rodzicom godzenie obowiązków zawodowych z życiem rodzinnym. Mimo licznych apeli, jak dotąd nie podjęto żadnych konkretnych działań, które przybliżyłyby realizację tego ważnego przedsięwzięcia. Temat pozostaje więc w sferze oczekiwań, a kwestia powstania żłobka w gminie wciąż nie znalazła rozwiązania.
(czytaj więcej)To najdroższa inwestycja w dziejach gminy. Amfiteatr w trakcie metamorfozy

Jakiś czas temu pełną parą ruszyły prace# przy przebudowie nakielskiego amfiteatru. Jest to najdroższa inwestycja w dziejach nakielskiego samorządu. Łączny koszt związany z projektowaniem zadania i jego wykonaniem przekracza 61 mln zł. Kiedy należy się spodziewać zakończenia prac i jakie plany wobec takiego obiektu mają nakielscy włodarze?
(czytaj więcej)Przebudowa drogi. Tańsza o prawie 2 mln 300 tys. zł!

W ostatnim czasie włodarze poszczególnych gmin# nie mają powodów do radości w kwestii związanej z budową czy remontem dróg. Brak możliwości pozyskania dotacji celowych na realizację inwestycji drogowych skutkuje tym, że samorządy niechętnie podejmują się tych zadań, bowiem w ostatnich latach praktycznie w każdym samorządzie w powiecie nakielskim wprowadzono niepisaną regułę: „Bez dotacji nie ma modernizacji”. Co ciekawe, zastój w ogłaszaniu kolejnych przetargów na budowę czy remont dróg przyniósł dość niespodziewane korzyści tym, którzy w tym roku zdecydowali się na tego typu inwestycje. Idealnym przykładem jest tutaj najnowszy remont drogi powiatowej znajdującej się na terenie gminy Mrocza.
(czytaj więcej)Już po badaniach archeologicznych. Nic nie znaleziono

Gmina Szubin musiała unieważnić przetarg na#budowę strefy turystycznej wokół ruin zamku w Szubinie. Powód? Konieczność przeprowadzenia badań archeologicznych poprzedzających rozpoczęcie prac budowlanych. Badania arheologiczne zakończyły się 31 marca.
(czytaj więcej)Udało się! Poprawa bezpieczeństwa na horyzoncie

Mieszkańcy Kcyni, a szczególnie ci, którzy codziennie# przemieszczają się ulicą Poznańską, mogą wkrótce poczuć się bezpieczniej. Jest to bardzo ważne, szczególnie w kontekście nadchodzącego otwarcia nowego stadionu miejskiego.
(czytaj więcej)XV Sesja Rady Miejskiej w Mroczy. Podjęto kilka uchwał

25 kwietnia 2025 roku o godzinie 9:00# w Sali Sesyjnej im. Burmistrza Seweryna Ciążyńskiego Urzędu Miasta i Gminy w Mroczy rozpoczęła się XV Sesja Rady Miejskiej.
(czytaj więcej)Darmowa opieka stomatologiczna. Zęby uczniów pod kontrolą

Od 1 maja 2025 roku dzieci i młodzież do# 18. roku życia z terenu gminy Kcynia będą mogły korzystać z bezpłatnej opieki stomatologicznej. Nowo otwarty gabinet dentystyczny, mieszczący się w budynku Szkoły Podstawowej im. Jana Czochralskiego przy ulicy Bolesława Pobożnego 1 w Kcyni, to efekt współpracy gminy Kcynia, szkoły oraz firmy Tiger Dental Sp. z o.o. z Mroczy. Realizacja przedsięwzięcia możliwa była dzięki zawarciu umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia.
(czytaj więcej)Uroczyste wręczenie aktu mianowania. Powołanie Joanny Kalki

Pani Joanna Kalka została powołana# na stanowisko Dyrektora Szubiński Dom Kultury na okres od 1 maja 2025 r. do 30 kwietnia 2029 r. Uroczystego wręczenia aktu mianowania dokonał Mariusz Piotrkowski Burmistrz Szubina, w obecności dotychczas pełniącej obowiązki dyrektora – dr Kamili Czechowskiej, Sekretarza Gminy, Skarbnika i kadrowej.
(czytaj więcej)Nietypowe uchwały. Nie ma zgody na zwolnienie, jest zgoda na wygaśnięcie mandatu

Niezwykle ciekawe i nietypowe uchwały# mieli do podjęcia na czwartkowej sesji (24 kwietnia 2025) radni Rady Miejskiej w Nakle. Jedna z nich nie została przyjęta, druga – wręcz przeciwnie.
(czytaj więcej)Obradowali kcyńscy radni. Jakie tematy podjęto na sesji?

W czwartek radni Rady Miejskiej w Kcyni wzięli udział #w kolejnej sesji. Tego dnia przyjęto kilka sprawozdań i zgłoszono kolejne interpelacje.
(czytaj więcej)Kolejna sesja w Szubinie. Sporo tematów do omówienia

W czwartek, 24 kwietnia, odbyła się kolejna sesja # Rady Miejskiej w Szubinie. Chwilą ciszy uczczono pamięć zmarłych: dh. Romana Kitkowskiego, prezesa OSP Wąsosz oraz papieża Franciszka. W swoim sprawozdaniu burmistrz Szubina Mariusz Piotrkowski mówił m.in. o konkursach na wolne stanowiska, o postępach w gminnych inwestycjach oraz o wniosku o 0-procentową pożyczkę, jaki gmina Szubin złożyła w ramach KPO. Burmistrz zaprosił mieszkańców do udziału w „Bardzo długim weekendzie majowym”.
(czytaj więcej)Po miesiącach batalii. Jest już harmonogram budowy dróg

Ustalono harmonogram zadań drogowych w gminie Kcynia na# lata 2025-2030. Mimo kontrowersji wśród radnych przyjęto uchwałę zmieniającą Wieloletnią Prognozę Finansową (WPF), w której zawarto plany modernizacji dróg.
(czytaj więcej)Ulice zyskają nazwy? Mieszkańcy dali zielone światło

Odrębnym tematem, który poruszono na ostatnim zebraniu# sołeckim w Gorzeniu było omówienie procedury wszczęcia nadania nazw ulic w sołectwie Gorzeń, które zostały pozytywnie zaopiniowane przez znaczącą większość uczestników zebrania.
(czytaj więcej)Czego potrzebują policjanci? O „wytrzeźwiałce” i dużym aucie

W 2024 roku policjanci z Komisariatu Policji w Szubinie #66 razy doprowadzili osoby do jednostki policji w Nakle w celu wytrzeźwienia. Ponieważ z tego miejsca, jak widać, korzystają mieszkańcy Szubina, burmistrz Mariusz Piotrkowski podjął decyzję o wsparciu finansowym remontu pomieszczenia.
(czytaj więcej)Gala wręczenia nagród. Oto najlepsi z najlepszych!

W środowe popołudnie w Pałacu Suchary nastąpiło# uroczyste wręczenie nagród przyznanych przez Zarząd Powiatu Nakielskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i sztuki oraz znaczące osiągnięcia sportowe w 2024 roku.
(czytaj więcej)Kwietniowa sesja radnych powiatowych. Kilka godzin o pomocy społecznej

Kwietniową sesję Rady Powiatu#Nakielskiego zdominowały tematy związane z szeroko pojętą pomocą społeczną. Jednak zanim rozpoczęły się dyskusje, minutą ciszy uczczono pamięć o zmarłym w Poniedziałek Wielkanocny papieżu Franciszku.
(czytaj więcej)Pożar na stacji demontażu. Będzie kontrola

W dniu 23.04.2025 r. w godzinach nocnych wybuchł pożar # na stacji demontażu pojazdów. Na miejsce zdarzenia udali się inspektorzy WIOŚ w Bydgoszczy, w celu oceny ryzyka zanieczyszczenia środowiska.
(czytaj więcej)Spotkanie informacyjne. Tematem farmy wiatrowe (sonda)

22 kwietnia w sali posiedzeń Urzędu Miejskiego w # Kcyni odbyło się spotkanie informacyjne z przedstawicielami firmy Farma Wiatrowa KSŻ, której prezes Grzegorz Łukasiewicz zaprezentował plany inwestycyjne dotyczące odnawialnych źródeł energii na terenie gminy. W wydarzeniu uczestniczyli radni oraz eksperci branżowi.
(czytaj więcej)Rehabilitacja zawodowa. Trwają praktyki

W kwietniu 2025 r., na mocy # Porozumienia z dnia 24 marca 2025 r. zawartego pomiędzy Towarzystwem Przyjaciół Dzieci, Kujawsko Pomorskim Oddziałem Regionalnym - Warsztatem Terapii Zajęciowej w Mroczy, reprezentowanym przez Kierownik Panią Monikę Wołowicz a Urzędem Miasta i Gminy w Mroczy reprezentowanym z upoważnienia Burmistrza Miasta i Gminy Mrocza przez Zastępcę Burmistrza Miasta i Gminy Mrocza Panią Renatę Jesionowską-Zawieja, uczestnicy (dwie grupy po 3 osoby) ww. warsztatu rozpoczęli sześciomiesięczne praktyki w ramach rehabilitacji zawodowej.
(czytaj więcej)W rocznicę śmierci Jana Czochralskiego. Uczcili pamięć o naukowcu

Jan Czochralski przez wielu # nazywany jest ojcem rewolucji elektronicznej. Jego metoda (zwana metodą Czochralskiego) polegająca na technice otrzymywania monokryształów znalazła zastosowanie do fizyki półprzewodników i przemysłu elektronicznego, dając ogromne możliwości rozwoju wielu dziedzin przemysłu.
(czytaj więcej)Kryzys nie zna granic. Kolejna tura szkoleń rozpoczęta

Wiceminister Spraw Wewnętrznych i # Administracji Tomasz Szymański wraz z Wojewodą Kujawsko-Pomorskim Michałem Sztyblem zainaugurowali dziś kolejną turę szkoleń w ramach programu szkolenia zasadniczego z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej, skierowanego do wójtów, burmistrzów i prezydentów miast regionu.
(czytaj więcej)Kontener był i nie ma. Mieszkańcy pytają czy wróci

Dlaczego z Dębowa zniknął pojemnik na odzież z PCK? #Jest to istotne, zwłaszcza, że od 1 stycznia tego roku, odzieży czy tekstyliów nie można wrzucać do kontenerów na odpady zmieszane...
(czytaj więcej)Mieszkańcy pytają. „Dlaczego nie można wystawiać opon?”

Od 7 do 11 kwietnia na terenie miasta i gminy Nakło prowadzona #była bezpłatna zbiórka odpadów wielkogabarytowych, w której udział wziąć może każdy mieszkaniec – po wcześniejszym zgłoszeniu tego faktu gminie bądź nakielskiej Straży Miejskiej. Zbiórka obejmuje wszelkie odpady wielkogabarytowe, w tym również te w postaci zużytego sprzętu elektronicznego (AGD, RTV, sprzęt informatyczny). Jak się jednak okazuje, zbiórka nie obejmuje m.in. odpadów wytworzonych przez mieszkańców w związku z prowadzoną przez nich działalnością gospodarczą i rolniczą, a także... opon.
(czytaj więcej)Zbyt wolno postępujące prace. Wykonawca nie dotrzyma pierwotnego terminu

W ostatnich miesiącach minionego roku rozpoczęła się# przebudowa ul. Postępu w Mroczy. Jest to inwestycja, na którą lokalna społeczność czekała naprawdę długo. Prace budowlane powinny zakończyć się najpóźniej w poniedziałek,
(czytaj więcej)Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)