Piknik astronomiczny. Działo się w Niedźwiadach

fot. powierzone
W sobotę, 3 maja 2025 roku, Obserwatorium Astronomiczne w # Niedźwiadach stało się miejscem wyjątkowego wydarzenia – Wiosennego Pikniku Astronomicznego, zorganizowanego przez Pałucko-Pomorskie Stowarzyszenie Astronomiczno-Ekologiczne (PPSAE) z okazji Międzynarodowego Dnia Astronomii.
Naukowe atrakcje i edukacja
Piknik rozpoczął się o godzinie 17:00 i przyciągnął licznych mieszkańców nie tylko naszego powiatu ale także miłośników astronomii z odległych zakątków kraju. .W programie znalazły się wykłady i prelekcje prowadzone przez członków PPSAE oraz zaproszonych gości, które przybliżyły uczestnikom tajniki Wszechświata. Licznie zebrani uczestnicy pikniku najpierw zwiedzili obserwatorium oraz dowiedzieli się o ciekawej historii powstania Obserwatorium. Następnie prelekcje wygłosili Marta Czupajło, Marek Nikodem, Mariusz Krall, Daria Klimek oraz Bartek Pilarski. Dodatkowo, odwiedzający mogli podziwiać wystawy meteorytów, skamieniałości, modeli rakiet oraz starych map i książek astronomicznych. Jedną z głównych atrakcji była prezentacja 300-gramowego fragmentu meteorytu Drelów, odnalezionego przez Darię Klimek i Mariusza Kralla z Szubina.
Obserwacje nieba i integracja
Niestety warunki pogodowe nie pozwoliły, aby uczestnicy mieli okazję obserwować niebo za pomocą teleskopów dostępnych w obserwatorium. Udało się tylko przeprowadzić obserwacje Księżyca oraz Słońca. Dla wielu była to pierwsza szansa na bezpośrednie spojrzenie przez teleskop na te ciała niebieskie. Wieczór sprzyjał również integracji – przy ognisku można było wymieniać się doświadczeniami i pasją do astronomii. Gospodarze Obserwatorium w Niedźwiadach odpowiadali na wiele pytań oraz udzielali rad dotyczących zakupu amatorskiego sprzętu.
Współpraca i wsparcie
Wydarzenie zostało zrealizowane w ramach projektu „Astronomia dawniej i dziś”, współfinansowanego przez Powiat Nakielski. Dzięki temu uczestnicy mogli bezpłatnie wziąć udział w pikniku i korzystać z przygotowanych atrakcji.
Wiosenny Piknik Astronomiczny w Niedźwiadach okazał się nie tylko okazją do zgłębiania wiedzy o kosmosie, ale także do budowania społeczności pasjonatów astronomii z mieszkańcami naszego regionu. Obserwatorium w Niedźwiadach, znane z największego w Polsce amatorskiego teleskopu systemu Newtona, po raz kolejny udowodniło, że jest miejscem, gdzie nauka spotyka się z pasją i wychodzi naprzeciw rosnącemu zainteresowaniu mieszkańców działalnością tej astronomicznej placówki.
Więcej informacji o działalności PPSAE oraz nadchodzących wydarzeniach można znaleźć na oficjalnej stronie stowarzyszenia: www.ppsae.pl.
materiał: Marek Nikodem/PPSAE
Galeria





























Czytaj również
- Warsztaty z rysunku i malarstwa dla dorosłych! Atmosfera była twórcza
- Uniwersytet Trzeciego Wieku. Seniorze nie daj się oszukać!
- Uczniowie zakwalifikowani do wojewódzkiego konkursu. Gratulujemy!
- Warsztaty i spacer tematyczny. Weekendowe zajęcia w muzeum
- Jakie tajemnice skrywa „Pałac Luizy”? Popołudniowe spotkanie DKK
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)
Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad
Marta , w dniu 07-05-2025 14:37:58 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!