Dziś mamy 29 czerwca 2024, sobota, imieniny obchodzą:

15 maja 2024

43. rocznica rejestracji NSZZ RI Solidarność. Triumf nad imperium zła

fot. IPN

fot. IPN

12 maja przypadała 43. rocznica rejestracji Niezależnego Samorządnego #Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych „Solidarność”. Pierwszym przewodniczącym Związku był rolnik Jan Kułaj.

Powstanie „Solidarności” było jednym z najważniejszych wydarzeń końca XX w. na świecie. Od samego początku wspierali ją polscy rolnicy. Rejestrując NSZZ „Solidarność”, komuniści nie zgodzili się na rejestrację podobnego związku rolników. Jego statut został złożony w Sądzie Wojewódzkim w Warszawie już 24 września 1980 r.

Wśród najważniejszych postulatów ludności wiejskiej znalazły się – prawo do swobodnego zrzeszania się w niezależnych związkach zawodowych – poszanowanie przez komunistyczne władze prawa do własności ziemi – swobodny obrót własnością ziemską – zrównanie w prawach gospodarstw rolników indywidualnych z uprzywilejowanymi dotąd państwowymi gospodarstwami rolnymi (PGR) – ujednolicenie praw socjalnych na wsi i w mieście – reforma szkolnictwa wiejskiego – poszanowanie wolności religijnej 29 grudnia 1980 r. w Ustrzykach Dolnych rozpoczął się chłopski protest, a 5 stycznia 1981 r. w Rzeszowie rozpoczęła się okupacja siedziby Wojewódzkiej Rady Związków Zawodowych. Na przełomie stycznia i lutego kilkanaście osób podjęło głodówkę w kościele św. Józefa w Świdnicy. Jednym z postulatów protestujących była rejestracja niezależnego związku zawodowego rolników. Co prawda 10 lutego komunistyczny Sąd Najwyższy odrzucił wniosek o rejestrację „Solidarności” rolników, jednak wkrótce (18/20 lutego) protesty doprowadziły do podpisania tzw. porozumień rzeszowsko-ustrzyckich. Były one ostatnim – po Gdańsku, Szczecinie, Jastrzębiu-Zdroju, Dąbrowie Górniczej – porozumieniem społecznym zawartym w latach 1980-81.

W reakcji na stały sprzeciw reżimu w sprawie rejestracji związku zawodowego rolników w marcu w Poznaniu doszło do zjednoczenia istniejących już niezależnych organizacji chłopskich, które przyjęły wspólną nazwę NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”. Działania rolników były systematycznie wspierane przez NSZZ „Solidarność” oraz hierarchię kościelną. Prymas Stefan Wyszyński wielokrotnie spotykał się z liderami „chłopskimi” oraz osobiście interweniował u komunistycznych władz, popierając dążenia ludności wiejskiej.

W walce przeciwko powstaniu rolniczego związku zawodowego komunistyczna władza doprowadziła do słynnego kryzysu bydgoskiego. Jako protest wobec brutalnych działań reżimu 27 marca 1981 r. miał miejsce największy strajk w Polsce. Uczestniczyło w nim ok. 11 mln osób, a więc nawet więcej niż wynosiła liczba członków „Solidarności”. Dopiero ten zdecydowany protest wszystkich środowisk patriotycznych w całej Polsce wymusił rejestrację 12 maja 1981 r. Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych „Solidarność”. Wielu specjalistów ocenia ten sukces także jako ostatnie społeczne dzieło prymasa Wyszyńskiego. Swojego oburzenia nie kryli natomiast komuniści moskiewscy. „Kania obiecał, że się nie poddacie, że nie zarejestrujecie »Solidarności wiejskiej«. [...] A jednak skapitulowano. W jakiej postawiliście nas sytuacji?” – huczał członek sowieckiego Politbiura Michaił Susłow.

Polska „Solidarność” była iskrą, która dała początek upadkowi sowieckiego imperium oraz uzależnionych państw komunistycznych na czterech kontynentach. Przebudowie uległ świat ukształtowany przez „zimną wojnę” po 1945 r. Efektem było wyzwolenie się wielu państw spod zależności i okupacji Związku Sowieckiego od Litwy, Łotwy i Estonii po Gruzję. Dzięki przełomowi zapoczątkowanemu przez „Solidarność” stało się także możliwe zjednoczenie Niemiec. Polska „Solidarność” to triumf pokojowej siły ducha nad materialistycznym komunistycznym imperium zła.

Źródło: IPN

Oceń artykuł: 18 18

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (5) Zgłoś naruszenie zasad

    • 0 (0)

    przyjaciel psów, w dniu 15-05-2024 11:01:24 napisał:

    no i narodził się pis wielcy ludzie poświęcili wiele i co? podobno dobro wraca, podobno, bo narodziła się pis

    odpowiedz

    • 3 (5)

    Ja, w dniu 15-05-2024 12:24:00 napisał:

    Jaki triumf nad złem ? Teraz jest większe zło jak było niszczenie polskiej gospodarki i polski .

    odpowiedz

    • 0 (0)

    majorek spod..., w dniu 15-05-2024 13:31:07 napisał:

    A dlaczego najbardziej śmierdzące rondo w Nakle ma tak specyficzną nazwę? Czy to nie chichot historii? Czy chichot z nakielskiej partii Podłuż się I Sprzedaj?

    odpowiedz

    • 0 (2)

    Włościanka, w dniu 15-05-2024 15:46:56 napisał:

    IPN kłamie. Jak wszyscy nasi budżetowi nadzorcy-kapo. Iskra wyszła od bżydkich, oni potrzebowali kasy - po to stworzli solidarność i FOZ, która sfinansował ich przerzuty i inne fanaberie. Nam jak zawsze został smród i Pinokio.

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

KOBIZE
500PLN
Konsultacja środowiskowa
200 zł / 0,5 hPLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Budowa hal
Zadaj pytanie
40PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Praca na wysokości
60PLN
Fotoobraz na płótnie 50x70
121,00 zł PLN
0

Pilotażowa edycja Kursu Walki w Mieście. Ćwiczyli obronę

Z początkiem czerwca w Centrum Szkolenia #Wojsk Obrony Terytorialnej rozpoczęła się pilotażowa edycja Kursu Walki w Mieście. Szkolenie realizowane było zarówno na obiektach szkoleniowych w Grudziądzu jak i Toruniu, a w samym kursie udział wzięło kilkudziesięciu żołnierzy z różnych Brygad Obrony Terytorialnej z terenu całego kraju.

(czytaj więcej)
0

Udajesz się autem w zagraniczną podróż? Co kraj, to inne przepisy

Każdy kraj to nieco inne przepisy, inne sposoby dokonywania opłat #za przejazd płatnymi odcinkami dróg, czy limity prędkości i mandaty za ich przekroczenie. W galerii prezentujemy te i wiele innych informacji dla kierowców udających się autem w zagraniczną podróż.

(czytaj więcej)
0

Korzystaj ze słońca rozsądnie. O czym trzeba pamiętać?

Przyszło lato, więc chcemy jak najwięcej czasu spędzać# na świeżym powietrzu. Trzeba jednak pamiętać, że nadmiar promieniowania słonecznego może być dla nas szkodliwy. Pamiętaj o regularnym stosowaniu kremów z filtrem i unikaj przebywania na bezpośrednim słońcu.

(czytaj więcej)
0

Wzmożone kontrole upraw roślin. Sprawdzane pod kątem obecności GMO

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa od sześciu lat# wykonuje zadanie związane z kontrolą upraw GMO na podstawie zapisów ustawy o mikroorganizmach i organizmach genetycznie zmodyfikowanych.

(czytaj więcej)