Dziś mamy 24 kwietnia 2025, czwartek, imieniny obchodzą:

11 kwietnia 2025

Wycieczka do Warszawy. Poznali okoliczności Zbrodni Katyńskiej

fot. Iwona Sołdan i Michał Wiśniewski

fot. Iwona Sołdan i Michał Wiśniewski

Dnia 4 kwietnia br. uczniowie Zespołu Szkół # Żeglugi Śródlądowej oraz Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 4 w Nakle nad Notecią odwiedzili Muzeum Katyńskie oraz Powązki Wojskowe w Warszawie.

Celem wyjazdu było zaznajomienie jego uczestników z okolicznościami Zbrodni Katyńskiej, której 85. rocznicę obchodzimy w tym roku.

Uczniowie uczestniczyli w lekcji muzealnej w Muzeum Katyńskim, które gromadzi i prezentuje na wystawie stałej m.in. artefakty grobowe wydobyte podczas prac ekshumacyjnych w Katyniu, Miednoje, Charkowie i Bykowni, a także pamiątki, fotografie i archiwalia przekazywane przez rodziny ofiar. Pod krzyżem sąsiadującym z Lasem „Warta“ zapalono znicze pamięci.

Na Cmentarzu Wojskowym Powązki uczniowie odwiedzili Dolinkę Katyńską – jedno z najstarszych upamiętnień ofiar katyńskich. To tutaj już w latach 80. w uroczystość Wszystkich Świętych gromadziły się setki osób, które oddawały hołd polskim jeńcom wojennym zamordowanym w 1940 roku w Katyniu przez radziecką policję polityczną NKWD.

Chwile zadumy towarzyszyły uczniom odwiedzającym mogiły powstańców warszawskich oraz żołnierzy Armii Krajowej.
Szczególnym miejscem były również Panteon – Mauzoleum Wyklętych – Niezłomnych oraz „Łączka“ - miejsce pochówku pomordowanych, często w więzieniu mokotowskim polskich patriotów przez organy bezpieczeństwa publicznego w latach 1945 – 1956.
Podczas piątkowej wycieczki uczniom z Czwórki i Żeglugi towarzyszyły uczennice z ZS – P w Potulicach.

Tematyką zbrodni katyńskiej uczniowie nakielskiej Żeglugi zajmowali się również na lekcjach katechezy oraz podczas spacerów edukacyjnych do miejsc upamiętnia w Nakle. Tę formę edukacji i pamięci historycznej zorganizowała katechetka p. Iwona Sołdan.

Wycieczkę do Warszawy zorganizował i poprowadził p. Michał Wiśniewski, a opiekę nad uczniami sprawowały p. Lucyna Wojciechowska i p. Brygida Majewska.

materiał: Michał Wiśniewski

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 8 1

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Po Wielkanocy zostało jedzenie? Nie wyrzucaj - podziel się!

Po Wielkanocy zostaje # sporo jedzenia. Warto się nim podzielić.

(czytaj więcej)
0

Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.

(czytaj więcej)
0

Tradycje wielkanocne. Dominuje symbolika zwycięstwa życia nad śmiercią

Wielki Tydzień i Wielkanoc to czas obrzędów# religijnych związanych ze śmiercią i zmartwychwstaniem Chrystusa. Cykl świąteczny rozpoczyna Niedziela Palmowa, a kończy śmigus dyngus w Wielkanocny Poniedziałek.

(czytaj więcej)