Kultura / Rozrywka
"Pożegnaliśmy wiele znanych osób". Biblioteka przypomina sylwetki zmarłych
„Można odejść na zawsze, by stale być blisko...”. Tym cytatem# ks. Jana Twardowskiego nawiązujemy do tegorocznej wystawy z okazji Święta I Listopada.
(czytaj więcej)Opowieści o Afryce. Pouczająca lekcja geografii i przyrody
Dnia 25 października Gminna Biblioteka Publiczna #w Sadkach zaprosiła uczniów z ZSCKR w Samostrzelu, dziewczęta z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Samostrzelu im. Ireny Sendlerowej oraz ósmoklasistów ze SP w Sadkach wraz z wychowawcami, na wspaniałe spotkanie z Afryką. W tą egzotyczną wyprawę zatytułowaną "Opowieści o Afryce - góry, przyrody, podróże" zabrał nas p. Robert Gondek- doświadczony podróżnik, fotograf, gawędziarz i niesamowity człowiek.
(czytaj więcej)"Warsztaty z pamięci". Dwudniowe wydarzenie w Kcyni
W Kcyni odbyły się „Warsztaty z pamięci”# – wydarzenie organizowane po raz drugi przez Dźwiękowe Archiwum Kcyni i Centrum Archiwistyki Społecznej. W tym roku partnerem wydarzenia było Archiwum Państwowe w Olsztynie.
(czytaj więcej)"Danie Wspólnych Chwil". Seniorzy zasiedli razem do stołu
Program "Danie Wspólnych Chwil" Fundacji Biedronki# realizowany przez KGW w Mroczy. Spotkanie czwarte.
(czytaj więcej)Magiczna kraina. Niezapomniane chwile radości i zabawy
We wtorkowe popołudnie, 29 października, #Radzicz zamienił się w magiczną krainę pełną duchów, czarownic i innych halloweenowych postaci. Gminna Biblioteka Publiczna w Sadkach wraz z Ośrodkiem Wsparcia Dziennego "Wesoły Zakątek" zorganizowały niezwykłe wydarzenie, które zgromadziło dzieci z okolicy, zapewniając im niezapomniane chwile radości i zabawy.
(czytaj więcej)Kwiaty najczęściej wybierane do dekoracji grobów. Co symbolizują?
Dzień Zaduszek jest w polskiej tradycji obchodzony szczególnie #uroczyście. Udajemy się tłumnie na cmentarze by poprzez modlitwę i zapalenie zniczy dać świadectwo naszej pamięci o tych którzy odeszli. Zanosimy naszym bliskim również kwiaty. Zwyczaj ten rozpowszechnił się naszym kraju stosunkowo późno, bo dopiero około połowy XIX w.
(czytaj więcej)Zajęcia ceramiczne. Tym razem wykonano świeczniki w kształcie choinek
Raz w miesiącu w Gminnym Ośrodku Kultury# w Sadkach spotykają się uczestniczki zajęć ceramicznych.
(czytaj więcej)Szymon Springer w Australii. Podróżnik na najsłynniejszej plaży
Bondi to najsłynniejsza plaża w Australii. Początkowo prywatna#, zarządzana przez Franisa O'breiena, który wraz ze wzrostem popularności plaży chciał ją zamknąć. Po interwencji Rady Miejskiej w 1882 plaża stała się miejscem publicznym do którego przybywają nie tylko mieszkańcy, ale również turyści.
(czytaj więcej)„Majdyny” i nie tylko. Spacer południowo-zachodnią częścią Nakła
W niedzielę, 27 października# Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle we współpracy z Prywatnym Muzeum Historii „Garaż PRL-u” oraz Nakielskim Klubem Abstynenta, zorganizowało tematyczną wycieczkę po południowo-zachodniej części Nakła.
(czytaj więcej)Spotkanie w klimacie PRL-u. Dopisała pogoda i zwiedzający
W niedzielę, 27 października można było# zapoznać się ze zbiorami Prywatnego Muzeum Historii „Garaż PRL-u” w Nakle nad Notecią. Dopisał pogoda i zwiedzający.
(czytaj więcej)Kreatywne warsztaty w Broniewie. Sploty prezentują się okazale
23 października w Broniewie zostały zorganizowane warsztaty #kreatywne, na których obecne Panie mogły wykonać szkatułkę na drobiazgi oraz makramową podkładkę.
(czytaj więcej)Dyskusja nad powieścią autorstwa Anny Szczęsnej. Spotkanie w bibliotece
W środę, 23 października w Filii Bibliotecznej #w Dębowie odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem Panie dyskutowały nad powieścią autorstwa Anny Szczęsnej "Pałac Luizy".
(czytaj więcej)Życie i twórczość Witolda Gombrowicza. Wystawa w bibliotece
Witold Gombrowicz to niewątpliwie jeden z najwybitniejszych #polskich pisarzy, nic więc dziwnego, że decyzją senatu, został on Patronem Roku 2024. W uchwale senatorowie podkreślają, że przypadająca w 2024 r. 120. rocznica urodzin literata stanowi doskonałą okazję do wzmocnienia potrzeby obecności jego dzieł i myśli w zbiorowej świadomości Polaków.
(czytaj więcej)Omawiano książkę Tomasza Kieresa. Historia pełna wzruszeń
W miniony piątek odbyło się kolejne spotkanie# Dyskusyjnego Klubu Książki, gdzie rozmawialiśmy o książce "Historia małżeńska" autorstwa Tomasza Kieresa.
(czytaj więcej)Było tanecznie i rytmicznie. Kolejne zajęcia dla seniorów
W piątek 25 października w Szubińskim Domu Kultury odbyły się# kolejne zajęcia pn. „Muzykoterapia seniora”. Było tanecznie i rytmicznie.
(czytaj więcej)"Zaślubiny pałuckie". Śpiewy, toasty, dużo tańca i muzyki regionalnej
26 października 2024 roku w Szubińskim Domu Kultury odbyły się# „Zaślubiny pałuckie”, wydarzenie rozrywkowe, bazujące w swej treści na pałuckich tradycjach weselnych.
(czytaj więcej)Gotowanie pod okiem szefa kuchni. Seniorzy zawitali do świetlicy
W niedzielę 27 października po raz szósty #Seniorzy zawitali na świetlicy w Szaradowie na spotkaniu organizowanym przez Koło Gospodyń Wiejskich Szaradowo w ramach programu Danie Wspólnych Chwil z Fundacją Biedronki.
(czytaj więcej)Party Halloween. Nie zabrakło rozbijania dyniowej piniaty
W piątkowy wieczór spotkaliśmy się na świetlicy, by wspólnie# bawić się podczas zabawy halloweenowej.
(czytaj więcej)Kolejny wyjazd integracyjny. Atrakcji nie brakowało
Kolejny wyjazd mający na celu integrację #za nami.
(czytaj więcej)"Krajna na 100% Popularyzujemy haft i stroje krajeńskie". Powstało wiele prac
W ostatnich miesiącach# realizowaliśmy projekt "Krajna na 100% Popularyzujemy haft i stroje krajeńskie”, którego częścią był warsztaty ceramiczne dla różnych grup docelowych, między innymi dla szkół podstawowych, Dziennego Domu Opieki, czy Koła Ceramików Nakielskich.
(czytaj więcej)Jubileuszowy marsz. Uczestnicy zachwyceni trasą i gościnnością
Jubileuszowy, 30. marsz z cyklu #„Sołectwa z kijkami”, organizowany przez Referat Edukacji, Promocji, Sportu i Kultury odbył się tym razem w Studzienkach.
(czytaj więcej)Rzeźby w Grzecznej Pannie. Przyciągają uwagę przejeżdżających przez wieś
Takie naturalne cuda stworzone przez #pana Andrzeja znajdziecie w Grzecznej Pannie.
(czytaj więcej)Marek Nikodem opowiadał o fascynującym zjawisku. "Cud natury"
Aby poznać czym jest pełne zaćmienie słońca trzeba było być# w piątek 25 października w szubińskiej książnicy. O zjawisku nie do opisania i o wrażeniach z pięciotygodniowej podróży ze swymi przyjaciółmi do USA opowiadał nam Marek Nikodem znany fotografik zjawisk astronomicznych i wieczornego nieba, zapalonego amatora astronomii i prezesa pałucko -pomorskiego stowarzyszenia astronomiczno - ekologicznego, grupy lokalnej w Niedźwiadach koło Szubina.
(czytaj więcej)Kolejne zajęcia twórcze. Tematem spotkania była "Sowa"
We wtorek odbyły się kolejne zajęcia twórcze, #na których dzieci tworzyły zwierzątka z papierowych rolek.
(czytaj więcej)Mini Playback Show. Wystąpiło blisko sto osób
25 października w sali widowiskowo-kinowej Nakielskiego Ośrodka Kultury# było głośno, a to za sprawą trzeciej edycji gminnego konkursu pn. Mini Playback Show, która cieszyła się dużym zainteresowaniem.
(czytaj więcej)Zmiany w prawie oświatowym. Co zakłada przyjęty projekt ustawy?
Rada Ministrów przyjęła 29 października br. przygotowany przez# Ministra Edukacji projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw.
(czytaj więcej)Spodziewany wzmożony ruch. Najbliższy czas wymagający dla kierowców
W najbliższych dniach spodziewamy się wzmożonego ruchu# na drogach krajowych. Dlatego podjęliśmy działania, których celem jest ułatwienie kierowcom sprawnego i bezpiecznego podróżowania. Jednak pamiętajmy, że bezpieczeństwo na drogach w dużej mierze zależy od nas samych. Apelujemy - jak najwięcej rozsądku, jak najmniej brawury za kierownicą!
(czytaj więcej)Ołowiana kapsuła czasu. Niezwykłe odkrycie podczas prac remontowych
Podczas trwających dużych prac remontowych# Kościoła Rektorskiego Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny „Klarysek” w Bydgoszczy znaleziona została ołowiana kapsuła czasu.
(czytaj więcej)Cmentarze w naszym województwie. Większość zlokalizowana jest na wsiach
Według stanu na 31 grudnia 2023 r. w województwie kujawsko-pomorskim# znajdowało się 1179 cmentarzy o łącznej powierzchni 965,9 ha. W miastach zlokalizowanych było 175 cmentarzy o powierzchni 468,0 ha, natomiast na wsiach znajdowały się 1004 cmentarze o powierzchni 497,9 ha.
(czytaj więcej)