Jak utworzyć azyl dla zwierząt? Można składać wnioski
fot. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska
Azyle dla zwierząt to miejsca przeznaczone do przetrzymywania# zwierząt, które należą do: gatunków obcych, gatunków chronionych CITES, gatunków niebezpiecznych dla życia i zdrowia ludzi i gatunków objętych ochroną gatunkową, które są niezdolne do życia w środowisku przyrodniczym.
Każdy, kto spełnia wymagania regulowane przepisami ustawy o ochronie przyrody, a także ma odpowiednie warunki i chęci może utworzyć azyl.
Utworzenie i prowadzenie azylu dla zwierząt jest możliwe dopiero po uzyskaniu zezwolenia Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.
Podmiot, który uzyska zezwolenie na utworzenie i prowadzenie azylu dla zwierząt ma obowiązek:
1) przyjmować okazy zwierząt, w szczególności:
a) zatrzymane przez właściwe organy,
b) w stosunku do których orzeczono przepadek na rzecz Skarbu Państwa,
c) znalezione w środowisku przyrodniczym,
d) wymagające zapewnienia im odpowiednich warunków funkcjonowania
- w takim zakresie, w jakim pozwalają na to warunki przetrzymywania zwierząt w danym azylu dla zwierząt;
2) prowadzić ewidencję przetrzymywanych zwierząt;
3) składać regionalnemu dyrektorowi ochrony środowiska właściwemu ze względu na miejsce położenia azylu dla zwierząt roczne sprawozdanie z prowadzonej działalności w terminie do dnia 31 marca za rok następujący po roku, za który jest składane to sprawozdanie.
Tutaj w 3 krokach opowiemy: Jak utworzyć azyl dla zwierząt.
Krok 1
Przygotuj wniosek
Aby uzyskać zezwolenie GDOŚ na utworzenie i prowadzenie azylu sporządź wniosek.
Dane, których potrzebujesz do wniosku:
- imię, nazwisko i adres albo nazwę i siedzibę wnioskodawcy;
- wskazanie podmiotu odpowiedzialnego za prowadzenie azylu dla zwierząt;
- wskazanie miejsca położenia azylu dla zwierząt;
- wykaz gatunków lub grup gatunków zwierząt, które mogą być przetrzymywane w azylu dla zwierząt;
- opis zakresu działalności azylu dla zwierząt;
- opis pomieszczeń do przetrzymywania okazów zwierząt i wskazanie urządzeń technicznych, w które wyposażasz miejsca przebywania zwierząt w azylu dla zwierząt.
Krok 2
Do wniosku dotyczącego inwazyjnych gatunków obcych (IGO) stwarzających zagrożenie dla Unii albo Polski dołącz niezbędne dokumenty
W przypadku, gdy chcesz przetrzymywać zwierzę IGO koniecznie dołącz także poniższe informacje i dokumenty:
- opis obiektu izolowanego, w którym to zwierzę będzie przetrzymywane lub badane;
- dokument, który potwierdza tytuł prawny wnioskodawcy do obiektu izolowanego;
- procedury, które dotyczą sprzątania obiektu izolowanego, postępowania z odpadami powstającymi w tym obiekcie oraz przeprowadzania w tym obiekcie prac konserwacyjnych;
- opis sposobu usunięcia tego zwierzęcia z obiektu izolowanego, zniszczenia lub humanitarnego uśmiercenia;
- oświadczenie, że wnioskodawca lub osoba zatrudniona przez wnioskodawcę, która będzie wykonywała czynności objęte zezwoleniem, posiadają wiedzę w zakresie biologii gatunku tego zwierzęcia oraz zapobiegania ucieczce lub rozprzestrzenianiu się tego zwierzęcia, a także wskazanie kwalifikacji posiadanych przez wnioskodawcę i zatrudnioną przez wnioskodawcę osobę. Oświadczenie składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia";
- procedurę przemieszczenia tego zwierzęcia do i z obiektu izolowanego;
- ocenę i opis ryzyka ucieczki i rozprzestrzenienia się tego zwierzęcia oraz ryzyka związanego z usunięciem tego zwierzęcia z obiektu izolowanego;
- opis systemu ciągłego nadzoru i plan awaryjny na wypadek ewentualnej ucieczki lub rozprzestrzenienia się tego zwierzęcia, w tym plan eliminacji tego zwierzęcia ze środowiska;
- oświadczenie o niekaralności składane przez wnioskodawcę będącego osobą fizyczną, a w przypadku wnioskodawcy będącego osobą prawną albo jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej – przez urzędującego członka jego organu zarządzającego lub nadzorczego, wspólnika spółki w spółce jawnej lub partnerskiej albo komplementariusza w spółce komandytowej lub komandytowo-akcyjnej lub prokurenta. Oświadczenie składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.
Treść oświadczenia:
„Oświadczam, że nie byłem:
a) prawomocnie ukarany, w okresie roku przed dniem złożenia tego wniosku, za wykroczenia, o których mowa w art. 35 ust. 1 ustawy o gatunkach obcych oraz w art. 127 pkt 3 i 5 i art. 131 pkt 1-5, 8, 13 i 14 ustawy o ochronie przyrody,
b) skazany prawomocnym wyrokiem sądu, w okresie 5 lat przed dniem złożenia tego wniosku, za przestępstwa, o których mowa w art. 181 ustawie Kodeks karny, art. 35 ust. 1-2 ustawy o ochronie zwierząt, art. 34 ust. 1 i 2 ustawy o gatunkach obcych oraz w art. 127a, art. 128 pkt 1 i 2 i art. 128a ustawy o ochronie przyrody.
Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia".
Krok 3 Dostarcz wniosek do GDOŚ
- osobiście,
- listownie – pocztą tradycyjną lub kurierem,
- bądź elektronicznie poprzez platformę ePUAP.
Pamiętaj!
- Zwierząt przetrzymywanych w azylu dla zwierząt nie można rozmnażać.
- Azyl dla zwierząt musi zapewniać warunki utrzymywania zwierząt zgodne z biologią danego gatunku zwierząt i ich stanem fizjologicznym, zapewniające swobodę ruchu i wypoczynek w czasie zgodnym z ich aktywnością życiową.
- Azyl dla zwierząt musi mieć wyodrębnione pomieszczenia przeznaczone na kwarantannę zwierząt oraz separację osobników agresywnych.
- Azyle dla zwierząt podlegają regularnym kontrolom przeprowadzanym przez regionalnych dyrektorów ochrony środowiska.
Źródło: Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska
Czytaj również
- Spodziewany wzmożony ruch. Najbliższy czas wymagający dla kierowców
- Zauważyłeś odpady w lesie? Zgłoś naruszenie środowiskowe
- Światowy Dzień Walki z Otyłością. Wystarczy zmiana nawyków
- "Wołowina – kluczowy składnik diety". Wspomaga rozwój organizmu
- Kapłan dla "zbolałych serc". Dziś rocznica śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki
Dodaj komentarz
Zmiany w prawie oświatowym. Co zakłada przyjęty projekt ustawy?
Rada Ministrów przyjęła 29 października br. przygotowany przez# Ministra Edukacji projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw.
(czytaj więcej)Spodziewany wzmożony ruch. Najbliższy czas wymagający dla kierowców
W najbliższych dniach spodziewamy się wzmożonego ruchu# na drogach krajowych. Dlatego podjęliśmy działania, których celem jest ułatwienie kierowcom sprawnego i bezpiecznego podróżowania. Jednak pamiętajmy, że bezpieczeństwo na drogach w dużej mierze zależy od nas samych. Apelujemy - jak najwięcej rozsądku, jak najmniej brawury za kierownicą!
(czytaj więcej)Ołowiana kapsuła czasu. Niezwykłe odkrycie podczas prac remontowych
Podczas trwających dużych prac remontowych# Kościoła Rektorskiego Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny „Klarysek” w Bydgoszczy znaleziona została ołowiana kapsuła czasu.
(czytaj więcej)Cmentarze w naszym województwie. Większość zlokalizowana jest na wsiach
Według stanu na 31 grudnia 2023 r. w województwie kujawsko-pomorskim# znajdowało się 1179 cmentarzy o łącznej powierzchni 965,9 ha. W miastach zlokalizowanych było 175 cmentarzy o powierzchni 468,0 ha, natomiast na wsiach znajdowały się 1004 cmentarze o powierzchni 497,9 ha.
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!