Dziś mamy 4 maja 2024, sobota, imieniny obchodzą:

24 kwietnia 2024

Wyjątkowy dzień dla kominiarzy. Centralne uroczystości

fot. Krajowa Izba Kominiarzy

fot. Krajowa Izba Kominiarzy

Dzień 4 maja jest wyjątkowy dla kominiarzy, ponieważ razem ze strażakami #obchodzą oni swoje zawodowe święto. Jest to okazja do uczczenia ich ciężkiej pracy i znaczenia, jakie mają dla bezpieczeństwa i dobrostanu społeczeństwa.

Kominiarze są nie tylko strażnikami bezpieczeństwa przeciwpożarowego, ale także symbolizują szczęście i pomyślność. Tradycja ta jest głęboko zakorzeniona w polskiej kulturze, a patronem kominiarzy jest Święty Florian, który jest również opiekunem strażaków i hutników. Według legendy, ocalił płonącą wioskę jednym wiadrem wody.

W tym dniu odbywają się specjalne msze i spotkania, podczas których kominiarze mogą dzielić się doświadczeniami i świętować swoje osiągnięcia. Święto to przypomina również o ważności regularnych inspekcji i konserwacji kominów, co jest kluczowe dla zapobiegania pożarom i zatruciom tlenkiem węgla. Warto zatem pamiętać o roli kominiarzy w naszym życiu i doceniać ich wkład w ochronę naszych domów i zdrowia.

Centralne uroczystości Święta Kominiarzy, organizowane przez Krajową Izbę Kominiarzy odbędą się 9 maja 2024r. w Bydgoszczy. Nastąpi uroczysty przemarsz kominiarzy z Placu Wolności do Katedry, gdzie o godzinie 12 zostanie odprawiona msza święta w intencji kominiarzy.

Podczas Święta społeczność kominiarzy wraz z rodzinami gromadzi się, aby dzielić się doświadczeniami, brać udział w zawodowych dyskusjach oraz świętować osiągnięcia i postępy w swojej dziedzinie. Jest to świadectwo trwałego znaczenia tego wielowiekowego zawodu we współczesnym społeczeństwie.

Krajowa Izba kominiarzy, jako organizacja non-profit, pełni funkcję kluczowego podmiotu zrzeszającego kominiarzy na terenie całego kraju. Misja Izby wykracza poza obchody; angażuje się w ciągłe doskonalenie branży, dbając o bezpieczeństwo użytkowników budynków i zachowując miejsca pracy mistrzów kominiarskich. Licząca ponad 500 członków Izba współpracuje z różnymi stowarzyszeniami, takimi jak Stowarzyszenie Kominy Polskie i Stowarzyszenie Nowoczesne Budynki, walcząc o poprawę rzemiosła i środowiska.

Praca kominiarzy w ciągu wieków ulegała ciągłej ewolucji. Początki to usuwanie sadzy z kominów prostymi szczotkami aby nie dopuścić do pożaru sadzy i w konsekwencji pożaru budynków, często drewnianych. Rozwój technologiczny systemów ogrzewania i wentylacji przyniósł narzędzia takie jak wyspecjalizowane szczotki i kamery inspekcyjne, które umożliwiły dokładniejsze badanie stanu kominów.

Ostatni rok to kolejne wyzwania dla kominiarzy w związku z cyfryzacją procesu budowlanego. Kominiarz z tabletem to dzisiaj codzienność – mówi Marcin Ziombski prezes Krajowej Izby Kominiarzy. W deklaracjach składanych przez kominiarzy do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków CEEB znajdują się informacje o liczbie i rodzaju eksploatowanych źródeł ciepła lub źródeł spalania paliw oraz o ich przeznaczeniu i stosowanych w nich paliwach. Od września 2023r. protokół okresowej kontroli kominiarskiej jest sporządzany wyłącznie w wersji cyfrowej w systemie CEEB.

W przygotowaniu i wdrożeniu tego systemu kominiarze brali czynny udział współpracując z Głównym Inspektorem Nadzoru Budowlanego.

Relacja z ubiegłorocznego święta w Bydgoszczy:

 https://izbakominiarzy.pl/tramwajem-na-ogolnopolskie-swieto-kominiarzy-bydgoszcz-2023/

Materiał: Krajowa Izba Kominiarzy

Oceń artykuł: 9 10

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 1 (3)

    sikawkowy, w dniu 24-04-2024 13:33:32 napisał:

    Nie ma to jak we straży, słońca nie ma w dupę parzy.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Rejestracja BDO
500PLN
Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
79PLN
Pamiątka A4
20,00 zł PLN
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Zdjęcia do dokumentów
35,00 złPLN
Szkolenie z HACCP
59PLN
Usługi pełnienia stanowiska Inspektora Ochrony Danych Osobowych
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
0

233. rocznica uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja. Święto Narodowe

Ustawa Rządowa z 3 Maja 1791 roku była pierwszą #w nowożytnej Europie i drugą na świecie – po Stanach Zjednoczonych - konstytucją. Uchwalona przez Sejm Czteroletni miała zapewnić Polsce niezależność oraz umożliwić rozwój polityczny, społeczny i gospodarczy. Choć obowiązywała jedynie przez 14 miesięcy, była ogromnym osiągnięciem narodu polskiego.

(czytaj więcej)
0

Przepis na syrop z lilaka. Właściwości przeciwzapalne i przeciwwirusowe

Dość wcześnie w tym roku zakwitł lilak pospolity#, zwany przez wielu bzem. Roślina cechuje się wyjątkowym zapachem. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, że posiada ona wiele właściwości leczniczych.

(czytaj więcej)
0

Wspomnienie św. Floriana. Oddał życie za wiarę

4 maja kościół katolicki wspomina św. Floriana#, patrona strażaków, hutników, kominiarzy, garncarzy i piekarzy, oraz Krakowa, Chorzowa, Bystrzycy Kłodzkiej, Żnina oraz Górnej Austrii i Linzu. Według tradycji był rzymskim oficerem, który stanął w obronie prześladowanych chrześcijan.

(czytaj więcej)
0

Ocena jakości powietrza w naszym regionie. Raport za miniony rok

Wypełniając obowiązek wynikający# z art. 89 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska (t.j. Dz. U. 2024 poz. 54), Główny Inspektor Ochrony Środowiska wykonał ocenę jakości powietrza za rok 2023 i na jej podstawie dokonał klasyfikacji stref w województwie kujawsko-pomorskim.

(czytaj więcej)