Spotkanie w sprawie drogi ekspresowej S10. Co ustalono?
fot. GDDKiA
W centrali GDDKiA w Warszawie odbyło się #spotkanie z przedstawicielami samorządu terytorialnego w sprawie drogi ekspresowej S10 od gr. woj. kujawsko-pomorskiego i mazowieckiego do DK50 oraz drogi ekspresowej S50 od DK50 do S7. To wstęp do II tury spotkań informacyjnych ze społeczeństwem.
I tura za nami, II przed nami
Spotkania z udziałem społeczeństwa i władz samorządowych są nieodzownym etapem procesu przygotowania inwestycji drogowej. Ich celem jest włączenie lokalnej społeczności i władz w proces przygotowań. Przypomnijmy, że w czerwcu br. zakończyliśmy spotkania informacyjne z mieszkańcami gmin, przez które przebiegają warianty drogi ekspresowej S10 od gr. woj. kujawsko-pomorskiego i mazowieckiego (A1) do DK50 (OAW). Jeszcze w tym roku odbędzie się ich druga II tura, podczas których zaprezentowane zostaną warianty dalszego przebiegu drogi ekspresowej S10 na terenie województwa kujawsko-pomorskiego i mazowieckiego.
Celem I tury było poinformowanie mieszkańców gmin oraz wszystkich zainteresowanych osób o planowanej inwestycji drogowej oraz zebranie opinii dotyczących proponowanych wariantów przebiegu trasy. Po szczegółowym przeanalizowaniu zebranych ankiet od mieszkańców i wniosków społecznych samorządowców, wprowadzono modyfikacje i przygotowano alternatywny wariant z uwzględnieniem dodatkowego węzła na S50.
W trakcie II tury spotkań większy nacisk położymy na omówienie wszystkich zaadresowanych uwag społeczeństwa do zaprezentowanych materiałów i doprecyzowanie proponowanych rozwiązań projektowych w poszczególnych wariantach przyszłej drogi.
Przebieg wiosennych spotkań
W trakcie I tury spotkań wyjaśnialiśmy zasady i uwarunkowania wpływające na kształtowanie wariantów przebiegu S10 i S50, przepisy techniczne, środowiskowe i uwarunkowania terenowe. Przedstawiliśmy terminy przygotowania inwestycji i realizacji robót budowlanych, w szczególności w świetle terminów przejęcia nieruchomości.
Mieszkańcy dowiedzieli się m.in. o procedurach wykupu nieruchomości, w szczególności o zasadach wyceny przejmowanych nieruchomości. Przedstawiony został potencjalny zakres przejęcia obiektów kubaturowych, czyli budynków mieszkalnych i gospodarczych oraz zajęcia nieruchomości rolnych i minimalizacja ich fragmentaryzacji. Poruszone zostały tematy dotyczące rozwiązania kwestii dostępu do nieruchomości sąsiadujących z drogą na etapie budowy i eksploatacji, parametrów dróg dojazdowych, czy ew. wydłużenia trasy dojazdu w wyniku podzielenia gospodarstw na części. Uczestnikom wyjaśniony został też zakres kolizji z ich nieruchomościami – co odbywało się również na długo po zakończeniu spotkań.
Poruszane kwestie to także propozycje zmiany przebiegu wariantów bądź ich łączenia, oraz uwzględnienie kolizji z infrastrukturą planowaną przez innych inwestorów w rejonie gmin. Ponadto wśród omówionych tematów pojawiły się zagadnienia związane z lokalnymi uwarunkowaniami środowiskowymi czy też zabezpieczeniami akustycznymi.
S10 A1 - OAW
W 2022 r. podpisaliśmy umowę opracowanie Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego (STEŚ) z podziałem na części:
- na terenie woj. kujawsko-pomorskiego (od A1 do granicy województwa kujawsko-pomorskiego i mazowieckiego)
- od granicy województw do DK50 wraz z odcinkiem S50 prowadzącym do S7.
Projektowana jest również dwujezdniowa droga krajowa nr 60 na odcinku od Płocka do przygotowywanej S10. Zadanie obejmuje łącznie około 120 km dróg ekspresowych. Wartość umowy na STEŚ to łącznie ponad 22 mln zł. Oddział GDDKiA w Bydgoszczy prowadzi prace przygotowawcze na całym odcinku obejmującym oba województwa (kujawsko-pomorskiej i mazowieckie). Planowane lata realizacji robót budowlanych to 2030-2032.
Źródło: GDDKiA
Czytaj również
- Zmiany w prawie oświatowym. Co zakłada przyjęty projekt ustawy?
- Żołnierze 8.K-PBOT pomagają na południu kraju. Minął miesiąc działań
- Żołnierze złożyli uroczyste przyrzeczenie. Nowi Terytorialsi w regionie
- Operacja pk. "Feniks". Wysiłek żołnierzy i potężna operacja logistyczna
- Miesiąc Świadomości Raka Piersi. Trwa różowy październik
Dodaj komentarz
Zmiany w prawie oświatowym. Co zakłada przyjęty projekt ustawy?
Rada Ministrów przyjęła 29 października br. przygotowany przez# Ministra Edukacji projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw.
(czytaj więcej)Spodziewany wzmożony ruch. Najbliższy czas wymagający dla kierowców
W najbliższych dniach spodziewamy się wzmożonego ruchu# na drogach krajowych. Dlatego podjęliśmy działania, których celem jest ułatwienie kierowcom sprawnego i bezpiecznego podróżowania. Jednak pamiętajmy, że bezpieczeństwo na drogach w dużej mierze zależy od nas samych. Apelujemy - jak najwięcej rozsądku, jak najmniej brawury za kierownicą!
(czytaj więcej)Ołowiana kapsuła czasu. Niezwykłe odkrycie podczas prac remontowych
Podczas trwających dużych prac remontowych# Kościoła Rektorskiego Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny „Klarysek” w Bydgoszczy znaleziona została ołowiana kapsuła czasu.
(czytaj więcej)Cmentarze w naszym województwie. Większość zlokalizowana jest na wsiach
Według stanu na 31 grudnia 2023 r. w województwie kujawsko-pomorskim# znajdowało się 1179 cmentarzy o łącznej powierzchni 965,9 ha. W miastach zlokalizowanych było 175 cmentarzy o powierzchni 468,0 ha, natomiast na wsiach znajdowały się 1004 cmentarze o powierzchni 497,9 ha.
(czytaj więcej)
Komentarze (11) Zgłoś naruszenie zasad
słuchacz, w dniu 24-10-2024 12:15:08 napisał:
odpowiedz
Mariusz, w dniu 24-10-2024 12:23:49 napisał:
odpowiedz
do słuchacz, w dniu 24-10-2024 13:34:19 napisał:
odpowiedz
Rozum, w dniu 24-10-2024 14:27:57 napisał:
odpowiedz
Zal, w dniu 24-10-2024 15:34:02 napisał:
odpowiedz
Cin Cin obiektywnie, w dniu 24-10-2024 21:29:13 napisał:
odpowiedz
Mieszkaniec, w dniu 24-10-2024 23:02:13 napisał:
odpowiedz
słuchacz, w dniu 25-10-2024 08:05:31 napisał:
odpowiedz
Kasia, w dniu 29-10-2024 17:44:08 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!