Dziś mamy 1 listopada 2024, piątek, imieniny obchodzą:

17 października 2024

Lekcja biblioteczna. O potrzebie zrozumienia drugiego człowieka

fot. Joanna Brzozowska

fot. Joanna Brzozowska

W środę, 16 października 2024 r. bibliotekarki z Gminnej Biblioteki# Publicznej w Sadkach kolejny raz udały się z wizytą do dwóch grup przedszkolnych: „Jeżyków” i „Pracowitych Mrówek” z oddziału przedszkolnego w Szkole Podstawowej w Sadach. Lekcje biblioteczne, których tematem była tolerancja przeprowadziła bibliotekarka, Anna Maria Leppert.

Zajęcia rozpoczęły się od zabawy integrującej, podczas której wszystkie dzieci usiadły w kółku. Pojawiły się przy tym również dwa kłębki wełny o różnych kolorach, a zadaniem uczestników było podawanie sobie ich nawzajem i mówienie o podobieństwach i różnicach w stosunku do osoby, której wełnę przekazywaliśmy. Dzięki temu w bardzo krótkim czasie powstała kolorowa sieć pajęcza, która połączyła wszystkich i pokazała, że tak naprawdę podobieństwa i różnice nas łączą. Potwierdzeniem tego faktu była piosenka Zozi „Każdy jest inny”, którą wspólnie zatańczyliśmy.

Kolejnym etapem zajęć było zapoznanie grup z jednym z opowiadań: „Historia o tolerancji. Nowa w klasie” z książki Marka Michalaka „Opowieści o tym, co w życiu ważne”. Wszystkie dzieci wysłuchały opowiadania w skupieniu, a potem chętnie odpowiadały na zadawane pytania.

Na zakończenie lekcji bibliotecznej zadaniem dzieci było stworzenie własnego grupowego symbolu tolerancji. W tym celu każdy z przedszkolaków po otrzymaniu kolorowych kartek papieru miał za zadanie odrysować kształt swojej dłoni, a następnie wyciąć i podpisać swoim imieniem. Następnie gotowe odciski rąk zostały poprzyklejane na przygotowany wcześniej arkusz, dzięki czemu każda z grup stworzyła swoje plakaty dotyczące tolerancji, które od razu znalazły swoje miejsca w salach i będą każdego dnia przypominać dzieciom o potrzebie tolerancji, empatii i zrozumienia drugiego człowieka.

*Lekcje biblioteczne zostały przeprowadzone w ramach autorskiego projektu pt. „Inni, a jednak tacy sami. W różnorodności siła” w ramach programu Ministra Edukacji „Kto ty jesteś? – Polak mały” i zostały sfinansowane ze środków Ministra Edukacji.

Materiał: Anna Maria Leppert / GBP Sadki

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 2 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Zmiany w prawie oświatowym. Co zakłada przyjęty projekt ustawy?

Rada Ministrów przyjęła 29 października br. przygotowany przez# Ministra Edukacji projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw.

(czytaj więcej)
0

Spodziewany wzmożony ruch. Najbliższy czas wymagający dla kierowców

W najbliższych dniach spodziewamy się wzmożonego ruchu# na drogach krajowych. Dlatego podjęliśmy działania, których celem jest ułatwienie kierowcom sprawnego i bezpiecznego podróżowania. Jednak pamiętajmy, że bezpieczeństwo na drogach w dużej mierze zależy od nas samych. Apelujemy - jak najwięcej rozsądku, jak najmniej brawury za kierownicą!

(czytaj więcej)
0

Ołowiana kapsuła czasu. Niezwykłe odkrycie podczas prac remontowych

Podczas trwających dużych prac remontowych# Kościoła Rektorskiego Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny „Klarysek” w Bydgoszczy znaleziona została ołowiana kapsuła czasu.

(czytaj więcej)
0

Cmentarze w naszym województwie. Większość zlokalizowana jest na wsiach

Według stanu na 31 grudnia 2023 r. w województwie kujawsko-pomorskim# znajdowało się 1179 cmentarzy o łącznej powierzchni 965,9 ha. W miastach zlokalizowanych było 175 cmentarzy o powierzchni 468,0 ha, natomiast na wsiach znajdowały się 1004 cmentarze o powierzchni 497,9 ha.

(czytaj więcej)