Dziś mamy 18 kwietnia 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

15 maja 2022

„Od Domu Katolickiego do Domu Polskiego”. Noc Muzeów w Szubinie

fot. Piotr Bembenek (źródło: Muzeum Ziemi Szubińskiej)

fot. Piotr Bembenek (źródło: Muzeum Ziemi Szubińskiej)

Było historycznie i wspominkowo, archiwalnie i# współcześnie, ale przede wszystkim było wesoło podczas Nocy Muzeów pt. „Od Domu Katolickiego do Domu Polskiego”.

Zebranych w Domu Polskim – siedzibie Muzeum Ziemi Szubińskiej powitała dr Kamila Czechowska, która zapowiedziała materiał filmowy. Były to wywiady związane z Domem Polskim i jego historią oraz znaczeniem dla lokalnej społeczności. Przed kamerą wystąpili: Bożena Sobota, Genowefa Traczyk, Danuta Siewkowska, Benigna Olszewska, Teresa Foigt, Zygmunt Maćkowiak, Edmund Karnowski, Andrzej Wrona, Ignacy Pogodziński, Stanisław Wypych, Elżbieta Donarska, Maciej Leciejewski, Kazimierz Krzywdziński, Ilona Nowakowska oraz Kamila Czechowska. Liczący ponad godzinę materiał został pokazany w dwóch częściach.

Kolejnym z punktów wydarzenia było ukazanie historii budynku poprzez pokaz inspirowany popularnymi w przeszłości żywymi obrazami. Stroje pochodziły z różnych miejsc oraz zostały wypożyczone od osób prywatnych, m.in. od Agnieszki Kluzińskiej, która odpowiedzialna była za odpowiednie wystylizowanie uczestników. W tej części wystąpili ochotnicy, którzy odpowiedzieli na muzealny apel. Reprezentowali oni różne środowiska i miejscowości oraz zgłaszały się rodziny . Na scenie pojawili się m.in. Ewelina Adamczewska, Klara Adamczewska, Matylda Adamczewska, Piotr Adamczewski, Gracjan Banasiak, Patrycja Banasiak, Sylwia Banasiak, Wioletta Borys-Stachowiak , Kamila Czechowska, Yuliia Dariienko, Beata Danielewska- Szymczak, Dawid Frankiewicz, Mateusz Frankiewicz, Alina Gordon, Eugeniusz Goszka, Amadeusz Hak, Henryk Kitkowski, Julita Kitkowska, Ryszard Kitkowski, Wojciech Kluziński, Agnieszka Koralewska-Hak, Iwona Kruk, Aleksandra Kujawa, Wojciech Kujawa, Małgorzata Łuksztet, Patrycja Mikoś, Magdalena Przyszlakowska, Tymon Przyszlakowski, Mirosław Rzeszowski, Mirella Siewkowska, Nina Stachowiak, Stanisław Wypych, Gabriela Związek, Leszek Potrzebowski.

Dużo emocji wywołał poczęstunek, który z humorem serwowały pracownice muzeum Patrycja Banasiak i Iwona Kruk. Ich występ także został nagrodzony brawami!

Podczas spotkania zebrani zapoznali się w wystawą, która powstała na bazie zbiorów muzeum oraz depozytów udostępnionych przez Gminną Spółdzielnię „Samopomoc Chłopska” w Szubinie, Bożenę Sobota, Teresę Foigt, Ilonę Nowakowską, Józefa Kozłowskiego, Andrzeja Wronę, Reginę Burnel.

Uczestnikom projektu podziękował burmistrz Szubina Mariusz Piotrkowski. Obok burmistrza w wydarzeniu wzięli udział m.in. przewodniczący rady powiatu Zbigniew Sabaciński wraz ze starostą nakielskim Tadeuszem Sobolem oraz członkiem zarządu Ignacym Pogodzińskim i radnym powiatowym Jackiem Osińskim, przewodniczący Rady Miejskiej w Mroczy Jarosław Odrobiński, przewodniczący Rady Seniorów w Szubinie Jan Kostecki, prezes Akcji Katolickiej w Szubinie Danuta Siewkowska, dyrektor SP nr 1 Marlena Posadzy, członkowie Rady Muzeum oraz licznie przybyli goście z Szubina i regionu.

- Serdecznie dziękuję za uczestnictwo to po stronie widowni i to na scenie. Cieszę się, że goście żywo reagowali na przygotowany program, który od kilku tygodni wypełniał nasze dni w muzeum. Nasi mieszkańcy, budując Dom Polski chcieli, by służył społeczności i to się dzieje – powiedziała Kamila Czechowska.

Zadanie dofinansowano ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego – edycja Niepodległość po polsku. Wartość dofinansowania to 15 tys.zł. Wartość projektu to 17 tys. 300 zł.

W projekcie przewidziano także kolorowankę dla najmłodszych, kartę pracy i lekcje muzealne, konkurs plastyczno-fotograficzny. Pomysłodawcą, autorem projektu i koordynatorem zadania jest dr Kamila Czechowska, a za jego finansową stronę odpowiedzialna jest Patrycja Banasiak.

Materiał: Kamila Czechowska - Muzeum Ziemi Szubińskiej

Oceń artykuł: 5 4

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

    • 0 (0)

    Maria, w dniu 15-05-2022 22:31:45 napisał:

    Piękna impreza.

    odpowiedz

    • 0 (0)

    małgośka, w dniu 17-05-2022 20:43:51 napisał:

    Marylka i tak przebiła wszystkich

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
Fotoobraz na płótnie 50x70
121,00 zł PLN
Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
159PLN
Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
49PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Szkolenie z HACCP
59PLN
Zadaj pytanie
20PLN
0

Podstawowe szkolenie łączników i zwiadowców. Zajęcia w Kowalewku

W ramach rocznego planu pracy zatwierdzonego przez #Komendę Jednostki w Kowalewku trwają zajęcia z zakresu budowy i obsługi motocykli typu Honda 125 SL, a także qadów Yamaha Grizzly 550.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Chorych na Hemofilię. Zaburzenia krzepnięcia krwi

Wczoraj obchodziliśmy Światowy Dzień# Chorych na Hemofilię.

(czytaj więcej)
0

Ochrona przed niechcianymi wiadomościami. Nowe zabezpieczenia

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni świadczący #usługi SMS podłączyli się do systemu telegraf.cert.pl, służącego do przekazywania wzorca fałszywej wiadomości SMS. Dzięki czemu blokowane będą oszukańcze wiadomości SMS, które są zgodne z przygotowanymi przez CSIRT NASK wzorcami.

(czytaj więcej)
0

Nowe znaki w Brzózkach. Pozwolą ocalić niejedno kocie życie

Nowa droga w Brzózkach, a nasze koty #mają stare nawyki. Nie są przyzwyczajone do większych szybkości pojazdów. Dlatego znaki ostrzegawcze może pozwolą ocalić nie jedno kocie życie.

(czytaj więcej)