Dziś mamy 21 lipca 2024, niedziela, imieniny obchodzą:

21 grudnia 2023

Mija termin składania korekt. Ostatnia szansa dla przedsiębiorców

fot. powierzone

fot. powierzone

Tylko do 1 stycznia 2024 r. płatnicy składek mają czas na złożenie #korekt dokumentów rozliczeniowych za okres od stycznia 1999 r. do grudnia 2021 r. - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

- Czasu na sporządzenie i przekazanie korekt dokumentów rozliczeniowych za lata 1999-2021 jest coraz mniej. Termin składania korekt w ZUS mija już 1 stycznia 2024 r. Płatnicy składek mogą skorzystać z pomocy ZUS-u przy weryfikacji dokumentów, czy to podczas e-wizyty, telefonicznie pod numerem 22 560 16 00, czy w dowolnej placówce ZUS, ale trzeba się pospieszyć. Po 1 stycznia 2024 r. ZUS nie przyjmie korekt dokumentów rozliczeniowych za ten okres - informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

- Dlatego warto przejrzeć swoje dokumenty i uporządkować, bo już za chwilę nie będzie można dokonać w nich żadnych poprawek. Korektę dokumentów rozliczeniowych za okres od stycznia 1999 r. do grudnia 2021 r.  będzie można przekazać tylko do 1 stycznia 2024 r. Natomiast korekty dokumentów rozliczeniowych złożonych za okres od stycznia 2022 r. w ciągu 5 lat od terminu płatności składek za dany miesiąc kalendarzowy - dodaje rzeczniczka.

Po upływie tych terminów poprawki mogą być, sporządzane tylko z urzędu przez ZUS wyłącznie na podstawie prawomocnej decyzji, lub wyroku sądu. Co ważne zmiany na koncie płatnika składek będą wprowadzane tylko wtedy, jeśli nie minęło 5 lat, licząc od dnia wymagalności składki zawartej w korygowanej deklaracji i raporcie. Jeśli minęło już 5 lat, to informacje umieszczone w dokumentach rozliczeniowych, ewidencjonowane będą wyłącznie na kontach ubezpieczonych i nie będą miały wpływu na stan rozliczeń z płatnikiem składek. Nie będą więc mogły powodować zwiększenie albo zmniejszenie należności na kontach płatników składek.

Materiał: Krystyna Michałek / regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim

Oceń artykuł: 11 10

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Szkolenie z zakresu ochrony danych osobowych
79PLN
Audyt środowiskowy
3000PLN
Ewidencja Importu Aut
2400 zł / rokPLN
Zadaj pytanie
40PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Szkolenie z HACCP
80PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
0

Kontrola importowanego materiału siewnego. Co jest sprawdzane?

Materiał siewny roślin pochodzący z państw trzecich #może być sprowadzony i dopuszczony do obrotu na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli został wyprodukowany i oceniony zgodnie z systemem inspekcji polowych Unii Europejskiej oraz spełnia wymagania zdrowia roślin. Równoważność systemu produkcji i oceny jest analizowana przez Komisję Europejską i stwierdzana we właściwym wspólnotowym akcie prawnym.

(czytaj więcej)
0

Ogórki kiszone na zdrowie. Jakie znaczenie mają dla naszego organizmu?

Sezon ogórkowy w pełni. To najlepszy czas na przygotowanie# kiszonek na zimę. Ogórki kiszone to nie tylko pyszny dodatek do posiłków, ale także prawdziwy superfoods - probiotyki dla jelit, witaminy i #minerały, niska kaloryczność i antyoksydanty.

(czytaj więcej)
0

Zamykanie kąpielisk z powodu sinic. Dlaczego są dla nas niebezpieczne?

Przyczyny występowania i zagrożenia wynikające z obecności #potencjalnie toksycznych cyjanobakterii (sinic) w wodzie.

(czytaj więcej)
0

Kontrola jakości mięsa, wędlin i serów. Zakwestionowano blisko 50 % towarów

Przeprowadzone przez IJHARS kontrole mięsa, wędlin i serów #sprzedawanych bez opakowania wykazały, że błędy najczęściej dotyczą oznakowania, zakwestionowano aż 46,6% towarów.

(czytaj więcej)