Dziś mamy 29 czerwca 2024, sobota, imieniny obchodzą:

07 maja 2024

Dziedzictwo cysterskie w Łeknie. Wyjątkowe w skali europejskiej

fot. MKiDN

fot. MKiDN

Międzynarodowy projekt „Cisterscapes – cysterskie krajobrazy łączące Europę” otrzymał# tytuł Znaku Dziedzictwa Europejskiego (European Heritage Label). Wśród 18 ośrodków cysterskich, które biorą udział w projekcie, jest krajobraz klasztoru łekneńsko-wągrowieckiego. Gmina i Miasto Wągrowiec, otrzymując Znak Dziedzictwa Europejskiego, dołączyły do grona 66 miejsc w Europie uhonorowanych Znakiem Dziedzictwa Europejskiego.

Znak Dziedzictwa Europejskiego jest przyznawany obiektom, które odegrały szczególną rolę w kształtowaniu historii i kultury Europy, a także rozwoju wartości stanowiących fundament integracji europejskiej. Wyróżnienie to otrzymało tylko dotychczas 6 obiektów w Polsce: Unia Lubelska z 1569 r., Historyczna Stocznia Gdańska, Konstytucja 3 Maja, Cmentarz wojenny nr 123 - Łużna-Pustki z okresu I wojny światowej, Miejsce Pamięci Narodowej w Łambinowicach oraz Osiedla Werkbundu (Austria, Czechy, Niemcy, Polska).

O projekcie

W międzynarodowym projekcie „Cisterscapes – cysterskie krajobrazy łączące Europę” uczestniczy 18 ośrodków cysterskich z Austrii, Czech, Francji, Niemiec, Polski i Słowenii. Jego celem jest promocja cysterskiego dziedzictwa kulturowego, przede wszystkim klasztorów i ich pracy, której ślady trwale zapisały się w europejskim krajobrazie.

Dziedzictwo cysterskie na ziemi wągrowieckiej reprezentuje – wyjątkowy w skali europejskiej – zachowany układ urbanistyczny miasta klasztornego z systemem wodnym, jak również krajobraz otoczenia najstarszego polskiego ośrodka cysterskiego w Łeknie. Koordynacją projektu zajmuje się obecnie Muzeum Regionalne w Wągrowcu.

Źródło: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Oceń artykuł: 11 9

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Szkolenie okresowe pracowników
89PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Ewidencja odpadów BDO (pakiet mini)
2400 zł / rokPLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Sprawozdanie o wytwarzanych odpadach
500PLN
Budowa magazynów
0

Pilotażowa edycja Kursu Walki w Mieście. Ćwiczyli obronę

Z początkiem czerwca w Centrum Szkolenia #Wojsk Obrony Terytorialnej rozpoczęła się pilotażowa edycja Kursu Walki w Mieście. Szkolenie realizowane było zarówno na obiektach szkoleniowych w Grudziądzu jak i Toruniu, a w samym kursie udział wzięło kilkudziesięciu żołnierzy z różnych Brygad Obrony Terytorialnej z terenu całego kraju.

(czytaj więcej)
0

Udajesz się autem w zagraniczną podróż? Co kraj, to inne przepisy

Każdy kraj to nieco inne przepisy, inne sposoby dokonywania opłat #za przejazd płatnymi odcinkami dróg, czy limity prędkości i mandaty za ich przekroczenie. W galerii prezentujemy te i wiele innych informacji dla kierowców udających się autem w zagraniczną podróż.

(czytaj więcej)
0

Korzystaj ze słońca rozsądnie. O czym trzeba pamiętać?

Przyszło lato, więc chcemy jak najwięcej czasu spędzać# na świeżym powietrzu. Trzeba jednak pamiętać, że nadmiar promieniowania słonecznego może być dla nas szkodliwy. Pamiętaj o regularnym stosowaniu kremów z filtrem i unikaj przebywania na bezpośrednim słońcu.

(czytaj więcej)
0

Wzmożone kontrole upraw roślin. Sprawdzane pod kątem obecności GMO

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa od sześciu lat# wykonuje zadanie związane z kontrolą upraw GMO na podstawie zapisów ustawy o mikroorganizmach i organizmach genetycznie zmodyfikowanych.

(czytaj więcej)