Dziś mamy 29 września 2024, niedziela, imieniny obchodzą:

02 września 2024

Dzisiaj ostatni dzień na złożenie wniosków. Koniec trzech naborów

fot. pixabay

fot. pixabay

Młodzi rolnicy zainteresowani otrzymaniem 200 tys. zł #premii mają niewiele czasu na ubiegane się o pomoc – termin mija 2 września. Również tego dnia kończy się przyjmowanie wniosków o płatność dla małych gospodarstw oraz do gruntów wyłączonych z produkcji. Nabory, realizowane w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027, prowadzone są przez Platformę Usług Elektronicznych ARiMR.

Premie dla młodych rolników

O te fundusze może się ubiegać osoba fizyczna, która m.in. w dniu złożenia wniosku ma nieukończone 41 lat, rozpoczęła prowadzenie działalności rolniczej nie wcześniej niż 24 miesiące przed dniem złożenia wniosku albo nie rozpoczęła jeszcze prowadzenia działalności rolniczej, posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe lub umiejętności przydatne do prowadzenia działalności rolniczej w gospodarstwie. Dofinansowanie można przeznaczyć np. na: inwestycje budowlane, zakup nieruchomości rolnych, stada podstawowego czy nowych maszyn. Pomoc ma formę premii, a jej kwota to 200 tys. zł. Nabór trwa do 2 września 2024 r. Dokumenty są przyjmowane wyłącznie za pomocą systemu teleinformatycznego Agencji, przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE). Do tej pory złożono ponad 1,8 tys. wniosków.

Więcej informacji – otwórz

Płatność dla małych gospodarstw

Wsparcie dotyczy rolników posiadających gospodarstwa o powierzchni do 5 ha użytków rolnych. Zastępuje ono wszystkie rodzaje płatności bezpośrednich, w tym ekoschematy. Kwota pomocy wyniesie równowartość 225 EUR/ha, czyli maksymalnie 1 125 EUR na gospodarstwo. Dodatkowo ubiegający się o tę płatność będą mogli starać się o przejściowe wsparcie krajowe (uzupełniającą płatność podstawową lub płatność niezwiązaną do tytoniu) oraz płatności obszarowe (płatności ONW, ekologiczne, rolno-środowiskowo-klimatyczne, zalesieniowe). Aby starać się o płatność dla małych gospodarstw, należało najpierw złożyć wniosek o przyznanie dopłat bezpośrednich. Dokumenty można przesłać i wycofać za pośrednictwem PUE do 2 września 2024 r. Dotychczas na ubieganie się o to wsparcie zdecydowało się 171,7 tys.  rolników.

Więcej informacji – otwórz

Grunty wyłączone z produkcji

Dofinansowanie jest przyznawane za wyłączenie z produkcji gruntów ornych, przy czym obowiązuje na nich zakaz prowadzenia produkcji rolnej (w tym wypasu i koszenia) oraz stosowania środków ochrony roślin. Co istotne, wsparcie to przysługuje do powierzchni nie większej niż 4 proc. powierzchni gruntów ornych w gospodarstwie. Płatność w ramach tego ekoschematu nie będzie przysługiwała do gruntów ugorowanych dofinansowywanych w ramach PROW 2014-2020 oraz PS WPR 2023-2027. Aby ubiegać się o płatność do gruntów wyłączonych z produkcji, należało najpierw starać się o przyznanie dopłat bezpośrednich. Złożenie wniosku lub wprowadzenie w nim zmian jest możliwe również do 2 września 2024 r. za pośrednictwem PUE ARiMR. Do tej pory o tę pomoc stara się 12,7 tys. rolników.

Więcej informacji – otwórz

Źródło: ARiMR

Oceń artykuł: 0 2

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Audyt środowiskowy
3000PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Korzystanie ze środowiska
500PLN
Praca na wysokości
60PLN
Szkolenie z zakresu ochrony danych osobowych
79PLN
Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
Zdjęcia do dokumentów
35,00 złPLN
0

Niezwykła sesja fotograficzna. Miejsce idelane do tworzenia

W minioną sobotę odbyła się niezwykła sesja fotograficzna# w Brzózkach.

(czytaj więcej)
0

Operacja pk. Feniks. Zaangażowanych ponad 200 żołnierzy

W poniedziałek 23 września rozpoczęła się operacja #pod kryptonimem FENIKS, w którą jest zaangażowanych ponad 200 żołnierzy 8.Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. W niesieniu szeroko pojętej pomocy na terenach popowodziowych uczestniczą terytorialsi ze wszystkich 4 batalionów 8.K-PBOT z Torunia, Inowrocławia, Grudziądza i Włocławka. Zaangażowane zostały również samodzielne kompanie. W razie potrzeby doraźnie do pomocy może być kierowanych więcej żołnierzy. W ostatni weekend z 8.K-PBOT było ich ponad 400.

(czytaj więcej)
0

"Dopytujemy mieszkańców czego im potrzeba". Z pomocą powodzianom

W Lewinie Brzeskim i Głuchołazach wciąż są strażacy# z woj. kujawsko-pomorskiego.

(czytaj więcej)
0

Miłośnik historii natrafił na karabin. Broń trafiła do bydgoskiego muzeum

Policjanci z# Koronowa prowadzili sprawę związaną z odnalezieniem, przez miłośnika artefaktów, jednostki broni z czasów II Wojny Światowej. Jej finałem było wczorajsze spotkanie w Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy, gdzie Komendant Komisariatu Policji w Koronowie młodszy inspektor Tomasz Meyze przekazał Dyrektorowi Muzeum Panu Wojciechowi Bartoszek odnalezioną broń wraz z magazynkami i amunicją.

(czytaj więcej)