Dziś mamy 7 lipca 2022, czwartek, imieniny obchodzą:

21 czerwca 2022

Trzy lata bez placu zabaw. "Jaki jest powód, aby ograniczać wychowankom zabawę?"

fot. powierzone

fot. powierzone

Do naszej redakcji napisał mieszkaniec # Paterka, który martwi się, że dzieci nie mogą korzystać z tamtejszego placu zabaw. Publikujemy treść nadesłanego listu.

Artykuł 108 prawa oświatowego mówi, że przedszkole powinno zapewniać dzieciom możliwość korzystania z placu zabaw. Jako podstawowy cel wychowania przedszkolnego jest wspieranie całościowego rozwoju dziecka. Elementy obszaru rozwoju dziecka wskazują na konieczność uwzględnienia typowych dla tego okresu potrzeb rozwojowych, których spełnieniem powinna stać się dobrze zorganizowana zabawa, zarówno w budynku przedszkola, jak i na świeżym powietrzu.

A jak to wygląda w Szklono – Przedszkolnym w Paterku? Otóż przedszkole to zostało przeniesione z budynku zlokalizowanego na terenie Osiedla Sobieskiego do pomieszczeń parteru nowej części szkoły w roku 2019. Przez kolejne 2,5 roku pozbawione było placu zabaw. Dlaczego? Powód był kuriozalny - brak środków na nowy plac zabaw, brak środków na przeniesienie starego placu z obiektu byłego przedszkola. Kiedy pieniądze już się znalazły przystąpiono do prac demontażowych. W miesiącu lutym 2022 roku zakończono przenosiny i zamontowano urządzenia. W części z nich dokonano kosmetycznych napraw, aby były bezpieczne i służyły dzieciom. Mamy już trzecią dekadę czerwca, w zasadzie   koniec roku szkolnego, dzieci jak nie korzystały tak nadal nie korzystają z przedszkolnego palcu zabaw. Mijają trzy lata, dokładnie trzy lata szkolne a przedszkolaki plac zabaw oglądają przez szybę pomieszczeń lub spacerują w jego sąsiedztwie.

Jaki jest kolejny powód, aby ograniczać wychowankom zabawę? Czy krążąca informacja o braku chodnika jest takim powodem? Moim zdaniem powstanie placu zabaw była bardzo ważnym elementem integracji naszych dzieci. Nawet przez chwilę nie sądziłem, że to ma być wirtualny plac bez możliwości korzystania z niego w praktyce. Jeżeli pani dyrektor tak sobie wyobrażała funkcjonowanie przedszkola to jestem pełen obaw o całościowy rozwój naszych dzieci.

materiał: Internauta

Oceń artykuł: 23 4

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (19) Zgłoś naruszenie zasad

  • -2 (16)

  Krytyk Społeczny, w dniu 21-06-2022 16:12:14 napisał:

  Po pierwsze wszelka "interwencja" to instytucjonalna-czyli Kuratorium Oświaty.Proponuję zacząć od szczebla wyżej-czyli Wojewódzkiego.Szkoda czasu na lokalne spory z rozdmuchaną do granic absurdu administracją.Po drugie-siłą sprawczą bez wątpienia są media które mają naprawdę realny wpływ na życie społeczne mieszkańców danego regionu i są niezależne,obiektywne.Z całym szacunkiem ale póki co temu portalowi daleko jeszcze do tego.Zatem to głos wołającego na puszczy ;-)

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 5 (13)

  twój głos ma znaczenie, w dniu 21-06-2022 16:29:05 napisał:

  Ludzie przecież to jest chore, dzieci, które miały nadzieje na zabawę mogą jedynie popatrzeć. Przykład idzie od góry, na nic prośby, na nic petycje wielki JA wie wszystko najlepiej. Szkoda tej gminy, tak po ludzku szkoda.

  odpowiedz

  • 1 (3)

  Yyy, w dniu 21-06-2022 17:14:16 napisał:

  Jest również problem na osiedlu z placami zabaw...kiedyś było ich kilka a teraz...ani jednego porządnego.... najważniejsze że jest chociaż ogrodzenie chyba placu...zenada

  odpowiedz

  • 8 (8)

  Bareja, w dniu 21-06-2022 18:11:27 napisał:

  Nowego, to ten już nie jest nowy. Wiec ten powstał, a następnie rozpoczęto projekt nowego w nowym miejscu . Jezu ja już się gubię. Normalnie to powstaje projekt a następnie płac zabaw i to jest jasne. Natomiast ten powstał po to aby powstał nowy projekt i został przeniesiony w nowe miejsce. Zaraz muszę to jeszcze raz przemyśleć . Wiem to płac zabaw na miarę Nakła, czyli płac zabaw plus.

  odpowiedz

  • -4 (10)

  Mieszkaniec, w dniu 21-06-2022 19:54:36 napisał:

  Podejrzewam że uderza Rada Sołecka nie mają miejsca na iprezy to szpila

  odpowiedz

  • 1 (1)

  młody bóg bez nóg, w dniu 21-06-2022 20:25:41 napisał:

  Pieniądze wyrzucone w błoto, a na osiedlu place zabaw wołają o pomstę do nieba nic nie robią w tym kierunku. Postawili myjnie i myślą że jest OK,nie wspomnę już o dwóch pustych sklepach.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 8 (8)

  Skromny rodzic , w dniu 21-06-2022 21:02:15 napisał:

  Może po prostu rodzice bez polityki zatroskani swoimi małymi dziećmi , tak po prostu chcą dobrych warunków dla swoich córek i synów. Pewnie trzeba do wszystkiego dodawać politykę i nie trzeba robić nic pani dyrektor, proszę zagospodarować plac zabaw i nic więcej. Naprawdę Pani nie widzi tego złej sytuacji.Poparcie napieraly ma znaczenie,ale przejściowe władze się zmieni ,a dobro dzieci pozostaje

  odpowiedz

  • 4 (6)

  mieszkanka, w dniu 21-06-2022 21:33:27 napisał:

  Lipa po całości a w wakacje dzieci będą mogły korzystać z tego placu pewnie nie a co do rady sołeckiej to ich popieram bo nic nie robić a narzekać kazdy potrafi

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 6 (8)

  Przedszkolak, w dniu 21-06-2022 22:42:52 napisał:

  Najpierw dobry jeszcze płac zabaw zarastał przy starym przedszkolu, a cudowny burmistrz opowiadał na zebraniach, że nie wolno go przenieść, bo dofinansowany ze środków unijnych. Ha ha ha! Jak się doinformował, to można było przenieść. Postawili dzieciom przed oknami plac i tak od 4 miesięcy patrzą przez okno. Panie zgodnie infomują, że jeszcze nie wolno. A kiedy? Może za rok? Porażka, dyrektor szkoły boi się odezwać, żeby pośpieszyć urzędników. Jeśli nawet potrzeba projektu to po prostu najpierw trzeba było zrobić go, a plac dzieciom postawić jak będzie można z niego korzystać. Brak słów, głupota kwitnie.

  odpowiedz

  • 1 (1)

  Mieszkaniec , w dniu 22-06-2022 09:51:42 napisał:

  Ciekawe że obserwator informuje o szkole i o starym placu zabaw który mógł służyć mieszkańcom osiedla ale ktoś widać mocno się uparł żeby przenieść go blisko nowej szkoły a na osiedlu nie ma nic. A już nie wspomnę osiedlu domków w kierunku Szubina. Tam to jakoś się nikt nie interesuje czy jest plac zabaw, droga i czy nas zalewa woda czy nie. Może w tą stronę pójdzie ktoś? Wybory się zbliżą - ciekawe

  odpowiedz

  • 0 (0)

  nobocowid, w dniu 22-06-2022 11:48:59 napisał:

  Niepotrzebnie ten plac zabaw między blokami został ogrodzony metalowym płotem od strony boiska. Zamiast tego mogli doposażyć plac w odpowiednie urzadzenia. Brakuje huśtawek, brakuje zjeżdżalni. Już nie można zrzucać winy na covid, czas się brać do roboty.

  odpowiedz

  • -1 (1)

  Testowiron, w dniu 22-06-2022 16:16:04 napisał:

  I tak sobie te dzieci patrzą na plac przez okno a pani mówi Nie dla psa pomałancza gahahaha

  odpowiedz

  • 1 (1)

  Tomasz, w dniu 22-06-2022 23:12:21 napisał:

  Na Łokietka jest plac tylko od godz 16 po szkole a tak całe wielkie osiedle nie ma placu zabaw!!!

  odpowiedz

  • -1 (3)

  Biegacz, w dniu 23-06-2022 11:51:44 napisał:

  Pani Dyrektor nigdy nie wychodzi przed szereg, cały czas dopasowana do życzeń burmistrza. Od września 2022 nawet klasy sportowe likwiduje. Mamy takie obiekty i możliwości, a ona celowo likwiduje. Od lat klasy sportowe funkcjonowały, a teraz? Brak słów na tą gwiazdę!!!

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Ramka na 4 zdjęcia
39,90PLN 27,90PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Ramka na zdjęcia
13,90PLN 8,90PLN
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Budowa magazynów
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
0

Letnie tankowanie. Ile będzie kosztować paliwo w wakacje?

Rekordowe ceny paliw utrzymują się już kolejny miesiąc, choć w ostatnich# dniach obserwujemy chwilowe obniżki! Lato to tradycyjny okres podwyżek cen i wzmożonego ruchu na drogach. Czy tegoroczne wyjazdy na wczasy okażą się również rekordowo drogie? Analitycy londyńskiej firmy Unibet przeanalizowali perspektywy rozwoju sytuacji na polskim rynku paliwowym w miesiącach wakacyjnych.

(czytaj więcej)
0

Pierwsza pomoc tonącemu. Co zrobić, kiedy na naszych oczach ktoś tonie?

Jedną z najczęstszych przyczyn zgonów w okresie wakacyjnym jest utonięcie. Co zrobić, kiedy ktoś tonie?

(czytaj więcej)
0

Grillowanie - co wolno, a co nie? Przewodnik z przepisami

Amatorów grillowania w naszym kraju nie brakuje#. Z ankiety przeprowadzonej wśród Polaków wynika, że zaledwie 6,7% rodaków wcale nie grilluje. Około 10% uważa, że grillowanie jest zdrowe, niemniej zdaniem 43% należy odpowiednio przygotować jedzenie, by uzyskać zdrowe potrawy. Co ma wpływ na ich prozdrowotne wartości? Przede wszystkim jakość samych użytych produktów, ale także to, na jakim grillu posiłek zostanie przygotowany.

(czytaj więcej)
0

Niejadek na wycieczce? Przepisy na zdrowe przekąski do plecaka

Wymyślenie zdrowej i smacznej przekąski dla niejadka to# nie „bułka z masłem”. Szczególnie latem, kiedy dzieci niechętnie opuszczają place zabaw i podwórka, by doładować swoje niezwykle pojemne akumulatory. Wyzwanie stanowią także rodzinne wycieczki. Jak bowiem zmieścić w plecaku coś pysznego dla każdego? Podpowiadamy.

(czytaj więcej)