Dziś mamy 3 lutego 2023, piątek, imieniny obchodzą:

23 stycznia 2023

Biskup udzielił mężczyznom posługi lektoratu. Gotowość ponad 25 osób

fot. Wiesław Kajdasz

fot. Wiesław Kajdasz

„Kto słucha i zachowuje słowa Jezusa – jest blisko Niego. A bliskość Boga to niebo – podkreślał bp Krzysztof Włodarczyk, który przewodniczył# w Niedzielę Słowa Bożego Mszy św. w Katedrze św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy z udzieleniem posługi lektoratu.

Gdy zajmiemy się słowem Bożym to – jak dodał bp – ono zajmie się nami. – Otwierając się na to słowo, tak naprawdę otwieramy się treści, które stają się drogowskazem, odpowiedzią na szereg pytań. Słuchając słowa Bożego i wypełniając je w swoim życiu, wchodzimy w dialog z Bogiem – mówił.

Według bp. Krzysztofa Włodarczyka Niedziela Słowa Bożego uświadamia nam, że Pismo Święte, a w sposób szczególny Ewangelie, są „tabernakulum Ducha Świętego”. – Jakim szacunkiem otaczamy to tabernakulum w naszym kościele, naszym domu? Ile czasu poświęcamy na to, by je otworzyć i uważnie posłuchać, co Duch Chrystusa do mnie mówi, co chce mi powiedzieć w tym dniu, tygodniu, pośród takich, a nie innych okoliczności mojego życia? – pytał.

Zwracając się do zebranych w katedrze, biskup prosił, by przyjmując Chrystusa pod postacią chleba, dziękowali Mu w pierwszej kolejności za „Dobre Wino”, którym jest Jego Ewangelia! – Uczyńmy postanowienie, by zawsze uważnie jej słuchać podczas Liturgii Słowa. Zapamiętywać jej treść po to, by nad nią dalej rozmyślać w domu, pracy, a co za tym idzie – w kolejne dni tygodnia rozkoszować się obecnym w niej „Duchem Miłości!” Warto też w domu każdego dnia sięgać po to „Dobre Wino”, ofiarowane przez naszego jedynego Nauczyciela na drodze zbawienia! – powiedział.

Biskup Bydgoski przypomniał, że wiara mająca swe źródło w słowie Bożym, w Ewangelii, rozjaśnia ciemności ateizmu, umacnia słabych i daje światło. Otwiera oczy na Boży wymiar świata, na samego Boga. Przypomniał zarazem słowa papieża Franciszka: „Nie dajcie sobie odebrać radości Ewangelii i bądźcie jej świadkami”. – Powtarzajmy więc często słowa Psalmu 19: „Słowa Twe, Panie, są duchem i życiem” – zakończył bp Krzysztof Włodarczyk.

Lektor jest ustanowiony do wykonywania czytań z Pisma Świętego, z wyjątkiem Ewangelii. Może także podawać intencje modlitwy powszechnej, a gdy nie ma psałterzysty, zaśpiewać psalm między lekcjami. – Przyzwyczailiśmy się do tego, że liturgiczna posługa lektoratu udzielana była zazwyczaj kandydatom przygotowującym się do sakramentu święceń, czyli klerykom. Zmieniło się to od czasów papieża św. Pawła VI, który odnowił kościelną dyscyplinę dotyczącą udzielania święceń niższych, nazywając je „posługami” i udostępniając je świeckim mężczyznom, co na gruncie polskim przyjęte zostało przez Episkopat w 2007 roku – powiedział ks. Karol Rawicz-Kostro.

Dyrektor Centrum Formacji Liturgicznej im. bł. Carlo Acutisa, a zarazem ceremoniarz katedralny, jest zdania, że posługi lektoratu i akolitatu, a od niedawna, dzięki postanowieniu papieża Franciszka także katechisty, są szczególnym powołaniem w Kościele, odczytywanym poprzez pogłębioną formację. – Możemy się cieszyć, że jesteśmy jedną z nielicznych diecezji w Polsce, które realizują szeroki zakres włączania świeckich do pełnienia nie tylko funkcji, ale stałych posług liturgicznych – dodał ks. Karol Rawicz-Kostro.

Swoją gotowość do przyjęcia posługi wyraziło ponad 25 mężczyzn. – Chcę ukazywać innym obecność Boga w Jego Słowie, ale również pomóc w zadaniach duszpasterskich naszym kapłanom w parafii, jak i we wspólnocie, w której wraz z żoną się formujemy, czyli w Domowym Kościele – mówi Tomasz Fiszer z parafii Świętej Trójcy w Bydgoszczy.

Zadania lektora poza liturgią obejmują̨ m.in.: pomoc w przygotowaniu ministrantów słowa Bożego do wykonywania funkcji; pomoc w przygotowaniu oraz prowadzeniu katechezy dorosłych; zaangażowanie w inne formy posługi słowa w parafii;animowanie życia modlitewnego. Mogą również poprowadzić obrzędy pogrzebu, gdy nie ma kapłana, tzn. stację w domu zmarłego lub na cmentarzu.

Podczas Mszy Świętej z błogosławieństwem do posługi lektoratu biskup Krzysztof przekazał każdemu ustanowionemu lektorowi Pismo Święte z komentarzem duchowym, krzyż – znak wykonywanej posługi oraz dekret dokumentujący udzielenie posługi stałej w Kościele.

Materiał: Marcin Jarzembowski / Diecezja Bydgoska

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 19 18

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Święto Matki Boskiej Gromnicznej. Jakie zwyczaje ludowe są z tym związane?

Dzisiaj, 2 lutego w kościele katolickim obchodzone jest Święto Ofiarowania Pańskiego. W Polsce ten dzień nazywany jest# Świętem Matki Boskiej Gromnicznej.

(czytaj więcej)
0

Zakup mieszkania dla młodych. Nieoceniona pomoc rodziców

Zakup mieszkania wymaga sporych nakładów finansowych. Czy to oznacza, że młodzi ludzie, którzy dopiero rozpoczynają dorosłe życie#, muszą odłożyć marzenia o własnych czterech kątach na dalszy plan? Niekoniecznie. Nieoceniona na początku tej nowej drogi życiowej jest pomoc rodziców. Zakup mieszkania dla dziecka lub podarowanie mu środków finansowych na inwestycję wymaga udokumentowania prawnego. Podpowiadamy o czym warto pamiętać.

(czytaj więcej)
0

Odchudzanie częstym postanowieniem noworocznym. Jak wytrwać na diecie?

Nikt nie wie, jak to się stało, że rozpoczęcie odchudzania stało się jednym z podstawowych postanowień, jakie# narzucamy sobie wraz z początkiem niemal każdego nowego roku. Żyjemy w kulturze diet. Jednak im bardziej są one restrykcyjne i pełne wyrzeczeń, tym trudniej w nich wytrwać. Tymczasem do pełni szczęścia wystarczy odrobina organizacji i wiedzy na temat podstawowych procesów, jakie zachodzą w naszym organizmie. Jak mogą pomóc w tym dietetycy i MajAcademy – platforma zapewniająca profesjonalne wsparcie w dbaniu o nasze zdrowie.

(czytaj więcej)
0

Zbliżają się ferie zimowe. Co warto zobaczyć w Polsce?

Ferie zimowe zbliżają się wielkimi krokami! To idealny moment na to, żeby zacząć planować ten wyjątkowy, beztroski czas. #Z badań wynika, że niemal 60% Polaków najchętniej spędza ferie w kraju. Co warto zobaczyć w Polsce? Gdzie się udać? Jakich atrakcji możemy się spodziewać? I jak przygotować się na wspaniałą, beztroską zabawę? Podpowiadamy!

(czytaj więcej)