Dziś mamy 30 listopada 2020, poniedziałek, imieniny obchodzą:

20 listopada 2020

Żołnierze WOT w ostatnim czasie oddali ponad 150 l krwi. Ty też możesz pomóc!

fot. 8.K-PBOT

fot. 8.K-PBOT

Lekarstwo, które nie ma swojego wymiennika, ani syntetycznego zastępstwa. Uzdrawia, #leczy, daje życie. Wzorem wszystkich honorowych i okazjonalnych dawców, również żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej włączyli się w akcje donacji krwi, zasilając zasoby Regionalnego oraz Powiatowych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa na terenie Województwa Kujawsko – Pomorskiego.

Wspólnymi siłami, w takcie podjęcia rękawic rzuconych przez drugą falę Covid-19, mundurowi z 8. K-PBOT w ostatnim czasie oddali już ponad 150l krwi. Organizm produkuje dokładnie tyle krwi, ile potrzebuje, a już po jednym dniu po jej oddaniu, ilość płynu w obiegu wraca do normy. Warto również zwrócić uwagę, że do pobrania krwi i jej próbek do badań stosuje się wyłącznie sprzęt jednorazowego użytku. Sam fakt regularnego oddawania krwi nie generuje żadnej nadprodukcji lub komplikacji zachodzących w organizmie dawcy. Jednorazowo pobierana jest najczęściej jedna jednostka krwi pełnej, czyli 450 ml.

Do oddania krwi należy się przygotować, aby jej jakość była na tyle wysoka, żeby pomóc, a nie zaszkodzić biorcy. Dobry sen oraz 2l wody / soku wypitego przed pobraniem, połączone z lekkostrawnym porannym posiłkiem wzmocnią nasz organizm. Należy unikać zakwaszenia organizmu intensywnym wysiłkiem, palenia tytoniu, spożycia alkoholu oraz innych środków zmieniających nastrój.

Sam proces donacji trwa ok 8 minut . Łączny pobyt w miejscu poboru krwi to około 1 godziny. W związku z wprowadzeniem Krajowego Rejestru Dawców Krwi warunkiem zarejestrowania się do oddania krwi jest okazanie dokumentu tożsamości, pozwalającego zidentyfikować dawcę (paszport, dowód osobisty, prawo jazdy). W przypadku osób bez nadanego numeru pesel, konieczne jest okazanie legitymacji ucznia, studenta lub innego wiarygodnego dokumentu, umożliwiającego identyfikacje. Nie ma obowiązku przedstawienia żadnych wyników laboratoryjnych, nie trzeba znać również swojej grupy krwi. Krew pełna może być pobierana od dawcy nie częściej niż 6 razy w roku od mężczyzny i nie częściej niż 4 razy w roku od kobiety. Przerwa między pobraniami nie może być krótsza niż 8 tygodni. Przed każdym pobraniem krwi od dawcy wykonywane są badania oznaczenia poziomu hemoglobiny lub pełną morfologię krwi, określona zostaje grupa krwi dawcy, a pobraną pełną próbę krwi bada się w kierunku obecności wirusów.

Są sytuacje, które szczególnie determinują donację krwi. Należy się z nimi zapoznać oraz poinformować personel Centrum Krwiodawstwa o zaistniałym przeciwwskazaniu:

1. Przyjmowanie na stałe leków / medykamentów / substancji psychoaktywnych / alkoholu,

2. Nadciśnienie tętnicze przekraczające granice 180/100 mm Hg,

3. Kobiety w trakcie menstruacji i 3 dni po jej zakończeniu,

4. Wystąpienie objawów opryszki i 2 tygodnie od ustąpienia objawów,

5. Występujące zmiany skórne, należy skonsultować pod kątem zmian zakaźnym,

6. Zaostrzenie objawów alergii oraz proces odczulania,

7. Przebyty, inwazyjny zabieg stomatologiczny,

8. Leczenie w kierunku psychiatrycznym – wykluczenie stałe lub czasowe,

9. Cukrzyca,

10. Ukąszenie kleszcza i do 2 miesięcy od ukłucia,

11. Przebyta żółtaczka wymaga przedstawienia dokumentacji medycznej, bliski kontakt z osobą chorą na wirusowe zapalenie wątroby dyskwalifikuje dawcę do 6 miesięcy,

12. Minimalna wartość hemoglobiny we krwi u kobiet 12,5 % i 13,5% dla mężczyzn,

13. Objawy przeziębienia i 2 tygodnie od ustąpienia objawów,

14. Biegunka i 2 tygodnie od zakończenia objawów,

15. Wykonanie tatuażu do 6 miesięcy od zabiegu,

16. Leczenie chorób tarczycy,

17. Pobyt w kraju tropikalnym, w zależności od rejonu świata i chorób tam występujących nawet do 12 miesięcy od powrotu.

2. Osocze to płynny składnik krwi

Osocze to jeden ze składników krwi, w których zawieszone są składniki komórkowe krwi oraz białka, związki organiczne i nieorganiczne. Dzięki osoczu w organizmie transportowane są cząsteczki niezbędne do prawidłowej pracy wszystkich komórek – białka, elektrolity oraz substancje odżywcze, a dzięki obecności fagocytów i przeciwciał w nim zawartych osocze pełni funkcje obronne przeciwko obcym antygenom. Z uwagi na tę właśnie właściwość ten składnik jest pożądany od dawców w kontekście terapii osób chorujących na Covid-19. Podanie objawowemu pacjentowi osocza „ozdrowieńca”, którego krew posiada już przeciwciała, może pomóc szybciej wrócić do zdrowia. Za ozdrowieńca uznaje się osobę, u której wykryto materiał genetyczny wirusa SARS-C0V-2. Przechodziła ona zakażenie bezobjawowo bądź skąpoobjawowo, a obecnie wykonywane wymazy z nosogardzieli nie wskazują na obecność wirusa. To również osoba, która nie miała stwierdzonego testem zakażenia, ale w jej krwi obecne są przeciwciała wirusowi SARS-CoV-2. Dawcą osocza może zostać każda osoba, spełniająca kryteria w sprawie warunków pobierania krwi od kandydatów na dawców krwi i dawców krwi, a dodatkowo:

1. Ukończyła 18 lat, ale nie więcej niż 65 lat,

2. Chorowała na COVID-19 i uznana została za wyleczoną,

3. Od chwili uzyskania ostatniego ujemnego wyniku wymazu, upłynęło 14 dni lub dla osób, które nie miały wykonanych badań kontrolnych minęło co najmniej 28 dni od ustąpienia objawów lub zakończenia izolacji,

4. W przeszłości nie miała transfuzji krwi lub jej składników,

5. Nie istnieją przeciwwskazania do oddania krwi,

6. Dawca wyraził pisemna zgodę na wykorzystanie osocza.

Osocze rozdzielone jest z pobranej krwi. Pozostałe składniki przetaczane są do tej samej żyły. Cała procedura trwa ok 30 min. Jednorazowo pobiera się nie więcej niż 750 ml osocza. Jeżeli pobór wyżej wskazaną metodą nie jest możliwy, osocze wydzielane jest z pobranej próby krwi pełnej – z 450 ml krwi otrzymuje się ok 220 ml osocza. W zależności od ilości przeciwciał neutralizujących wirusa, jednemu choremu na COVID-19 należy przetoczyć od 200 do 400 ml osocza.

Jest wiele możliwości bezpośredniego wsparcia pacjentów, u których przebieg choroby jest ciężki. Oddając krew, a w szczególnych wypadkach osocze, wspólnie możemy przyczynić się do uratowania ich zdrowia lub życia.

Materiał: Rzecznik Prasowy 8.K-PBOT szer. Paulina Ozdowska

Oceń artykuł: 4 3

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (8) Zgłoś naruszenie zasad

  • -5 (9)

  Haha, w dniu 20-11-2020 13:39:35 napisał:

  Z jednego harcerza woT można uzyskać do 5 litrów krwi, szkoda że jednorazowo

  odpowiedz

  • -7 (11)

  D., w dniu 20-11-2020 13:39:48 napisał:

  Przestańcie ich tak wychowalac bo im się w głowach przewraca. Dziś byłem w sanepidzie i jest tam taki jedny co ma pilnować porządku. Czyli mysle aby peteci nosili maseczki dezyfekcja. A sama niema maseczki i na dodatek jeszcze straszy ludzi żandarmeria wojskową. A nato wszystko pozwala pani inspektor. A na ludzi nakładają kary grzywne w kwocie 5000 tyś. Od tak ta praworządność dziś w Polsce. Żyć się odechciewa że twoje zycie zalezy pd ble urzędnika. A brak maseczki u tego pana to szczy chamska. Tobie zakładaj kaganiec A on niemusi mieć A powinien świeci porządkiem. Mam nagranie mam nadzieje że zobaczą to wszyscy i ocenią zachowanie sanepidu.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (2)
  • 2 (10)

  Ttt, w dniu 20-11-2020 16:24:27 napisał:

  Super. Brawo.

  odpowiedz

  • -1 (7)

  witek, w dniu 20-11-2020 18:02:38 napisał:

  A dlaczego wychwalacie ich ,przecież za DARMO tego nie robią. Mają co miesięczną pensję cytat-– Przyjmując minimalne ilości dni szkoleniowych uprawniające do wypłaty dodatku za gotowość wraz z tym dodatkiem, dla szeregowego przedstawia się to następująco. Było 502,4 zł, jest 573,06 zł-koniec cytatu .A ludzie zwykli tacy Kowalscy ,Nowakowie itd.itp.Dlaczego są pomijani w waszych zachwytach zlepkiem ochotników. Państwo potrzebuje pomocy ?.To zapędzić ich do pracy. Że niby są w szpitalach,ale co tam robią? .Łóżka liczą. . Śmiech na sali .Znam kilku takich i powiem wam że nie chciałbym aby otrzymali broń ,oj nie nie. Zagrażało by to życiu ,ale ich samych.

  odpowiedz

  • 3 (3)

  Micki, w dniu 21-11-2020 09:02:59 napisał:

  Jak zwykle bydło psiuczy na swoich jak by to zrobili Niemcy to by się osrali z zachwytu. Precz z chorym lewactwem. Brawo WOT. Brawo nasi żołnierze

  odpowiedz

  • 1 (1)

  Wks, w dniu 21-11-2020 09:33:23 napisał:

  Tak trzymać

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Nadanie modnej linii
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Pieczątki Colop
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Skup i sprzedaż części
Kasa fiskalna ONLINE FAREX PRO600
1349PLN PROMOCJAPLN
Botox
Blacharstwo
0

e-Senior, czyli pomału do celu. Wystarczy przełamać opór

Już jutro, 14 listopada Ogólnopolski Dzień Seniora. W tym roku prezent może być# tylko jeden – pomóc możliwie najbezpieczniej przetrwać ten trudny dla wszystkich czas. I tu zjawiamy się my ze sporą dawką internetowej wiedzy.

(czytaj więcej)
0

Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Dlaczego warto je jeść?

Aż 83 proc. Polaków zaczyna dzień od śniadania: 75% na pierwszy posiłek w ciągu #dnia wybiera kanapki. Jak przygotować pełnowartościowe śniadanie i dlaczego ten posiłek jest tak ważny dla naszego zdrowia?

(czytaj więcej)
0

Nowoczesne technologie w służbie czystości. Precz z zarazkami w łazience!

Szeroko rozumiana czystość jest dziś ważniejsza niż kiedykolwiek. Podwójnie zwracamy #uwagę na to, by wszystko co nas otacza było dla nas bezpieczne. Bezpieczeństwo w łazience to systematyczne pozbywanie się z niej wszelkich zarazków, bakterii, drobnoustrojów i grzybów. Na pomoc w codziennych obowiązkach przychodzą producenci, którzy poprzez stosowanie w swoich produktach nowoczesnej technologii sprawiają, że sprzątanie łazienki jest łatwe, szybkie i nie wymaga stosowanie silnych detergentów. Korzystajmy z dobrodziejstw technologicznych - dla naszego zdrowia.

(czytaj więcej)
0

Polacy unikają regularnych wizyt u stomatologa. Strach przed bólem

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez SW Research na zlecenie #Grupy LUX MED, jedynie 39 proc. Polaków między 25. a 60. r.ż. deklaruje wizyty u stomatologa przynajmniej raz na pół roku. Zlekceważony problem stomatologiczny, może prowadzić do poważnych chorób nie tylko zębów i jamy ustnej, ale także całego organizmu. Bakterie wywołujące stany zapalne mogą przedostawać się do innych narządów i przyczyniać się nawet do udarów mózgu czy zawałów.

(czytaj więcej)