Dziś mamy 10 sierpnia 2022, środa, imieniny obchodzą:

02 sierpnia 2022

Znów zarośnięty chodnik! ZDW: skosimy w sierpniu

fot. pow.

fot. pow.

Rowy wzdłuż drogi wojewódzkiej w Kcyni znów wymagają wykoszenia!# Mieszkańcy miasta skarżą się, że za chwilę nie będzie widać chodnika.

- Jak idzie się samemu, to pół biedy, jakoś się przejdzie, chociaż trzeba uważać na pokrzywy. Ale jak idę z kimś, to trzeba poruszać się gęsiego. Kto to widział, żeby w mieście były tak zarośnięte chodniki! -- mówi mieszkanka Kcyni, pani Alicja.
O chodnik i rowy wzdłuż drogi wojewódzkiej dba Zarząd Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy. Zwróciliśmy się z zapytaniem do tegoż urzędu, kiedy zostaną wykoszone rowy i okolice chodnika na ulicy Szubińskiej w Kcyni.

– Wykaszanie poboczy przy drogach wojewódzkich odbywa się dwa razy w roku. Dodatkowo interwencyjnie działamy w miejscach, gdzie ważny jest aspekt bezpieczeństwa. Kolejne prace na DW nr 247 w Kcyni zaplanowane są na sierpień. W ostatnich latach szereg instytucji zaleca ograniczenie tego typu zabiegów w okresie lata, by poprawić bilans wodny – informuje Michał Sitarek, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy.

Rzecznik powołuje się na artykuł zamieszczony na rządowej stronie internetowej. Można dowiedzieć się z niego, jakie są wady skoszonego trawnika oraz korzyści z ograniczenia koszenia traw. Jeśli chodzi o minusy, czytamy, że „niskie koszenie trawnika prowadzi do nadmiernego pylenia z odsłoniętej powierzchni. Zbyt nisko przycięta trawa nie rozkrzewia się, lecz zaczyna zasychać. Wydaje się zasadnym, że w takich warunkach, z jakimi mamy do czynienia w chwili obecnej, należałoby ograniczyć koszenie trawników do tych miejsc, w których jest to konieczne (np. ze względów bezpieczeństwa związanych np. odpowiednią widocznością w sąsiedztwie pasa ruchu drogowego). Natomiast w sytuacji sprzyjających wegetacji warunkach najlepszym rozwiązaniem byłoby ustawienie kosiarek na możliwie najwyższy poziom, tak aby zapobiegać kwitnieniu traw i utrzymać pewną estetykę terenu, ale utrzymać jak najwyższą wysokość roślin”.

Jeśli chodzi o korzyści z ograniczenia koszenia traw, Ministerstwo Klimatu i Środowiska wymienia tu kilka aspektów: trawa obniża temperaturę powietrza, utrzymuje wilgoć i zapobiega erozji ziemi. Poza tym trawa to jeden z największych producentów tlenu i pochłaniaczy dwutlenku węgla oraz szkodliwych pyłków z powietrza. Jako ostatnią korzyść wymienia się to, że trawa przyczynia się do spowolnienia odpływu wód opadowych.

Źródło: 

Oceń artykuł: 0 4

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (10) Zgłoś naruszenie zasad

  • 2 (4)

  Kc, w dniu 02-08-2022 16:27:10 napisał:

  Nasze władze i szanowni radni mają klapki na oczach, problemy widzą w okresie kampani, później tracą wzrok. Taka sama sytuacja miała miejsce na chodniku w drodze na cmentarz. Parking przy cmentarzu zawsze zaśmiecony. Gdzie jest gminny drogowiec, czyżby go przyspawali do biurka?

  odpowiedz

  • -6 (6)

  Lolek, w dniu 02-08-2022 19:03:26 napisał:

  No i już pani wie wszystko jak idzie pani tym chodnikiem to proszę się schylić i wyrwać to zielsko co pani przeszkadza powąchać można kwitnące rośliny przy okazji nie ma służących na tym świecie co zimą na czas zawsze odśnieżą latem zaś zetną a w deszczu przykryją

  odpowiedz

  • -3 (7)

  Xyz, w dniu 02-08-2022 19:47:08 napisał:

  Polecam, aby mieszkańcy miasta, tak jak czynią to mieszkańcy sołectw, kosili sami.

  odpowiedz

  • 6 (8)

  Mieszkaniec, w dniu 02-08-2022 22:03:30 napisał:

  Skoro mam sobie kosić sam to po co służby porządkowe które są utrzymywane z podatków.

  odpowiedz

  • 6 (8)

  Obywatel , w dniu 02-08-2022 22:27:57 napisał:

  Ten stan świadczy tylko o włodarzu miasta i szanownym Przewodniczącym , wstyd i żenada !

  odpowiedz

  • -4 (6)

  Ktoś, w dniu 03-08-2022 08:49:56 napisał:

  Dziwne że mieszkańcy wsi nie piszą nigdzie a sami dbają o wykoszenie poboczy wzdłuż swoich gospodarstw a mieszkańcy miasta najlepiej napisali by petycję do premiera że gmina nie dba o porządek, trochę własnej intencji by nie zaszkodziło

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (2)
  • 5 (5)

  jan, w dniu 04-08-2022 11:21:52 napisał:

  Tu nie chodzi tylko o wykoszenie. Trzeba wyczyścić chodnik z wrośniętych chwastów i traw. Tego chodnika właściwie nie ma bo gmina o niego nie dba. Rozumiem, ze wykoszenie traw przy chodniku to rola województwa ale o sam chodnik powinni dbać ludzie z gminy, którzy dostają za to pieniądze!!!!

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Nie pozdrawiam, w dniu 04-08-2022 13:55:29 napisał:

  Też niech się ktoś zajmie kozami chłopa z ulicy Szubińskiej w Kcyni. Luzem latają jak nie dziś kozy, to ostatnio świnia po ogródkach działkowych albo ten koń..... Grzegorz Wędkarz ( Nazwisko zmienione z R.....)

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Szkolenie okresowe pracowników
49PLN
Ramki urodzinowe
39,90PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
99PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Stres w pracy oraz jego wpływ na występowanie wypadków przy pracy
49PLN
0

Wakacje. Czy to dobra pora na początek inwestycji?

W kontekście inwestowania w nieruchomości nie istnieją takie pojęcia# jak lepszy i gorszy czas. Rynek ulega pewnym prawom sezonowości, ale wszystko zależy od tego, czy inwestor dostrzega szansę na zysk. Kiedy pojawia się okazja, trzeba ją wykorzystać. Czasem jest to szczęśliwe zrządzenie losu, ale doświadczeni inwestorzy nieustannie pracują nad tym, aby nic im nie umknęło. Perełka inwestycyjna nie będzie czekać na niezdecydowanego kupca, a szansa często jest tylko jedna. I w żadnej mierze nie wynika z sezonu czy pory roku, a przynajmniej nie dosłownie. Wakacje to tak samo dobry moment na świetną inwestycję, jak okres zimowy czy wiosenny. Jeżeli inwestor nie czuje się pewnie na rynku nieruchomości, ma do wyboru także inne, ciekawe opcje.

(czytaj więcej)
0

Zaprowadź dziecko na bilans zdrowia. Czy badanie jest obowiązkowe?

Bilans zdrowia to okresowe profilaktyczne badanie przeprowadzane na# różnych etapach życia. Pozwala sprawdzić, czy Twoje dziecko rozwija się prawidłowo oraz wcześnie wykryć wady rozwojowe i choroby.

(czytaj więcej)
0

Obcokrajowcy w Polsce. W czerwcu do ubezpieczeń zgłoszono ponad 1 mln cudzoziemców

Liczba cudzoziemców zgłoszonych do# ubezpieczeń społecznych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych na koniec czerwca br. wyniosła ponad 1 mln, w województwie kujawsko-pomorskim było to ponad 36 tys.

(czytaj więcej)
0

Julia Hladiy z Kowalewa przekazała cenne znalezisko. Tysiącletni krzyżyk

Julia Hladiy, pochodząca z Kowalewa (gmina Szubin), postanowiła# związać swoje życie z Gdańskiem. Tam, od jakiegoś czasu, łowi bursztyny. W lutym tego roku znalazła jantar w kształcie krzyża, pochodzący z XII wieku. Swoje znalezisko oddała do Muzeum Bursztynu w Gdańsku.

(czytaj więcej)