Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

19 października 2021

Wystawa połączona z prelekcją. Przeprowadził ją pastor ze Żnina

fot. Gminne Centrum Kultury i Biblioteki w Kcyni

fot. Gminne Centrum Kultury i Biblioteki w Kcyni

Gminne Centrum Kultury i Biblioteki w Kcyni zorganizowało# wystawę Biblii ze zbiorów Jarosława Gaudka, pastora Kościoła Ewangelickiego w Żninie, połączoną z prelekcją. Wydarzenie miało miejsce 12 października 2021r.

Księgi zgromadzone przez żninianina różnią się od siebie, jedne są grube z pożółkłymi, liczącymi nawet kilkaset lat stronicami, kolejne współczesne i zawierające dużo kolorowych ilustracji.

Następne mniejsze, które z łatwością można schować w jednej dłoni, inne tak malutkie, że aby odczytać ukrytą w nich treść, trzeba posłużyć się lupą. Mamy także takie, które obejmują Stary lub Nowy Testament, a inne poszczególne Ewangelie lub ich fragmenty - nawet pojedyncze modlitwy. Księgi, książki i książeczki pisane są w różnych językach.

Na wystawie można zobaczyć jedną z najstarszych Biblii z kolekcji pastora - wulgatę z 1716 roku (przekład Biblii na łacinę), jest tu także Biblia rosyjska, pisana cyrylicą, datowana na 1913 rok, niemieckie tłumaczenie Biblii według Marcina Lutra z 1765 roku (księga duża, przepastna, pisana dużą czcionką), czy przekłady Biblii według Jakuba Wujka datowane na 1860 rok i Biblia Gdańska datowana na ten sam rok. Ze współczesnych wydawnictw znajdziemy m.in. niemiecko - łacińską kopię Nowego Testamentu z 1551 roku, w której dominują obrazki. [cyt.]

Materiał: Ilona Kurdelska - Gminne Centrum Kultury i Biblioteki w Kcyni

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)