Dziś mamy 3 lutego 2023, piątek, imieniny obchodzą:

23 stycznia 2023

Wystawa okolicznościowa w bibliotece. 160. rocznica powstania styczniowego

fot. powierzone

fot. powierzone

Powstanie styczniowe było najdłużej trwającym zrywem niepodległościowym w epoce porozbiorowej. Silnie odcisnęło się na ówczesnych# stosunkach międzynarodowych co spowodowało ogromny przełom w dziejach narodowych. Do walki były wciągnięte wszystkie warstwy społeczne.

Kilka lat przed wybuchem powstania styczniowego nasilały się dążenia Polaków do odzyskania niepodległości. Zawiązane organizacje spiskowe przygotowywały Polaków do niepodległościowego zrywu. Ważną rolę odgrywał Kościół. Był on miejscem patriotycznych nabożeństw, podczas których rozbrzmiewało „Boże coś Polskę”.

Bezpośrednia przyczyną wybuchu powstania był przymusowy pobór do wojska – tzw. branka, która miała zakończyć działalność patriotyczną Polaków. Tymczasowy Rząd Narodowy wyznaczył termin 22 stycznia 1863 roku na dzień rozpoczęcia powstania. W ten sposób chciano przeszkodzić przymusowemu poborowi. Do walki została także wezwana Litwa oraz Ruś. W odezwie do Polaków w austriackim i pruskim zaborze wezwano do wsparcia powstania poprzez dostarczenie broni i pieniędzy oraz wspieranie ochotników. W Poznaniu powstał komitet powstańczy, który rozdzielił funkcje komisarzy działających w poszczególnych powiatach. W powiecie wyrzyskim byli nimi Ignacy Grabowski z Bądecza oraz Ks. Stanisław Lemież – ówczesny proboszcz parafii sadkowskiej. W sprawy powstańcze angażował się także właściciel dóbr samostrzelskich – hrabia Ignacy Bniński, który dostarczał ochotnikom potrzebny ekwipunek oraz wyasygnował na cele powstania 432 talary. W powstaniu styczniowym wzięło udział około 200 tysięcy osób, które stoczyły prawie 1200 bitew i potyczek.

Wielu ochotników z powiatu wyrzyskiego brało w nich udział, ginęli na polu walki. Niektórzy z nich trafiali do pruskich lub rosyjskich więzień. Nierzadko byli zsyłani w głąb carskiego imperium. Jak potoczyły się ich dalsze losy niestety nie wiemy.

Powstanie trwało do jesieni 1864 roku. Po jego upadku skonfiskowano majątki ziemskie, rozpoczęto rusyfikację ziem polskich, zlikwidowano Bank Polski i skasowano klasztory katolickie, setkom miast odebrano prawa miejskie, Królestwo Polskie utraciło autonomię. Mimo tego, że powstanie styczniowe upadło, to jednak wkład Polaków w wyzwolenie kraju nie poszedł na marne. Powstańcy nie mając najmniejszych szans stawili czoła znienawidzonemu ciemiężcy, a Polska po wielu latach odzyskała niepodległość. Pamięć o powstańcach stała się tez ważnym motywem w literaturze. Pisali o nich: Prus, Orzeszkowa, Żeromski. W malarstwie najbardziej znanymi obrazami o tej tematyce są dzieła Matejki, Gierymskiego i Grottgera.

Z okazji 160 rocznicy powstania styczniowego filia biblioteczna w Paterku przygotowała okolicznościową wystawę, którą można oglądać do 15 lutego.

Materiał: Katarzyna Hass / PiMBP w Nakle nad Notecią

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu

Oceń artykuł: 6 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Prognozy dla krajowego rynku paliwowego. Ile za ropę i benzynę?

Już 5 lutego wejdzie w życie nowy pakiet sankcji UE i grupy G7. Jak na ceny paliw wpłynie odcięcie się zachodu od produktów ropopochodnych# z kierunku wschodniego? Czy po wdrożeniu sankcji kierowcy zapłacą za benzynę i olej napędowy znacznie więcej niż dotychczas? Analitycy londyńskiej firmy Unibet przygotowali prognozy dla krajowego rynku paliwowego.

(czytaj więcej)
0

Zakup mieszkania dla młodych. Nieoceniona pomoc rodziców

Zakup mieszkania wymaga sporych nakładów finansowych. Czy to oznacza, że młodzi ludzie, którzy dopiero rozpoczynają dorosłe życie#, muszą odłożyć marzenia o własnych czterech kątach na dalszy plan? Niekoniecznie. Nieoceniona na początku tej nowej drogi życiowej jest pomoc rodziców. Zakup mieszkania dla dziecka lub podarowanie mu środków finansowych na inwestycję wymaga udokumentowania prawnego. Podpowiadamy o czym warto pamiętać.

(czytaj więcej)
0

Odchudzanie częstym postanowieniem noworocznym. Jak wytrwać na diecie?

Nikt nie wie, jak to się stało, że rozpoczęcie odchudzania stało się jednym z podstawowych postanowień, jakie# narzucamy sobie wraz z początkiem niemal każdego nowego roku. Żyjemy w kulturze diet. Jednak im bardziej są one restrykcyjne i pełne wyrzeczeń, tym trudniej w nich wytrwać. Tymczasem do pełni szczęścia wystarczy odrobina organizacji i wiedzy na temat podstawowych procesów, jakie zachodzą w naszym organizmie. Jak mogą pomóc w tym dietetycy i MajAcademy – platforma zapewniająca profesjonalne wsparcie w dbaniu o nasze zdrowie.

(czytaj więcej)
0

Zbliżają się ferie zimowe. Co warto zobaczyć w Polsce?

Ferie zimowe zbliżają się wielkimi krokami! To idealny moment na to, żeby zacząć planować ten wyjątkowy, beztroski czas. #Z badań wynika, że niemal 60% Polaków najchętniej spędza ferie w kraju. Co warto zobaczyć w Polsce? Gdzie się udać? Jakich atrakcji możemy się spodziewać? I jak przygotować się na wspaniałą, beztroską zabawę? Podpowiadamy!

(czytaj więcej)