Dziś mamy 7 października 2022, piątek, imieniny obchodzą:

21 września 2022

Wybór padł na Pałuki. Uczniowie z "czwórki" na wycieczce

fot. Michał Wiśniewski

fot. Michał Wiśniewski

14 września br. uczniowie klas: IV b, IV c oraz VIII d Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr # 4 w Nakle nad Notecią wraz ze swoimi wychowawcami: p. Brygidą Majewską, p. Kamilą Troczyńską oraz p. Michałem Wiśniewskim udali się na pierwszą w tym roku szkolnym wycieczkę. Wybór padł na Pałuki.

Pałuki to niewielka kraina na pograniczu Wielkopolski, Kujaw i Krajny. To region kulturowy o długiej historii, który od wieków czaruje swoim krajobrazem odbijającym się w tafli 130 jezior. Poznawanie regionu rozpoczęliśmy od cmentarza w Wenecji. To tutaj pochowany jest Walenty Szwajcer – jeden z odkrywców osady w Biskupinie. Potem przyszedł czas na „wielki świat małych kolejek” czyli pełen kolorów fragment nieistniejącego już świata.

Mowa oczywiście o Muzeum Kolei Wąskotorowej, gdzie można wszystkiego dotknąć, wejść do zgromadzonych parowozów i wagonów oraz zrobić zdjęcia. Wenecja to również ruiny zamku, który wzniósł pod koniec XIV w. kasztelan nakielski Mikołaj Nałęcz, zwany Krwawym Diabłem Weneckim. Według legendy od wieków strzeżeon ruin swojego zamku i ukrytych w nim skarbów. Drogę do Biskupina pokonaliśmy oczywiście kolejką wąskotorową. 12-kilometrowa trasa prowadzi ze Żnina przez Wenecję i Biskupin do Gąsawy. Kołysanie, stukot kół i wyjątkowa atmosfera sprawiają, że przejazd kolejką dostarczył niezapomnianych wrażeń zarówno uczniom, jak i nauczycielom.

Głównym punktem naszego wyjazdu był udział w atrakcjach XXVII Festynu Archeologicznego w Biskupinie. W tym roku dominowały tematy związane z Matką Naturą. Ostatnim odwiedzonym przez nas miejscem była Gąsawa, która dzisiaj zachwyca tutejszym drewnianym kościołem pw. św. Mikołaja. Niepozorny z zewnątrz, wewnątrz urzeka barokowymi malowidłami, o których opowiadał miejscowy proboszcz ks. Piotr Gogolewski. Wycieczkę zorganizował p. Michał Wiśniewski, a poprowadziła p. Jola Dymel –
właścicielka toruńskiego biura podróży „Jolka Tours”. Opiekę nad uczniami sprawowała również p. Daria Kulińska.

materiał: Michał Wiśniewski
Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 2 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

„Toksyczna agentura”. Bezpieka i jej tajni współpracownicy

Kolejna książka doktora Adama Węsierskiego pt. #„Toksyczna agentura”, t. 3, Toruń 2022, która prezentuje ponad 200 biogramów TW komunistycznego aparatu bezpieczeństwa oraz ich szkodliwość.

(czytaj więcej)
0

Potrzeby psa i kota. Czyli szczęśliwy pupil nie tylko od święta

Światowy Dzień Zwierząt obchodzony jest co roku 4 października#. Data ta stała się międzynarodowym świętem praw i dobrostanu zwierząt. Jako opiekunowie czworonożnych pupili chcemy zapewnić im szczęście i zdrowie. Jak to zrobić? Wystarczy każdego dnia zadbać o zaspokojenie potrzeb behawioralnych naszego psa i kota. A z okazji ich święta celebrujmy wspólny czas podczas spaceru, zabawy lub częstując ulubieńca zdrowym smakołykiem.

(czytaj więcej)
0

1 października. Jak ucztować w Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu?

Analitycy z Polskiego Instytutu Ekonomicznego zwracają uwagę, że# w Polsce coraz więcej osób ogranicza ilość spożywanego mięsa. Eksperci PIE, powołując się na dane z ankiety Global Consumer Survey z 2021 r., wskazali, że 7 proc. osób w wieku 18-29 lat jest wegetarianami, a 1 proc. weganami. Według badań przeprowadzonych przez Maczfit, w aglomeracjach miejskich może być nawet 20% wegetarian. Tymczasem jeszcze w 2014 r. CBOS podawał, że wegetarianizm deklaruje zaledwie 1% społeczeństwa. Wzrost jest zatem ogromny, a Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu świętuje coraz więcej osób.

(czytaj więcej)
0

"Bezpieczeństwo energetyczne nie ma ceny". Rozmowa z Jerzym Gawędą

Od kilku miesięcy mówi się o kryzysie energetycznym w Europie. Wysokie #ceny energii, surowców, problem z dostępem do nich jest niezwykle ważny i trudny. O możliwościach jego rozwiązania rozmawiamy z Jerzym Gawędą, radnym Sejmiku Wojewózdtwa Kujawsko-Pomorskiego z klubu radnych PiS.

(czytaj więcej)