Wsparcie rodzin osób z zaburzeniami psychicznymi. Rekrutacja do projektu
fot. archiwum
Po rozstrzygnięciu konkursu ofert realizacji zadania publicznego#, o których mowa w art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie Gmina Kcynia otrzymała rekomendację do dofinasowania w ramach programu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej „Od zależności ku samodzielności” – edycja 2024.
Tytuł zadania publicznego opracowanego przez Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kcyni: „Rozumiem Cię! - program wsparcia rodzin osób z zaburzeniami psychicznymi i niepełnosprawnością intelektualną w Gminie Kcynia”.
Cel projektu: Wsparcie rodzin osób z zaburzeniami psychicznymi i niepełnosprawnością intelektualną (Moduł I)
Planowany termin realizacji projektu: od września do końca 2024 roku.
Grupa docelowa:
Osoby dorosłe, rodzice/opiekunowie małoletnich oraz dorosłych z zaburzeniami psychicznymi i niepełnosprawnością intelektualną. Osoby uwzględniane do uczestnictwa w projekcie są mieszkańcami Gminy Kcynia. Realizacja projektu zakłada udział 10 osób. W przewidywanym wyjeździe integracyjnym uczestniczyć będą mogły całe rodziny osób zakwalifikowanych do udziału w projekcie.
Stworzona zostanie lista podstawowa obejmująca 10 osobową grupę oraz 3-osobowa lista rezerwowa. W razie rezygnacji z uczestniczenia w projekcie lub zaistnienia innych przyczyn zmniejszenia liczebności grupy osób zakwalifikowanych, do projektu zostanie włączony uczestnik z listy rezerwowej.
Potrzeby grupy docelowej:
Rodzice/opiekunowie bywają nieprzygotowani do roli rodzicielskiej wobec dzieci z zaburzeniami psychicznymi i niepełnosprawnością intelektualną, doświadczają przeciążenia, frustracji, narażeni są na błędy w postępowaniu ze swymi wymagającymi wychowankami z powodu niedostatków wiedzy o potrzebach dzieci i braku odpowiednich umiejętności reagowania i oddziaływania na nie. Pedagogizacja, psychoedukacja, oddziaływanie motywujące w pracy na zasobach jednostki i rodziny, samopomoc uczestników, stanowią dodatkowe możliwości do dialogu o potrzebach grupy docelowej, która w związku obecnością w rodzinie dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu doświadcza trudności w samodzielnym sprawowaniu opieki nad tymi dziećmi, budowania z nimi korzystnej dla ich rozwoju relacji, w procesie wychowania, czy kryzysów małżeńskich. Ponadto brany jest pod uwagę w projekcie aspekt integracji rodziny poprzez zaplanowane oddziaływanie i zaplanowany dla rodziny wypoczynek wyjazdowy.
Planowane działania:
1. Rekrutacja uczestników z wykorzystaniem strony internetowej jaką posługuje się tutejszy Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kcyni http://mgopskcynia.nbip.pl/ (BIP) i Urzędu Miejskiego w Kcyni http://kcynia.pl;
2. Zajęcia warsztatowe dla rodziców/opiekunów dzieci oraz osób dorosłych z zaburzeniami psychicznymi i niepełnosprawnością intelektualną prowadzone przez pedagoga, które będą miały na celu udzielenie uczestnikom wsparcia w przezwyciężaniu trudności wychowawczych, uwzględnia się także trening komunikacji z dzieckiem i dorosłym zorientowany na potrzeby psychologiczne osób z orzeczeniem o niepełnosprawności – 14 spotkań po 2 godziny zegarowe;
3. Zainicjowanie powstanie grupy samopomocowej przez trenera, który w toku 3 spotkań poprowadzi uczestników w procesie odkrywania osobistych potrzeb i trudności, realizował będzie oddziaływanie motywujące do pozytywnej zmiany, przygotuje grupę do aktywności samopomocowej w grupie rodziców/opiekunów dzieci oraz osób dorosłych z zaburzeniami psychicznymi i niepełnosprawnością intelektualną – 3 spotkania po 2 godziny zegarowe;
4. Udostępnienie w siedzibie Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kcyni wsparcia psychologicznego dla rodziców/opiekunów dzieci oraz osób dorosłych z zaburzeniami psychicznymi i niepełnosprawnością intelektualną. Każdy z uczestników będzie miał możliwość skorzystać z 3 godzin konsultacji psychologicznych w toku trwania projektu. Każdy z dorosłych ma swą historię, nierzadko związaną z obciążonym dzieciństwem, które w specyficzny sposób naznacza jakość życia w dorosłości, kształtowanie się relacji z innymi ludźmi, także postaw rodzicielskich. Kontakty z psychologiem stworzą przestrzeń do psychoedukacji, wsparcia w sytuacjach trudnych i kryzysach ujawnianych przez klienta;
5. Udostępnienie opieki i animacji dla dzieci lub opieki dla osoby dorosłej zależnej w czasie, kiedy rodzice/opiekunowie będą korzystać z przygotowanego dla nich wsparcia obejmującego zajęcia grupowe czy konsultacje psychologiczne. Planuje się zorganizować grupie dzieci czas podczas zajęć grupowych dla dorosłych - integracja dzieci, rozrywka z elementami edukacji i trening umiejętności społecznych. Charakter proponowanej w projekcie opieki nad dziećmi ma sprzyjać rozwojowi podopiecznych doświadczających trudności społecznych. Przewiduje się udostępnienie opieki dla 20 osób, w tym dla 3 osób opiekę indywidualną – możliwość opieki nie jest uwarunkowana wiekowo.
6. Zorganizowanie wyjazdu do JuraParku Solec Kujawski dla uczestników i ich rodzin - przewiduje się grupę około 50 os. Niniejsze miejsce z perspektywy dzieci jest wysoce atrakcyjne, zostało zaprojektowane z myślą o potrzebach całej rodziny odwiedzającej kompleks. Wyjazd sprzyjał będzie integracji grupy, wymianie spostrzeżeń oraz doświadczeń przez rodziców/opiekunów dzieci i osób dorosłych z zaburzeniami psychicznymi i niepełnosprawnością intelektualną. Na potrzeby niniejszego zadania zaangażowanych będzie dwóch opiekunów, kierowca autokaru, dodatkowo uwzględnia się ubezpieczenie pasażerów od nieszczęśliwych wypadków.
Osoby zainteresowane udziałem w projekcie prosimy o zapoznanie się z poniższym formularzem i o jego wypełnienie, następnie o kontakt z koordynatorem projektu Panią Katarzyną Kasperską dostępną w pokoju nr 1 na parterze budynku Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kcyni.
Materiał: Anna Duda-Nowicka / Urząd Miejski w Kcyni
Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
- Pliki do pobrania
- Formularz zgłoszeniowy do projektu-2.09.2024.pdf
Czytaj również
Dzień Recyklingu Baterii. Dlaczego stwarzają zagrożenie?
Współcześnie nie wyobrażamy sobie życia bez akumulatorów oraz baterii#. Mają one jednak określoną żywotność i już po jednorazowym wykorzystaniu stają się odpadem. Nieodpowiednio zutylizowane zanieczyszczają naszą planetę i mogą stać się zagrożeniem dla ludzi, zwierząt i roślin.
(czytaj więcej)"Nie wahaj się prosić o pomoc". Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom
Dziś obchodzimy Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom#. Tegoroczne hasło obchodów to „Zmieniamy narrację na temat samobójstwa. Rozpocznij rozmowę”.
(czytaj więcej)Światowy Dzień FAS. Data jest symboliczna
9 września - Światowy Dzień FAS (Alkoholowy Zespół Płodowy)#. Data jest symboliczna: dziewiątka jest symbolem 9 miesięcy ciąży, które powinny być wolne od alkoholu.
(czytaj więcej)Jak przygotować się do grzybobrania? Przestrzegaj ważnych zasad
Choć za oknami jeszcze ponad 20 stopni Celsjusza#, nie da się ukryć, że jesień zbliża się wielkimi krokami. Coraz częściej wybieramy się do lasu w poszukiwaniu grzybów i wracamy z pełnym koszem.
(czytaj więcej)