Dziś mamy 26 kwietnia 2025, sobota, imieniny obchodzą:

28 listopada 2024

Warsztaty pierwszej pomocy dla uczniów. Ważna umiejętność

fot. Szkoła Podstawowa im. ppor. Marka Uleryka w Dziewierzewie

fot. Szkoła Podstawowa im. ppor. Marka Uleryka w Dziewierzewie

Od 1 września w podstawie programowej #dla klas 1-3 pojawiły się nowe treści dotyczące podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy. O tym, jak ważna jest ta umiejętność, nie trzeba nikogo przekonywać. Aby dzieci mogły uczyć się od osób, które mają z tą tematyką do czynienia na co dzień, nawiązaliśmy współpracę z p. Damianem Łyszczarzem, naczelnikiem OSP w Dziewierzewie, który do prowadzenia warsztatów wyznaczył p. Kamilę Gogola, strażaka tutejszej jednostki.

 

Pierwsze warsztaty odbyły się 26 listopada. Prowadząca zajęcia przybliżyła uczniom klas 1-3 zasady postępowania w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia z powodu utraty przytomności oraz zatrzymania akcji serca. Szczegółowo omówiła i zademonstrowała na fantomach prawidłowe przeprowadzenie resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Następnie dzieci miały  możliwość przećwiczenia czynności ratujących życie na specjalnie przygotowanych do tego celu fantomach. Robiły to z wielkim zaangażowaniem, miały okazję poczuć się, jak mali ratownicy. I oby nigdy nie musiały wykorzystać wiedzy oraz umiejętności zdobytych na dzisiejszych zajęciach, lecz dzięki tym warsztatom niewątpliwie poczują się pewniej.

Ponieważ tematyka dotycząca zasad udzielania pierwszej pomocy jest bardzo szeroka, z panią Kamilą będziemy spotykać się co miesiąc. Dzieci poznają procedury prawidłowego zachowania się w przypadku krwotoku z nosa, zranień, zwichnięć, złamań, poparzeń i innych sytuacji zagrażających życiu i zdrowiu.

Pani Kamili ogromnie dziękujemy za zaangażowanie, poświęcony nam czas i z niecierpliwością będziemy czekać na kolejne zajęcia! 

Materiał: Romualda Zając / Szkoła Podstawowa im. ppor. Marka Uleryka w Dziewierzewie

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 3 4

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.

(czytaj więcej)
0

Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.

(czytaj więcej)
0

Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)