Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

09 września 2021

Walczysz z trądzikiem? Zobacz, jakie produkty możesz jeść, a jakich nie!

fot. pacjent.gov.pl

fot. pacjent.gov.pl

Walczysz z trądzikiem? Sięgnij po# naturalną broń – odpowiednią dietę

Trądzik to choroba polegająca na pojawieniu się zmian skórnych zwanych wykwitami (np. pryszczy lub zaskórników). Możemy wyróżnić trądzik:

  • pospolity – jest najpowszechniejszy, występuje między 18 a 25 rokiem życia, choć może też stać się chorobą przewlekłą
  • wywołany czynnikami zewnętrznymi – np. zawodowy (na skutek kontaktu z określonymi substancjami), mechaniczny (wywołany uciskiem)
  • różowaty – najczęściej występuje u kobiet w wieku 30–60 lat.

Leczenie trądziku

Zmiany trądzikowe pojawiające się na twarzy powinny być konsultowane z lekarzem dermatologiem. Postępowanie lecznicze zależy od postaci trądziku i stopnia nasilenia zmian. Elementami wspierającymi leczenie trądziku są zabiegi kosmetologiczne, odpowiednia dieta oraz – w razie potrzeby – porady psychologiczne. Nieodpowiednio zbilansowana dieta może przyczynić się do powstania problemu ze skórą lub go pogłębić.

Do dermatologa potrzebne jest skierowanie, które możesz otrzymać od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego (czyli takiego, który leczy na NFZ).

Co można, a czego nie można jeść?

Produkty wskazane do spożywania to:

  • warzywa i owoce
  • orzechy, pestki, nasiona
  • białko roślinne
  • produkty o niskim IG
  • ryby
  • woda, zielona herbata
  • fermentowane napoje mleczne
  • oleje.

Produkty o neutralnym lub niejednoznacznym wpływie to:

  • produkty mleczne
  • mięso i jego przetwory
  • jaja.

Produkty niewskazane to:

  • produkty wysokoprzetworzone
  • czekolada, słodycze
  • produkty o wysokim IG
  • napoje słodzone
  • żywność typu fast food
  • cukier i produkty o wysokiej zawartości cukru
  • mleko (wpływ stosowania tego produktu powinien być ustalany indywidualnie dla każdego pacjenta).

Dla dobrej kondycji skóry warto spożywać potrawy bogate w warzywa i owoce, produkty zbożowe, rośliny strączkowe oraz ryby. Odpowiednio nawadniaj organizm – pij 2–2,5 litra płynów dziennie, głównie wody.

Więcej informacji o diecie w leczeniu trądziku znajdziesz w e-booku NFZ Dieta w leczeniu trądziku. Są tam również gotowe przepisy na smaczne śniadania, obiady, desery i kolacje.

Pobierz e-book NFZ Dieta w leczeniu trądziku.

W każdej diecie, która ma wspierać proces leczenia, ważna jest samokontrola oraz ustalenie własnych zasad modyfikacji dotychczasowego sposobu odżywiania. Dlatego prowadź dzienniczek żywieniowy i obserwuj stan swojej skóry. Dzięki temu poznasz reakcję skóry na poszczególne grupy produktów. Produkty, które niekorzystnie wpływają na stan Twojej skóry, wyeliminuj z diety lub też ogranicz ich spożywanie.

Materiał: pacjent.gov.pl

Oceń artykuł: 4 2

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
Szkolenie okresowe pracowników
49PLN
Konstrukcje stalowe
Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
49PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)