Dziś mamy 24 kwietnia 2024, środa, imieniny obchodzą:

28 lutego 2024

W nagrodę czerwone światło. Sygnalizacja irytuje kierowców

fot. MM

fot. MM

Mieszkańcy Paterka przez wiele lat apelowali o zwiększenie bezpieczeństwa #na przejściu dla pieszych zlokalizowanym na ul. Kcyńskiej – naprzeciwko miejscowej szkoły – w postaci postawienia tam sygnalizacji świetlnej. Po długich latach starań lokalnej społeczności, wspartej m.in. przez osobę aktualnego wicestarosty nakielskiego Tomasza Miłowskiego, Zarząd Dróg Wojewódzkich w końcu spełnił oczekiwania mieszkańców. Jak się jednak okazało, nowo powstała sygnalizacja świetlna w Paterku od chwili jej włączenia nie działała w sposób należyty, na co zwracało uwagę wielu kierowców. Na czym polega problem i kiedy zostanie rozwiązany?

Długo wyczekiwana inwestycja

Przypominamy, że już w 2021 roku opracowano koncepcję budowy sygnalizacji w Paterku, która wzbudzana jest przyciskami pieszych z zachowaniem priorytetu zielonego światła dla kierujących w obu kierunkach. Równocześnie sygnalizacja jest zintegrowana z urządzeniami radarowymi, które mierzą prędkość nadjeżdżającego pojazdu. W przypadku pojazdów znacznie przekraczających dopuszczalną prędkość, zmienia ona sygnał na czerwony, nawet jeśli z przejścia nie będą korzystać piesi. – Sygnalizacja będzie gwarantowała bezpieczne przekraczanie jezdni oraz płynny ruch pojazdów, które nie przekraczają dozwolonej prędkości – zapewniał nas jeszcze w 2023 roku rzecznik prasowy ZDW w Bydgoszczy Michał Sitarek.

Oprócz Paterka, nowe sygnalizacje powstały również przy drodze nr 241 w miejscowości Zboże (gm. Sępólno Krajeńskie) oraz przy drodze nr 237 w miejscowości Mąkowarsko (gm. Koronowo). Budowa wszystkich trzech nowych sygnalizacji kosztowała prawie 500 tys. zł, a za ich realizację odpowiadała firma AMP CT z siedzibą w Elblągu. Urządzenia zostały objęte 3–letnią gwarancją.

Sygnalizacja świetlna w Paterku została zbudowana pod koniec listopada 2022 roku, jednakże sam fakt jej postawienia nie był równoznaczny z rozpoczęciem jej działania. Mieszkańcy musieli czekać kolejne 10 miesięcy na to, aby została ona uruchomiona. Gdy to się stało, piesi – w szczególności dzieci uczęszczające do szkoły oraz ich rodzice – z pewnością odetchnęli z ulgą, bo dotychczas dość niebezpieczne, znajdujące się na bardzo ruchliwej drodze przejście dla pieszych – po prostu przestało „straszyć”. Jak to jednak w życiu bywa, rozwiązanie jednego problemu rodzi kolejny i nie inaczej było tym razem, gdyż nowo powstała sygnalizacja od kilku miesięcy wyraźnie irytuje kierowców...

„Z jaką prędkością trzeba jechać, żeby nie musieć się zatrzymywać?”

Pierwsze informacje o tym, że sygnalizacja świetlna w Paterku, a w zasadzie zamontowane w niej urządzenie radarowe nie działają do końca prawidłowo, poinformowali nas nasi czytelnicy. Jeden z nich – pracownik miejscowego zakładu pracy – postanowił nieco szerzej opisać problem. – Każdego dnia, kiedy rankiem dojeżdżam z Nakła do Paterka do pracy, widuję naprawdę wiele osób przejeżdżających na przejściu dla pieszych na czerwonym świetle. Długo zastanawiałem się, z czego to wynika i z moich obserwacji wyszło, że sygnalizacja zmienia się z koloru zielonego na czerwony nawet podczas jazdy zgodnie z przepisami. Jadąc w terenie zabudowanym już ok. 40 km/h, zapala się czerwone światło. A przecież na tym terenie nie ma znaku ograniczenia prędkości do 40 km/h, więc nie do końca rozumiem zasady działania tej sygnalizacji. Czy ktoś źle zaprogramował radar, czy o co tutaj chodzi? Teraz już nie dziwię się tym, którzy przejeżdżali dotychczas na czerwonym świetle, bo prawda jest taka, że tutaj nagrodą za jazdę zgodną z przepisami jest czerwone światło i to bardzo irytuje. Zakładam, że moje zdanie podziela bardzo wielu kierowców, ale zastanawiam się, z jaką prędkością trzeba jechać, żeby nie musieć się zatrzymywać w tym miejscu? Chciałbym wyjaśnić całą sprawę, bo niestety, ale nasze lokalne władze umywają ręce od tematu, gdyż za montaż sygnalizacji nie odpowiadała ani gmina, ani powiat – tylko zarząd dróg wojewódzkich – powiedział nam pan Michał z Nakła.

Problem został zdiagnozowany

W minionym tygodniu zgłosiliśmy opisaną przez naszego czytelnika sytuację do Zarządu Dróg Wojewódzkich. Wówczas rzecznik prasowy bydgoskiego ZDW Michał Sitarek obiecał, że wyjaśni zaistniałą sytuację i już tydzień później zdiagnozowany został problem, a także potencjalna data jego usunięcia. – Miesiąc temu zgłosiliśmy uwagę do wykonawcy inwestycji na nieprawidłowe funkcjonowanie rejestracji prędkości pojazdów. Wykonawca zadeklarował wymianę urządzeń rejestrujących jeszcze w tym miesiącu. W związku z tym problem zgłaszany przez Państwa czytelników powinien zostać rozwiązany w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Potwierdzamy, że zgłoszenia wpływające do redakcji GR Powiat potwierdziły się. My wyłapaliśmy to już nieco wcześniej, dlatego też wysłaliśmy stosowne pismo do firmy odpowiedzialnej za postawienie sygnalizacji świetlnej w Paterku. Wykonawca przyznał, że był to jego błąd i będzie wymieniał urządzenie rejestrujące prędkość w taki sposób, by odczytywało ono je w sposób prawidłowy. Obecnie urządzenie „łapie” już kierowców jadących z prędkością 45 km/h, a po zmianie czerwone światło zapalać się będzie na prędkości 55 km/h. Spośród wszystkich trzech sygnalizacji świetlnych w Paterku, Mąkowarsku i Zbożu – problem tego typu zaistniał tylko w Paterku – poinformował nas Michał Sitarek.

Źródło:  

Oceń artykuł: 7 3

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (16) Zgłoś naruszenie zasad

  • -4 (10)

  Kindermen, w dniu 28-02-2024 11:05:03 napisał:

  należy podziękować sołtysowi z paterka i sami o sobie za takie mądre rozwiązania

  odpowiedz

  • 0 (0)

  OSP, w dniu 28-02-2024 11:29:49 napisał:

  Urządzenie radarowe z kierunku Kcyni jest źle zamontowane,tj.za mały kąt ,łapie samochody bardzo blisko.Radar od Nakła jest równoległy do jezdni , i mierzy prędkość z daleka ,jest czas na wyhamowanie.

  odpowiedz

  • 12 (12)

  Andrzejek z Plutycz, w dniu 28-02-2024 12:00:56 napisał:

  Ja czegoś nie rozumiem. Ktoś to odebrał, podpisał się pod tym, że działa. Zatwierdził. Czy do ch..... pana trzeba to wszystko zgłaszać i to musi trwać tak długo? Już 3 dni po zamontowaniu było wiadomo, że jest nie halo. Pieszych brak, człowiek jedzie powoli i zaczyna się przełączać sygnalizacji na czerwone. Po jakiego grzyba. Gdzie ekologia - wyhamowywanie auta, czekanie bez sensu, rozpędzanie. Co za patologia urzędnicza. Uff. Wygadałem się, teraz mi lepiej.

  odpowiedz

  • -4 (10)

  Kuba, w dniu 28-02-2024 12:39:20 napisał:

  Ludziom nie dogodzisz. Najważniejsze jest bezpieczeństwo dzieci.

  odpowiedz

  • 3 (7)

  Pozytywna, w dniu 28-02-2024 12:50:25 napisał:

  Hej sołtys Paterka czemu blokujesz komentarze pod swoim artykułem promującym Cię na burmistrza boisz się hejtu na swój temat a wypisywać nie prawdziwe obraźliwe słowa na innych stało się Twoim dobrem narodowym

  odpowiedz

  • 2 (2)

  stonoga, w dniu 28-02-2024 13:07:38 napisał:

  Andrzejek z Plutycz czego nie rozumiesz, dziury po remoncie drogi za kilka milionów mają po roku dziury i co? Żaden urzedas tego nie widzi czy nie chce widzieć? Czy może wykonawca jest chroniony przez urzędy przed reklamacjami, bo się znajomości popsują?

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 1 (1)

  czytelnik, w dniu 28-02-2024 15:20:00 napisał:

  A co ze spalonym przedszkolem długo będzie straszył tym widokiem bo widzę że teraz radni zaczęli kampanię wyborczą a po pożarze minęło 66 dni i nic się nie dzieje

  odpowiedz

  • 1 (1)

  sawek, w dniu 28-02-2024 15:24:11 napisał:

  Zeby to choć rejestrowało przejazd na czerwonym to by kasa wpływała

  odpowiedz

  • 1 (1)

  Xxx, w dniu 28-02-2024 15:36:32 napisał:

  Czytelniku a w Nakle jak długo straszy kamienica po pożarze i to w samym centrum miasta czego się dziwisz

  odpowiedz

  • 1 (1)

  Astra 2, w dniu 28-02-2024 16:40:44 napisał:

  Jak ktoś jedzie 90 lub więcej to nie zdążą światła się przełączyć i czerwone się zapala jak jest na przejściu albo dalej. Jest to fajne rozwiązanie ale na 1 kwietnia.

  odpowiedz

  • 3 (5)

  toe, w dniu 28-02-2024 22:29:46 napisał:

  Takiego dziadostwa jak te światła to nigdzie nie widziałem .Stoję na czerwonym jako trzeci ,ruszam na zielonym i przed nosem znowu czerwone . Ludzie, kto to wytrzyma ?

  odpowiedz

  • 0 (2)

  Widz, w dniu 29-02-2024 08:50:14 napisał:

  Sygnalizacja świetlna do tego pani ze "stopka" czego jeszcze potrzeba by przejść przez pasy. Może jeszcze strasz miejska niech postawia przecież to kpina.

  odpowiedz

  • 1 (1)

  Bob, w dniu 29-02-2024 22:09:07 napisał:

  Jedziesz, 40km/h a przed tobą ktoś przyspieszy i stoisz jak dureń kasa wzięta byle odklepane dobrze posmarowane i było git gdyby nie człowieczeństwo nasze tego nie zgłosiło to by tak dalej było a od postawienia do włączenia 10 miesiecy minęło i rok gwarancji prawie w dupie

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Snow, w dniu 01-03-2024 15:25:30 napisał:

  Dobrze że zablokowano budowę masarni bo dopiero byłby smród jak by się zatrzymywały

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Kierowca , w dniu 02-03-2024 23:17:20 napisał:

  W końcu ten temat wyszedł z szafy. Sygnalizacja w tym miejscu działa tak jakby jakiś dzieciak z bloku obok bawił się pilotem.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Zaproszenia
4,00 zł PLN
Pamiątka A4
20,00 zł PLN
Fotoobraz na płótnie 50x70
121,00 zł PLN
Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
49PLN
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
0

Kolejna wędrówka wzdłuż rzeki Noteć. Trasa nie będzie trudna

Zapraszam na wędrówkę z cyklu# "Po bezdrożach".

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Zmień swoje dotychczasowe nawyki. Serce kocha sport

Systematyczna aktywność fizyczna jest podstawą# zdrowego stylu życia. Małymi krokami spróbuj zmienić swoje dotychczasowe nawyki.

(czytaj więcej)
0

Kwiecień plecień. Poranne opady śniegu zaskoczyły mieszkańców

W kcyńskiej gminie dziś rano #padał śnieg z deszczem i to dość intensywnie. Za oknem przez kilkanaście minut panowała iście zimowa aura.

(czytaj więcej)