Dziś mamy 5 grudnia 2022, poniedziałek, imieniny obchodzą:

03 października 2022

VII Forum Seniora. Poruszono siedem istotnych tematów

fot. LZ

fot. LZ

W poniedziałek, 3 października, w ramach # Międzynarodowego Dnia Osób Starszych, w Szubinie odbyło się VII Forum Seniora. Były to dwie godziny wykładów poprowadzonych z myślą o osobach starszych.

Wśród zgromadzonych na Forum Seniora byli członkowie Rady Seniorów Gminy Szubin, Stowarzyszenia Seniorów Gminy Szubin, Parafialnego Oddziału Caritas, Klubów Aktywni Razem, Szubin, Rynarzewo, Zamość, panie z kół gospodyń wiejskich oraz osoby indywidualne.

Dyrektorka MGOPS w Szubinie Renata Michalak zaznaczyła, jak ważną rolę w lokalnym środowisku pełnią seniorzy zaangażowani społecznie. Podkreśliła wpływ sześciu poprzednich forów na rozwój lokalnej polityki społecznej i coraz nowsze inicjatywy podejmowane na rzecz seniorów.

Tego dnia poruszono siedem istotnych dla seniorów tematów. O fizjoterapii osób starszych mówiła Adrianna Juszczyk, fizjoterapeutka z Medi-Ter Fizjoterapia. Przypomniała, że każda osoba, niezależnie od wieku, może być pełna życiowej energii. Nawet najmniejsza dawka codziennej aktywności fizycznej przyczynia się do polepszenia stanu zdrowia. Uczestnicy forum otrzymali piłeczki antystresowe, które pomagają w rozluźnianiu mięśni, a także pomagają w ich regeneracji. Kom. Justyna Andrzejewska z Komendy Powiatowej w Nakle podkreślała bardzo ważną kwestię bezpieczeństwa seniorów. Dominika Naliwajska z Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Szubinie poprowadziła pogadankę na temat „SOS dla Seniora. Razem przeciwko przemocy”. Była to profilaktyka zapobiegania przemocy w rodzinie. Opowiedziała o tym, czym jest Niebieska Karta. Seniorzy usłyszeli o sposobach reagowania i przeciwdziałania przemocy domowej. O sukcesji majątku, czyli o tym, jak bezpiecznie obdarować potomków, aby nie pozbawiać się dachu nad głową, opowiedziała radczyni prawna Aleksandra Pacewicz.
Maciej Balicki, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej w Szubinie móił o tym, jak racjonalnie gospodarować energią cieplną. Jest to bardzo ważna kwestia, biorąc pod uwagę ogólnoświatową sytuację gospodarczą. Dorota Banaszkiewicz z Audika Group opowiedziała o badaniach słuchu i profilaktyce u osób starszych. Na koniec siódmego forum rozmawiano na temat seniorskich innowacji w gminie Szubin na przykładzie MGOPS oraz SzDK.

Na zakończenie forum prezes Stowarzyszenia Seniorów Gminy Szubin Aleksander Bąk uroczyście oddał symboliczny klucz do bram miasta burmistrzowi Szubina Mariuszowi Piotrkowskiemu. Seniorzy klucz otrzymali pod koniec sierpnia, podczas „Senioriady”.

Podczas forum funkcjonowała „Półka społeczna”, czyli kiermasz produktów Podmiotów Ekonomii Społecznej „Kropka” .

Oceń artykuł: 4 7

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Budowa magazynów
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Album na zdjęcia 10x15
17,90PLN
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Konstrukcje stalowe
Wypalenie zawodowe jako przyczyna występowania wypadków przy pracy
49PLN
0

Społeczna inicjatywa zrzesza kilkadziesiąt osób. SOS - Sami O Sobie

Niedawno została powołana społeczna inicjatywa obywateli. Jednym# z jej członków jest Piotr Niemczewski, z którym rozmawiamy o idei i celach powstania tego oddolnego ruchu.

(czytaj więcej)
0

Jaja dla urody. Naturalne sposoby na piękną skórę i włosy

Jajko to produkt ceniony w diecie, ale nie musi służyć wyłącznie# jako jedzenie. Już od starożytności znane są bowiem także jego właściwości kosmetyczne, a szczególnie zbawienny wpływ na skórę, paznokcie i włosy.

(czytaj więcej)
0

Mundial na dwa sposoby. Pytania do hiszpańskiego trenera

Mundial zaczęliśmy na dwa zupełnie różne sposoby. Reprezentacja Polski #od antyfutbolu w meczu z Meksykiem, w którym co prawda udało się wywalczyć punkt, ale murowaniem własnej bramki i graniem „lagą na Roberta” nie rozkochaliśmy w sobie koneserów dobrego futbolu. Hiszpanie z kolei zagrali mecz idealny, pokonując Kostarykę 7:0 i dominując pod każdym względem. Co mamy zrobić, żeby kiedyś zagrać w podobny sposób? Rady szukamy u hiszpańskiego trenera, który od siedmiu lat uczy futbolu polskie dzieci.

(czytaj więcej)
0

Co wartościowego jeść rano? Śniadaniowe grzechy Polaków.

Z przeprowadzanych badań wynika, że Polacy cenią sobie śniadania i traktują je jako najważniejszy posiłek dnia. #Z pewnością nie bez znaczenia jest to, że ich spożywanie jest coraz częściej promowane przez media oraz specjalistów od żywienia.

(czytaj więcej)