Dziś mamy 3 marca 2024, niedziela, imieniny obchodzą:

12 lutego 2024

Uroczysta inuguracja projektu. Uczniowie pamiętają o historii regionu

fot. UMiG Mrocza

fot. UMiG Mrocza

Dnia 8.02.2024r. uczniowie klasy 7. i 8. #NSP w Kosowie wraz z nauczycielami P. Iwoną Pacholską i Jarosławem Odrobińskim /mjr. rez./ rozpoczęli realizację Projektu pt. „Poznajemy miejsca walk Powstańców Wielkopolskich na Krajnie i Pałukach. Pamiętamy o ofiarach Zbrodni Pomorskiej 1939”. Jest to przedsięwzięcie w ramach Konkursu Powiatu Nakielskiego „Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Krajnie i Pałukach oraz Zbrodnia Pomorska 1939”.

Wnioskodawcą było Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Integracji Środowiska Wiejskiego Sołectwa Kosowo „KMK KOS” w Kosowie. Miejscem uroczystości pn. „105. rocznica podpisania porozumienia w Trewirze pomiędzy Republiką Weimarską a Ententą” był Plac Wolności, gdzie znajduje się Obelisk Powstańczy upamiętniający udział mieszkańców Mroczy i okolic w Powstaniu Wielkopolskim 1918-1919.

Program uroczystości obejmował: odśpiewanie Hymnu Państwowego, przedstawienie przez ucznia klasy 8. Patryka Warczaka krótkiego rysu historycznego rocznicowego wydarzenia, odczytanie przez ucznia klasy 8. Karola Biskupiaka Powstańczego Apelu Pamięci. Następnie delegacje szkoły i Uczestnicy TPD KPOR Warsztatu Terapii w Mroczy złożyli kwiaty pod Obeliskiem. Dodatkowo znicz złożyła Dyrektor MGOKiR w Mroczy P. Małgorzata Papała. Po tym nastąpiło odtworzenie utworu „Marsylianka Wielkopolska” i na samo zakończenie odtworzenie utworu „Rota”. Narratorem był nauczyciel historii Jarosław Odrobiński /mjr rez./ - koordynator Projektu

Niezwykle miłym akcentem był udział w uroczystości „Sąsiadów” z Placu Wolości Uczestników TPD KPOR Warsztatu Terapii w Mroczy i po raz pierwszy wspomnianej Pani Dyrektor MGOKiR. Jest to wspólne działanie koordynatora Projektu i Kierownik WTZ w Mroczy P. Moniką Wołowicz. Tym bardziej należą się podziękowania Pani Kierownik za udostępnienie sprzętu nagłośnieniowego. Oflagowanie Placu zostało wykonane przez Referat Obsługi Komunalnej UMiG w Mroczy. Dziękujemy za ten gest wsparcia i pomocy.

Zadanie dofinansowane przez Powiat Nakielski.

NSP Stowarzyszenia "KMK KOS" w Kosowie

Materiał: Joanna Murawiec / UMiG Mrocza

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 0 2

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Reagujmy na cudzą krzywdę. Kontrole miejsc przebywania bezdomnych

Nakielscy dzielnicowi wspólnie z przedstawicielkami #pomocy społecznej, kontrolują miejsca, gdzie szukają schronienia osoby bez dachu nad głową i informują ich, gdzie można uzyskać pomoc. Mundurowi apelują, by zwracać uwagę na osoby potrzebujące pomocy. Nie bądźmy obojętni i reagujmy w takich sytuacjach.

(czytaj więcej)
0

Wypalanie traw jest niedozwolone. Jakie są konsekwencje prawne?

Wypalanie traw prowadzi do nieodwracalnych, niekorzystnych zmian #w środowisku naturalnym – ziemia wyjaławia się, zahamowany zostaje bardzo pożyteczny, naturalny rozkład resztek roślinnych oraz asymilacja azotu z powietrza.

(czytaj więcej)
0

Polskie produkty mięsne w europejskiej czołówce. Smak tradycji

Polskie produkty mięsne od lat należą do europejskiej czołówki #pod względem jakości i smaku. Mało kto wie, że wśród rodzimych przetworów mięsnych nazwy niektórych z nich zostały wpisane do unijnego rejestru chronionych nazw pochodzenia (ChNP) i chronionych oznaczeń geograficznych (ChOG) lub rejestru gwarantowanych tradycyjnych specjalności (GTS). Poznajmy je!

(czytaj więcej)
0

Nie korzystaj z telefonu, gdy prowadzisz. Akcja "Łapki" na kierownicę

Jazda z telefonem w ręku znacząco zwiększa ryzyko #wypadku. Nawet kilka sekund nieuwagi może doprowadzić do wielu niebezpiecznych sytuacji na drodze.

(czytaj więcej)